Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '17

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Burun Estetiğinde Hastaların Beklentisi Hangi Yönde Olmalıdır?

Burun Estetiğinde Hastaların Beklentisi Hangi Yönde Olmalıdır?
 

Burun estetiğinde hastaların beklentisi hangi yönde olmalıdır?


Toplumda burun şeklinden memnun olmayan, bunu değiştirebilmek için her türlü fedakârlıkta bulunmaya hazır kişiler vardır. Ancak burun estetiği operasyonundan başarılı sonuçların alınmasını sağlamak için, kişiler daha tutarlı olmalıdır. Oluşturulan her burun modeli, herkesin yüzünde aynı etkiyi göstermez. Bu detayı hastaların mutlaka dikkate alması gerekir. Herkesin yüz profili ve dinamikleri birbirinden farklıdır. Herkeste olan yüz simetrisi kendine özeldir. Burun estetiği operasyonunun hedefi herkesin yüzüne orantılı yeni burun şeklinin oluşturulmasıdır. Bu sebeple ameliyattan daha önce yapılan çalışmalar önemli bir rol oynamaktadır. 
Öncelikle operasyonu yapacak burun estetiği uzmanı iyi araştırılarak seçilmelidir. Ameliyatı yapacak burun estetiği uzmanıyla hasta karşılıklı burun estetiği ameliyatından beklentileri görüşülmeli, sorun yaşanmaması için değerlendirme yapılmalıdır. Kişiler burun estetiğine karar verdiğinde hedeflerinde gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır. Hastaların bana bu beklentilerini çekinmeden aktarmaları gerekir. Bunun ardından benim önerilerimle ve hastaların tavsiyelere uyumlarıyla olumlu sonuçlar elde edilecektir.
Teknoloji ilerledikçe burun estetiği ameliyatından önce muayenehanemizde dijital ortamda hastanın farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını değerlendirmekte ve bilgisayar programları ile sanal ortamda yeni burun şekli oluşturulmaktadır. Böylece hastalar ameliyattan sonraki burun yapısı hakkında bilgi sahibi olurlar. Burun estetiğinin ardından hastaların kontrollerini ihmal etmemesi, tavsiyelerime uyması gerekir.
 
Burun estetiğinde burun şeklinin önemi
Burun yüzdeki alın ve üst dudak arasındaki bölgede bulunan, dışa doğru çıkıntı yapmış iki tane deliği olan solunumun ve koklama işlevinin gerçekleştiği bir yapı olarak, yüzün en can alıcı yerinde bulunur. Yüzde dışa açılan burun, arka tarafında yutağa doğru gitmektedir. Burun içyapısında mukus tabakası, kıllar ve kılcal damarlar olur. İç kısmının tüylü ve nemli olması nedeniyle, dıştan gelen hava nemlendirilir, ısıtılır ve hava yabancı maddelerden temizlenir.
Estetik operasyonların arasında en fazla tercih edilen ve uygulanan burun estetiği, ergenlik çağına gelmiş kişilerin ve yetişkinlerin rağbet ettiği bir ameliyattır. Günümüzde artık herkes dış görünümüne daha fazla önem vermeye başlamıştır. Bu nedenle burun şeklinin istendiği gibi düzgün olması önemlidir. Burun estetiği bunu elde etmenin en iyi yoludur.
 
Tercih edilmesi gereken bir mevsim var mı?
Operasyonların yazın yapılmasında herhangi bir sakınca olmamasına rağmen, hastaların ameliyattan sonra en az 1 ay güneşe çıkmamalıdır. Bununla birlikte yazın yapılmasının  bir takım avantajları da vardır, ameliyattan bir ay sonra tuzlu deniz suyuna girilmesi, burun içi iyileşmesini ve toparlanmasına hızla yardımcı olmaktadır.  Güneşe direkt maruz kalınması, ciltte kalıcı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Alerjik yapıdaki kişilerde polen allerjilerinde bahar aylarını tercih edilmeyebilir. Bu ameliyatın ardından hastalar hapşırırken ağızları açık hapşırmalıdır, burun içi basıncını arttırıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Yeni burun şekli bundan zarar görebilir. Bundan dolayı ameliyat sonrasında hastalarımın alerji duydukları şeylerden mümkün olduğunca uzak kalmalarını istemekteyim.
 
Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılmaktadır?
Operasyonu genel anesteziyle yapmaktayım. Öncelikle hastanın bu değişime hazır olup olmadığının değerlendirmesi yapılır. Profili incelenir, nefes yolları kontrol edilir. Hastalar ameliyatın komplikasyonları konusunda bilgilendirilir. Burundaki değişimlere göre 3-4 saat kadar süren işlemler yapılır. Bu ameliyatlarda sonuç hemen alınamadığından, iyileşme süreci biraz uzun sürer. Ancak ağrılı bir operasyon değildir.
Burun estetiğindeki değişimlerde nelere dikkat edilir?
Burun estetiği yapılan kişilerin yüzündeki profil gözden geçirilir ve solunum yolları değerlendirilir. Yeni burun şeklinin yüz ve genel görünümle uyumlu olabilmesi için, en iyi planlama yapılır. Bunlar sağlanırsa, başarılı bir operasyonla burun estetiği yapılabilir.
 
Prof. Dr. Selçuk İnanlı
Kulak Burun Boğaz Baş Boyun ve Yüz Plastik Cerrahı
 
Site:            http://www.selcukinanli.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 49
Kayıt tarihi
: 09.06.16
 
 

Kulak Burun, Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi altında ağırlıklı olarak yüz plastik cerrahisi ile uğr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster