Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '17

 
Kategori
Alternatif Tatil
 

Çocuklar için ekolojik tatil ve kamp seçenekleri

Çocuklar için ekolojik tatil ve kamp seçenekleri
 

Yaz tatilinde çocuklar doğa kamplarında hem eğleniyor hem doğayı keşfediyor


Yaz tatilinde çocukların doğayla buluşacağı bir kampa ne dersiniz? Akdeniz, Ege veya Karadeniz’de… Dağda, yaylada, adada veya denizde… Çocuklar için özel hazırlanmış doğa etkinlikleri ile dolu alternatif bir tatil.
 
İster ailecek gidin, ister anne-çocuk, baba-çocuk kamplarına katılın. İsterseniz sadece çocukları gönderin. Doğa, tohum, masal, organik beslenme, yoga, permakültür, geridönüşüm, sanat atölyeleri, bol bol tertemiz hava ve deniz. Doğanın her renginin hissedildiği yaz tatilinde, çocuklar hem eğlensin hem doğal yaşamı keşfetsin.
 
İşte; çocuklar için ekolojik yaz tatili ve doğa kampı seçenklerinden bir demet…
 
Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği Anne Baba Çocuk Kampları
 
Çiftlik 1999 yılından bugüne ekolojik yaşam, tatil ve beslenme hizmeti sunuyor. Çocuklar, anneler ve babalar için hazırlanan özel kamp programları ile unutulmayacak bir doğa tatili yaşayabilirsiniz.
 
Masal, Doğa, Tohum Kampı: Bu kampta masalların sunduğu tohumlarla, doğanın sunduğu tohumlar buluşup çocukların kalbine ekiliyor. Çocuklar her gün profesyonel masal anlatıcısından masallar dinliyor. Çiftlikteki hayvanları, sebze meyveleri, çiftliğin yanından akan suyu, yaşam yerlerindeki taşları, tuğlaları ve çiftliği çevreleyen çam ormanlarından masallar ile keşfediyor. Kamp boyunca çocuklar soyut ve somut tüm keşiflerini müzik, resim ve heykel ile sanatsal ürünlere dönüştürüyor.
 
Ekolojik Aile Kampı: Masal bu ya: Dolu dolu eğlence, masal, yoga, nefes ve hareket, müzik, şarkı, sanat, drama oyunları, deli yarışmalar ve masaüstü oyunları var. Masalcı Sanat Terapisti Judith Malika Liberman bakın bizi kampa nasıl davet ediyor? “Hep beraber uzaklaşalım şehirden ve düşelim köy yoluna. Fethiye’deki Yanıklar köyünde bulunan Pastoral Vadi’de buluşalım. Dört gün boyunca birbirimize ve doğaya bağlanalım, oyun oynayalım, farkındalığımızı artıralım. Bu kamp 4-99 yaş arasındaki herkes için.”
 
Analı Kuzulu Kamp: Analara Şifa, Kuzulara Doğa
 
Çocuklar etkinliklerle buluşurken, analar bedenen, ruhen ve zihnen yenileniyor. Doğayla dengelenmiş ve şifalanmış olarak evlerine dönüyorlar. Babalar da kampa katılabilir. Dalyan’da gerçekleşen yaz kampında 3.5 -5.5 ve 5.5-8 yaş için iki farklı dönem seçeneği bulunuyor.
 
Analarla kuzuları bol bol dans ediyor, resim yapıyor, şarkılar söylüyor, yoga ve masal çemberi yapıyor. Yoga, Dans Çemberi, Pranayama Çemberi ve Holografik Ses Meditasyonu, Şifalı Frekanslar, İçimizdeki Tanrıça, Şifanın Anahtarları Çemberi ve Tibetin Gençlik Pınarı kamptaki etkinliklerden bazıları.
 
Çocuk Yogası ve Masal Atölyesi Kampı
 
Çocuklarınızla yoga yapıp denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Birlikte güneşi selamlayıp yıldızlarla dans edebilirsiniz. 2-7 yaş arası çocuklar için hazırlanmış Çocuk Yogası ve Masal Atölyesi Kampı, Fethiye Kayaköy’de  gerçekleşiyor. Çocukların doğal köy yaşamını deneyimleyecekleri, eğlenip eğitsel oyunlarla tatillerini doya doya yaşayabilecekleri, huzurlu ve sakin bu kamp seçeneği.
 
Çocuk Yogası Eğitmeni Merve Önder Küçükakça ile çocuklar doğru nefesle hayallerinin sınırlarını zorlayacak. Hayallerindeki hayvanları ve ağaçları yoga duruşlarıyla öğrenecek.
 
Masalcı Amca Cemal Ustaoğlu ile Masal Atölyesi’nde, her yaş grubundan çocuklar bol bol masal dinleyecek ve resim yapacak.
 
YogaCici ile Bodrum’da Aile Yogası Kampı
 
Uzman eğitmenler Ayça Güdücü Erdem ve Senem Kıroğlu Nane rehberliğinde Bodrum Gündoğan’da gerçekleşiyor. Kamp programı 6-12 yaş grubu çocuklar için hazırlanmış.
 
Tüm yoga çalışmalarına anne, baba, çocuk birlikte katılıyor. Tatil boyunca nefes çalışması oyunu, çocuklar için yaratıcı drama ve yoga, doğayı keşif ve yürüyüş meditasyonu, doğadan toplanılanlarla tasarım, film gecesi, masallı ve geleneksel oyunlarla yoga, dans devinim ritim çalışması, mandala boyama ve kutu oyunları ile dolu rengarenk bir program var.
 
Kampa gidelim mi baba?
 
“Kampa gidelim mi baba?” kampcılık sporunun hangi yaş olursa olsun çocuklarımızla da yapılabileceğini kanıtlayan toplumsal bir proje. Alternatif arayan ailelere klavuzluk ederek bir topluluk oluşturmak ve toplumda bu tür etkinliklerin artmasını sağlamak amacıyla yola çıkılmış. Kampa sadece babalar ile gidiliyor sanmayın. Anneler, teyzeler, amcalar, dedeler, herkes katılabilir. Çocuk olmadan da katılabilirsiniz.
 
Kaçkarlar Macahel ve Palovit Vadisi Çocuk Kampı: Çoluk çocuk Kaçkarlar Palovit ve Macahel Vadisi yaylalarına kampa gidebilirsiniz. Eşsiz güzellikteki yaylalarda konaklayıp yayla yollarını adımlayabilirsiniz. 6 yaş ve üzeri çocuklara göre planlanan rotalarda Uğur Biryol rehberliğinde yürünüyor. 
 
Bozcaada Deniz ve Seramik Eller Çocuk Kampı: Çocuklarınızla doğa harikası Bozcaada’da kamp ateşi eşliğinde muhabbetlere dalabilirsiniz. Bağda konaklayarak seramik üretimler yapabilirsiniz. Bolca üzüm yiyip, bağ bozup üzümleri evinize götürebilirsiniz.
 
AKUT Baba Çocuk Kampı
 
Kamp programı uzman eğitmenler tarafından sadece babalar ve çocuklar için hazırlanmış. AKUT, Düzce’de özel olarak ayarlanmış kamp alanında çocuklarınızın ve sizin unutamayacağınız bir kamp düzenliyor. 2000 ve 2012 (bu yıllar dahil) yılları arasında doğmuş çocuklarınız ile katılabilirsiniz. Konaklama AKUT kamp alanında kurulan çadırlarda gerçekleşiyor.
 
AKUT Marmaris Deniz Kampı
 
8-12 ve 13-17 yaş grupları olmak üzere aynı tarihlerde iki ayrı grup olarak düzenleniyor. Konaklama özel hazırlanmış kamp alanında öğrenciler için kurulmuş iki kişilik çadırlarda gerçekleştiriliyor.
 
Permakültür, Sanat, Drama, Masal Alternatif Okullar Çocuk Kampı
 
Alternatif Okullar 2015 yazında başladığı çocuk kamplarına 2017 yazında Antalya Çıralı’da devam ediyor. Permakültür çalışmaları kapsamında çocuklar doğal yapılar inşa edecek, kompostu deneyimleyecek, tohumlarla tanışacak, doğanın sunduğu malzemelerle krem, merhem ve kendi boyalarını yapacak, atık kağıtları yeniden kağıda dönüştürecek. 4-6 ve 7-9 yaş grubu için farklı tarihlerde kamp seçenekleri bulunuyor.
 
Campwolftrack Doğadaki Çocuk Kampı
 
Campwolftrack 1999 yılında “Doğada Çocukla” TV programı yaratıcısı Serdar Kılıç tarafından kuruldu. Kamp programlarında; doğada hayatta kalma teknikleri, yüksek ip ve engel parkurları, takım oyunları, bireysel oyunlar, temel kampçılık eğitimleri, yüzme ve su oyunları, okçuluk ve ok-yay yapımı ve el becerileri oyunları bulunuyor. 9-11, 12-14 ve 15-17 yaş grubu için farklı tarihlerde kamp düzenleniyor.
 
 

Aslı Dede

Yesilcocuk.com Kurucu & Yayın Yönetmeni

 

 
 
 
 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 112
Kayıt tarihi
: 28.03.17
 
 

Yeşil Çocuk Kurucu & Yayın Yönetmeni. Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster