Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3325
 

Çin füzeleri ve Müslüman Uygur Türkleri

Çin füzeleri ve Müslüman Uygur Türkleri
 

dogu-turkistan.net'ten


Dünyanın pek çok yerinde, yüz milyonlarca Müslüman zulüm ve baskı altında…

Filistin’den Myanmar’a, Kafkaslar’dan Balkanlar’dan Orta Afrika’ya kadar…

Bunlar zaman zaman dile getiriliyor, hükümetler bişeyler yapmaya, baskıyı azaltmaya çalışıyorlar… Ama en fazla zulüm gören dindaşlarımız Çin’de… Doğu Türkistan’da… Sağlıklı bilgi alınamıyor… Oradaki Müslüman nüfusun 50 milyon civarında olduğu değerlendiriliyor. Bu kadar kalabalık olmalarına ve zulmün de en ağırını görmelerine rağmen, en az gündeme getirilen Müslümanlar Çin’deki dindaşlarımız… Haklı olarak, “Neden böyle, bu Müslümanlar aynı zamanda Türk oldukları için mi ilgilenilmiyor?” soruları soruluyor. Ne yazık ki bu eleştirilerde büyük doğruluk payı var.

Dünya, o bölgenin adını Türkistan’dan ziyade “Sincan” veya “Şincan” olarak biliyor.

Peki, Çin, soydaşlarımıza zulmettiği için onlardan füze ve teknoloji almamalı mıyız? Çin’i, Çin mallarını boykot mu etmeliyiz?

x   x   x

MESELE ÇOK BOYUTLU

1. Bir kere, aklımızdan çıkarmayalım ki, Çin, baskıcı bir rejimle yönetiliyor. Dolayısıyla, baskı sadece orada yaşan Müslüman-Türklere değil, bütün Çin halkına karşı yapılıyor.

2. Oradaki zulüm yüzyıllardır sürdüğü halde, Çin mallarını hiçbir zaman boykot etmedik. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye piyasası da Çin mallarıyla dolu… Çin mallarına tepki göstermiyorsak, füze alımına da bir itirazımızın olmaması lâzım! 

3. Füzeleri Çin’den almayıp da Batı’ya bağımlı ve mahkûm mu olalım? Üstelik Batı sadece satıyor, tekniğini vermiyor. Hâlbuki Çin teknolojisini de verecek. O teknolojiyle kendimiz de üretim yapabileceğiz. Herhalde, bu yaklaşım Batı’nınkinden daha dostane bir yaklaşımdır! 

4. Bence, bu alışverişin en önemli ve faydalı tarafı, Çin devletiyle biraz daha yakınlaşmak, “birbirimizi biraz daha iyi tanımak” fırsatını yakalamak… Bu yakınlaşmanın, oradaki Müslüman Uygurlara da faydası olacağı görüşündeyim.

x   x   x

Bu yakınlaşmanın Uygurlara nasıl bir faydası olabilir?

Çin’den uzak ve hatta ona hasım bir Türkiye, Çin için, bilhassa oradaki 50 milyon soydaşımızdan dolayı büyük bir “tehdit” gibi gözükebilir. Oysa Çin’le yakınlaşan, “dostane” ilişkiler kuran bir Türkiye “tehdit” olmaktan çıkacak, bu da orada yaşayan soydaşlarımıza duyulan “şüphe”yi azaltacaktır.    

Öte yandan, iyi ilişkiler, her alanda “iyi ilişkiler”e kapı açar…

Dindaş ve soydaşlarımız hakkındaki şikâyet ve taleplerimizin daha ciddiyetle ve samimiyetle ele alınmasını sağlar… Sorunların çözülmesine yardımcı olur.

En önemlisi, taraflar arasında güven ortamı yaratır. Niyetimizin sadece “insan hakları” olduğu, Uygurların da Türkiye’nin de Çin Devleti’ne karşı bir “tehdit” olmayacağı inancını benimsetir ve yerleştirir.

Dolayısıyla, Çin’den füze alımı her iki ülkenin ve Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin menfaatinedir.

x   x   x

SANCI

Sızlatır bazı saatler dayanılmaz bir acı,

Kökü toprakta kalıp kendi kesilmiş ağacı…

Yahya Kemal BEYATLI

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Senelerdir Uygur Türkleri zulüm görüyor orda. Ama kimsenin "insan hakları"na filan tındırdığı yok! O kadar insan hakları, adalet, gelişmişlik, demokrasi vs havarisi kesilen "Dünya", taa seneler önce "olmamış" bir ermeni soykırımıyla uğraşacağına, asıl tam da şimdi, bu çağda orada yaşanan zulüme kafa yorsa, itiraz etse, baskı uygulasa ya Çin'e. Ama yok olur mu? "Çifte standart" işte. Asıl dert insan hakları filan değil ki çünkü. Sevsinler onların gelişmişliklerini, medeniliklerini.. Bizimkiler de böyle bir batıya yaranmak için 40 bin takla atsın; asıl kendi vatanımıza, çıkarlarımıza hiç uymayan işler yapsın. Biz daha kendi belimizi dik tutamıyoruz belimiz olmuş iki büklüm, Uygur'a ne yararımız,nasıl yararımız olsun? Çini zengin etmekten başka bir işe mi yarar,Çin'le ticaret bile yapsak? O füzeleri Çin'den almamızın ise başka nedenleri var. Şu bir gerçektir ki Türk'e ne Çin'den, ne Arap'tan, hülasa ne doğudan ne de batıdan bir fayda gelir. Kuzey'den-güney'den de öyle. Selamlar,saygılar.

Filiz Alev 
 29.10.2013 3:48
 

Merhaba, Uluslar arası ilişkilerde ticaretin çeşitli ülkelere yayılması en azından rekabeti ve müşteriye saygıyı getirecektir. Konunun tabii ki din ve ırk boyutu da önemlidir. Ama en önemlisi müşterinin itibarıdır. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 26.10.2013 14:24
 

"Çin Füzelerini alırız" blöfünü ve batıya karşı "rest çekermiş" gibi gözüküp, içerde oy hesapları yapmayı biraz fazla ciddiye almışsınız gibime geliyor. ABD Türkiye'yi "yönetmek" için atadığı memurlarına Çin Füzesi aldırır mı sanıyorsunuz?. Tayyip Erdoğan'ın tüm dünyada alay konusu olan ve tüm komşularımızla düşmanlığı ön plana çıkaran politikalarının iflas etmesi ve Batınında Çin- Rusya- İran tezlerinin doğruluğunu kabul ederek yan çizmesi sonucu, Tayyip Erdoğan'ın (yalnız kalmanın verdiği saldırganlıkla) son barut olarak ortaya attığı bir blöf'e fazla inanmamak lazım. Bakın Çin Füzesi falan alınmayacak ve Tayyip Erdoğan yine göreceği balans ayarı ile kalacak.. Yayınlayacağınızı umarım.. Saygılar..

cevodem1957 
 25.10.2013 19:41
 

Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı asimilasyon ve şiddet politikasına karşı Türkiye gerekeni yapmalı.Böyle bir ortamda dostluk olmaz.Çin Sincan'a bağımsızlık vermeli.

Kerim Korkut 
 25.10.2013 19:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4896
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1187
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster