Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
220
 

Çocuklar ilkokula iki yaşında başlamalılar!

Çocuklar ilkokula iki yaşında başlamalılar!
 

hurriyetaile.com


 

Blogumun başlığına baktığınızda kategoriyi karıştırdığımı sanmayın. Çünkü bu yazıyı özellikle Tarih kategorisine aldım. Neden mi?
 
Geçen gün Başbakan partisinin il danışma toplantısında 4+4+4 eğitim sisteminden söz ederken, çocukların erkenden okula başlamalarının isabetli olacağını ve böylelikle hayata daha erken atılacağını anlatırken ilginç bir örnek verdi.
 
Tarihimizde 12 yaşında tahta çıkan bir padişah olduğunu ve bu padişahın (Daha sonra Fatih Sultan Mehmet adını alacak olan II. Mehmet'den söz ediyor.) Hıristiyan ordusunun saldırısından önce babası II. Murat'a "Eğer padişah sensen ordunun başına geç, eğer padişah bensem emrediyorum sana ordunun başına geç"dediğini anlatıyordu. 
 
Yukarıdaki cümle sanıyorum hiçbirimize yabancı değildi. Çünkü okul döneminde bize böyle öğretilmişti. Şimdi Başbakan da 12 yaşındaki bir çocuğun bu sözlerini övüyordu. II Mehmet o zamanlar altında imzası bulunan böyle bir mektubu babası II Murat'a göndermiş olabilirdi. Ama o yazdıkları kendisinin düşündüğü cümleler miydi? Yoksa Molla Gürani, Ak Şemseddin gibi hocaları ve Çandarlı Halil Paşa gibi II Murat'ın çok güvendiği sadrazamının dikte ettirdikleri miydi?
 
Acaba günümüzde siyasiler yaptıkları konuşmaların hepsini kendileri mi hazırlıyordu? Yoksa danışmanları mı gündemi belirliyorlardı?
 
Eğer gerçekten tarihimizde 12 yaşında tahta çıkmış olan Padişah böyle bir yazıyı kaleme almışsa ecdadımızın torunları olan çocuklarımız da okula iki yaşında başlamalılar diye düşünüyorum.
 
Acaba yanılıyor muyum?
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Asla yanılmıyorsunuz Erol Bey...:) Hatta bana kalırsa ebenin kucağındayken başlamalı ilk ders ki, Fatih'e uygun torunlar yetişsin dört bir yandan. Dalalım dört bir koldan Kırşehir, Eskişehir, Nevşehir...O da olmazsa başka bir şehir...Fetihler yapalım coniler için nam salalım yedi düvele, başımızda Bir teeyyep...:) Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 25.09.2012 20:15
Cevap :
Nedim bey çocuklara ana karnındayken telekonferans verelim şeklinde bir yorum yapmış. Bence de haklı gibi. :)) En az üç çocuk yapalım, Çaldım çayıra, Mevlam kayıra...Allah sonumuzu hayretsin. Teşekkürler Ayşegül hanım. Saygılar, selamlar...  26.09.2012 16:21
 

:)))Hatta -tele-konferans tekniğiyle- 2-3 aydan sonra içeriye yayın yapalım...moda zaten:)))...tele-konferans be ya!.. siz ne düşündünüz ki:))...eyvallah...gelirim gene:))))

nedim üstün 
 25.09.2012 19:54
Cevap :
İyi fikir üstadım. Bazı anneler uygulamada müzik yayını yapıyorlar. Aman bu işi iktidar partisi duymasın, daha şimdiden kendilerine yandaş yetiştirmek için propaganda yapmaya başlarlar. :)) Belki de ana karnında partiye kayıt yapmaya falan kalkarlar. Bir zamanlar her gebelik ilgili yerlere bildirilsin diye bir kanun tasarısından söz ediyorlardı, kürtajı takip etmek için. Bunların ne yapacağı belli olmaz yani....Saygılar, selamlar...  25.09.2012 23:05
 

Erol Bey Merhaba farklı bir örnek beklemezdim zaten hani şu ''sen kimsin ya'' diye tekrarlayıp durduğu sözler hakkkında oturup uzun uzun düşünse sen kimsin ya dediği insanlarıda YÜCE ALLAH Yaratmadı mı?Erol Bey elinize,gözünüze,yüreğinize sağlık.Selamlar.

Şennur Köseli 
 25.09.2012 19:16
Cevap :
Onların beğendiği insanlar kendi gibi olanlardır Şennur hanım. Allah kelimesini de kendi işlerine geldiği gibi kullanırlar. Teşekkürler, sevgiler...  25.09.2012 22:58
 

Yakın çevremde iki velet var! Biri 4, diğeri 3.5 yaşında. Laf yetiştirmek mümkün değil. Anlaşılan o ki tanrı katından yeni çağa uyarlanmış gönderiliyorlar. Akıl bakımından bence okula başlamalarında sakınca yok ama gelin görün ki tuvalet işi problem! Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 25.09.2012 18:06
Cevap :
Hemen bir örnek vereyim. Torunum iki yaş civarındayken annesiyle birlikte bir markete gidiyor ve kendisine zararlı olacağını düşündüğümüz bir yiyeceği almak isteyince annesi yanımda para yok diyor. Bizim küçük kız da "Paran yoksa kredi kartını kullan" diyor. :)
Başbakanın Fatih Sultan Mehmet örneğini vermesinin altında başka nedenler var. O zihniyetin insanları Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk yerine İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'i daha üstün kişi kabul ediyorlar. Çünkü Hz. Peygamber "Konstantiniyye birgün elbet fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır" demiştir. Din eksenli partiden de zaten başka bir şey beklenmez. Teşekkürler Ata bey. Sevgiler....  25.09.2012 19:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3258
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster