Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
522
 

CHP'de kurultay öncesi, kurultay ve sonrası

CHP'de kurultay öncesi, kurultay ve sonrası
 

Aydınca/Görsel


Genel Başkan KILIÇDAROĞLU, kafasındaki planı uygulayacağı inancıyla kurultaya BAYKAL ve SAV’a bıyıkaltından gülümseyerek gidiyor. Gülümsemesine sebep, kendisine sempati duymayan il, ilçe teşkilatlarını, PM’de söz sahibi olan ve olabilecekleri tanıdığı ve bunları da PM’nin dışına blok listeyle itebileceği.

BAYKAL ve SAV’la kurultay öncesi görüşmesi, kurultayda tarafların sandalyeleri havada uçurma isteklerini şimdiden önlemeye çalışma düşüncesi.

BAYKAL, blok listenin partidekileri kutuplaştıracağını, oysa çarşaf listenin birleştireceğini ve çarşaf listeyle yapılacak oylamanın da gizli yapılması gerektiğini söylüyor. SAV’da bu düşüncede. Bunu kendileri için değil, CHP’nin menfaati için düşündüklerini söylüyorlar.

Akın BİRDAL’ın yükselişine, Eski Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin TANRIKULU’nun bizzat KILIÇDAROĞLU tarafından CHP’ye davetine bakarak gerek BAYKAL’ın gerekse SAV’ın çarşaf listenin kurultayda olay çıkarmayacağını, hatta çatlaklıkları, küskünlükleri ortadan kaldıracağını, bu kurultayın kendilerine iktidar yolunu açacağını söylemeleri CHP’nin geleceğiyle birlikte kendi geleceklerinin endişesini taşıyor olmalarındandır.

KILIÇDAROĞLU’nun çarşaf listeyi asla düşünmediğini, blok listeyi ortaya atacağı bana göre kesindir.

Kurultayda olay çıkmaması için BAYKAL ve SAV’la bir daha görüşüp, blok listeye onlara yakınlığıyla (ki; siyasette kaypaklığın ana karakter olduğunu ve ancak öyle yükselinebileceğini zaman göstermiştir) bilinen iki-üç isim koyacaktır. Belki de olay çıkmasını da umursamayıp, blok listeyi ortaya atacaktır.

Kurultayın sonucunun BAYKAL ve SAV’ın arzuları dışında olacağı kesindir. Genel seçimde kendilerinin aday gösterilmeyeceğine de ihtimal vermektedirler.

PM’ne girenlerin isimlerine bakıp, CHP’nin nereden nerelere taşındığını, CHP ruhundan eser kalmadığını sanırım solcu aydın ve köşe yazarları idrak edip, ona göre konuşacak, yazacaklardır.

BAYKAL’la SAV, siyasete devam etmek istiyorlarsa şimdiden başka bir sol partinin kapısını aralamaya, ya da kendilerine bir kapının aralanmasını bekleyeceklerdir.

Bekleyelim ve görelim; kurultay nasıl geçecek, sonrasında neler olacak…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

..aday listesi belli oldu. Bu yazılanlar aynen vuku buldu. Sadece Deniz BAYKAL aday listesinde var.)

Yüksel ÖNAÇAN 
 12.04.2011 5:28
 

Yeni milenyumun ilk asrının başlarında değişim şarttı ve gecikmeli de olsa gelişmeler bunu kanıtladı... Darısı sürünen partilerin başına... Esen kalınız.

Ayten Dirier 
 27.12.2010 15:00
 

Tüm bunları ben en başından berisöylüyorum ama anlayan bile yok kaldı ki bu bile ilahi adalet çünkü chp ruhu bozulmamalıdı,hatta mhp ile chp bir arada koolisyon kurmalı ve etnik köken kavramını aradan da çıkartmalı ve Atatürk ilkelerine tamamen bağlı olmalıydı.Benim çok inançlı biri olmam laik olmama asla engel değil mesela ama anlayanlara...Dilerim anlar birileri sayın blogdaşım saygılar.Çok uğreşmamak gerekirdi sivil halkla al işte ba kın halkın cevabı da ağır olabiliyor.Herşeyden önce milli birlik ve anlayış olmalı insanlarda özellikle de siyasetçilerde bencil yaklaşımlar her yerde ikirciklik yaratır ve bu ülke hatrına olmaz.Herkes para peşinde ne acı...

DERİN, SADE VE KARIŞIK... 
 13.12.2010 18:39
Cevap :
Dediğiniz gibi siyasetteki bencillik yüzünden faydalı yatırımlara da muhalefet ediliyor. Kavgalar aynı parti çatısı altında devam ediyor. İyinin ayağı kötüler tarafından kaydırılıyor. Solun birleşememesini asıl sebebi koltukta oturanların yerlerinde saplanıp kalma istekleri. Diğerlerinin de onları alaşağı etme çabaları. CHP kurultayı sonrası CHP'den kopmalar olacaktır. Genel başkanın umurunda değil. CHP'nin kemikleşmiş oyları ona yeter aklınca. İktidar hevesinde olduğunu da zannetmiyorum. CHP kendisi gibi düşünenleri çatısı altında toplansın da, Türkiye seçmeni zaten belli; spor takımı tutar gibi parti tutuyorlar. Beğenmedikleri Başbakan CHP genel başkanı olsa, CHP partizanları yine oylarını CHP'ye verir. Aynı şekilde diğer partililer de. Genel seçimlerde aday listesini göreceksiniz. Şimdi CHP'den kapıdışarı edilemeyenler o zaman edilecektir. Bekleyelim, görelim.  16.12.2010 10:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 119
Toplam yorum
: 309
Toplam mesaj
: 101
Ort. okunma sayısı
: 611
Kayıt tarihi
: 01.10.08
 
 

Eğitimci- Gazeteci-Yazar İlköğrenimini Emirdağ'da, ortaöğrenimini Bolvadin, Eskişehir, Afyon'da..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster