Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
909
 

Can Dündar'a: Al Mustafa'nı ver Atatürk'ümü

Can Dündar'a: Al Mustafa'nı ver Atatürk'ümü
 

Can Dündar'ı, gazeteciliğinden ve daha çok yaptığı belgesellerden özellikle de, "Sarı Zeybek" belgeselinden tanıyoruz.

Sarı Zeybek, Atatürk'ü anlatan bir belgeseldi ve çok güzel hazırlanıp sunulmuştu. Bu belgesel çok haklı olarak, Can Dündar'a haklı bir başarı ve ün getirdi.

Can Dündar'ın, Atatürk hakkında bir film-belgesel- hazırlayacağını duyduğumuzda içimizi bir sevinç ve heyecan kaplamıştı. Çünkü: Can Dündar'ın bu konuda başarısı belliydi ve güvenilirliği vardı.

Can Dündar bir film yaptı. Adı: Mustafa

Neden, Atatürk değil de, Mustafa demeden, sinema salonlarına doluştuk.

Film iyi de başlamıştı. Duygusallığımızı da okşamaya başlamıştı. Duygulanıp göz yaşlarını da dökmeye başlamıştık.

Can Dündar'ın başarılı geçmişi, Atatürk sevgisinden şüphemiz yoktu.

Filmin ilerleyen bölümleriyle birlikte sinirlerimiz de bozulmaya başlamıştı.

Turgut Özakman'ın dediği gibi: "Atatürk bir orman, Can Dündar ise sadece ağaç, dal ve yapraklara bakıyor".

İnsan Atatürk'ü ortaya çıkaracağım diye, Atatürk'ün köşede kıyıda kalmış bilinmeyen yönleri , yanlış bir ifade tarzıyla sunulmuş. Can alıcı noktalarda gereksiz yorumlar yapılarak, Atatürk'ün yaptığı devrimleri küçümseyici bir anlayış sergilenmiş.

Atatürk'ün, mahalle mektebinde Hafız Kaymaktan yediği dayağın acısını-intikamını-, Cumhuriyetten sonra medreseleri ortadan kaldırarak aldığı yorumu çok ağır, mantıksız ve saygısız bir yorumdur.

Öne çıkarılacak, örnek alınacak, çalışmaları gözardı edilerek her nedense içkisi, sıgarası, karanlıkta uyuyamaması, yalnızlığı, mutsuzluğu gibi bir çok göreceli özellikleri öne çıkarılmış.

Bu filmi izleyen bir ilköğretim öğrencisi ne düşünür. Büyük sorunları olan, yalnız, mutsuz, korkak, içkici, sigara tiryakisi bir kişinin ülkemizi kurtarmasını anlaması, anlayabilmesi çok zor olur. Dolayısıyla Atatürk Devrimlerine bakış açıları da etkilenebilir.

Can Dündar'ın iyi niyetinden kesinlikle şüphe etmiyorum.

İnsan Mustafa'yı anlatayım derken, dengeyi kuramamış, hep bir yana yontmaya başlamış, yontulan yerde çok inceldiğinde ortaya böyle bir film çıkmış.

Atatürk, Atatürkçülük bir bütündür. Bir anlayışın adıdır. Bu anlayış bir durak değildir. 1923- 1938'e de sığdırılmış değildir. Çağdaşlığın, devrimciliğin bir yoludur. Bu yolun önü her zaman açıktır. Değişimleri, gelişimleri, çağa uymayı, modernizmi seven bir anlayış. Ulusalcılıkla, Evrensel boyutları harmanlayan bir anlayıştır.

Bizim en büyük yanlışlarımızdan birisi şudur. Atatürk'ü hâlâ 1923-38'lerdeki gibi düşünüyoruz. 1920'li yılların ortamında olanları, şimdiki ortam ve gelişmelerle karşılaştırma yanlışlığına düşüyoruz. Her önemli olay, tarihi olaylar, zamanı içinde, geçtiği dönemin şartlarında incelendiği zaman, daha değerli ve anlamlı olur.

Atatürkçü Düşünce çağdaşlıktır, devrimciliktir. Halktan yana olmaktır.

Son olarak Can Dündar'a şunu söylemek istiyorum." Al Mustafa'nı ver Atatürk'ümü"

Atatürk bir Orman, Mustafa ise Ormandaki bir ağaç.

Tek ağaçtan orman olmaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

tebrik ederim ülkemizde ne kadar da çok eleştirmen varmış. Hiçkimse bugüne kadar Can Dündar'ın yaptığını yapmaya kalkışmadı bile. Ama iş eleştiriye gelince herkes birbiriyle yarışıyor. Eskiler yok o yanlış yok bu yanlış diyorlar. E o zaman ey üstadlar madem bu kadar çok biliyordunuz niye zamanında hiç yazmadınız çizmediniz de, bu Dündar sizden faydalansaydı, doğrusunu öğrenseydi. Sigara içiyormuş Atatürk! Gerçekten mi? çok yazık zaten dünya çağında bir deyim olan "türk gibi sigara içmek" i de Atatürk başlattı, Dündar körükledi. Türk toplumunu da onlar kışkırttı! Suçlu bulundu. İçer içer ağlarmış Atatürk öylemi? Zayıf olduğunu gösterir bu öyle mi? İnsan evleadı olduğu için, alkol alınca refleksleri her insanınki gibi gevşediği için değil yani!! Yükleyin devam edin, nasılsa her dönemde bir günah keçisi bulunur. Bu seferki de Can Dündar olsun. Sizin istediğiniz olsun.

Deniz Akalin 
 23.12.2008 13:58
Cevap :
Merhaba, Bu bir film veya belgesel. Bir filmden herkes farklı etkilenebilir, farklı yorumlar yapabilir. Ben filmi çok dikkatli şekilde izledim. Filmin başlangıç bölümünü sevdim bile... Bana göre Can Dündar film'de insan Mustafa'yı ortaya çıkaracağım diye dengeyi kaçırmış. Evet, Mustafa Kemal de hepimiz gibi insandı bir takım alışkanlıkları ve sıkıntıları vardı. Filmin tüm bu alışkanlık ve sıkıntılara odaklanmış olması eleştirildi. Yorumunuz için teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  24.12.2008 10:11
 

BU KADAR ELEŞTİRİ ALAN FİLMİ BENİMDE SÖYLECEK BİR SÖZÜM OLSUN DİYE BENDE İZLEDİM.ÇÜNKÜ SİZİN DE DEDİĞİNİZ GİBİ CAN DÜNDAR SARI ZEYBEK İLE İYİ BİR İŞ YAPMIŞTI.FİLMİ İZLEYİNCE GÖZLERİME İNANAMADIM.CAN DÜNDARIN BÖYLE BİR İŞ YAPMASI?? NEDEN VE NİÇİNLERİNİ HALA ÇÖZEMEDİM. YAZINIZ TÜM DUYGU VE DÜŞÜNCELERİME TERCÜMAN OLMUŞ. TEBRİKLER İYİ ÇALIŞMALAR

Hikmet KOÇER 
 23.12.2008 13:07
Cevap :
Merhaba, Yorumunuzla verdiğiniz katkıdan dolayı teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  23.12.2008 17:53
 

Ben de "Devrim" gazetesiyle gençleri dağlarda ve darağacında ölüme gönderenlerden şüphe etmiyordum! Şimdi ediyorum. İkinci Cumhuriyetçi olmuşlar.

Ahmet Balcı 
 18.12.2008 15:34
Cevap :
Merhaba, Haklısın galiba, yarın neler olacak belli değil... BİLİMSEL ANLAMDAKİ ŞÜPHE İNSANLARI DOĞRUYA, GERÇEĞE GÖTÜREBİLİYOR... Tam damardan giriyorsun doğrusu... Sevgilerimle esenlikler dilerim.  18.12.2008 18:35
 

Filmi ben izledim. Sizin filmi izleyip izlemediğinizi bilemiyorum. Can Dündar'ın Atatürkçü olduğunu fakat bir ağaçtan orman olamayacağını Mustafa'nın ağaç olup onu almasını orman olarak nitelendirdiğiniz Atatürk'ü geri istediğinizi beyan ediyorsunuz. Bu da Can Dündar'ın da baskı altında olup bu filmin koyu dinci olan kesimi sevindirdiğini de söylemeye çalışıyorsunuz. Yazarımız onların baskısı altında filmi yaptıysa eğer bizim de kendisine sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Atatürk içerdi. Yanlızdı. Sonunda dertleşeceği kimsesi bile yoktu. Bir gecenin sabahında manevi kızı kendisine neden ağladığını sorduğunda "Sevdiği milletini bir gün terkedeceğim için ağlıyorum" diye cevaplandırmış. Yani Atatürk'te bir insandı. Bu ülkeyi kurtarırken birlikte omuz omuza savaştığı arkadaşları yoktu yanında. Neden acaba bunu tartışalım. Ki Atatürk'ün neden her gece içtiğini bulalım. Saygılarımla.

Ahmet Üstündağ 
 18.12.2008 13:43
Cevap :
Ahmet Bey Merhaba, Filmi izledim. Can Dündar'ın belirli bir kesimin isteğine göre film yaptığı konusunda bir şey söylemedim. Öyle olduğuna da inanmıyorum. Can Dündar filmi nasıl dengeleyeceğini konusundaki karamsarlık filmi bu hale getirmiş olabilir. Turgut Özakman Cumhuriyet Gazetesinde film hakkında çok doyurucu bir eleştiri yaptı. Yorumun için teşekkürler eder, sevgilerimle esenlikler dilerim.  18.12.2008 17:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1408
Toplam yorum
: 1907
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1038
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster