Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '08

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
17260
 

Çocukları kreşe göndermeli mi?

Çocukları kreşe göndermeli mi?
 

Modern dünyanın anneler açısından ortaya koyduğu zorluklardan birisi de erken yaştaki çocuklarının bakımı. Günümüzde anne ve babaların bilgi ve eğitim düzeylerinin yükselmesine paralel olarak, çocuklarının sosyal ve bilişsel gelişimi için en iyi ve en uygunu bulma yönündeki çabaları daha da arttı.

Çocukların bakımı için modern dünyanın ortaya koyduğu yöntemlerden birisi de gündüz çocuk bakım merkezleri ya da yaygın olarak bilinen ismiyle kreşler oldu. Kreşlerin gelişmesinde iki faktör önemli rol oynadı. Bir kere geçen yüzyılın ortalarından itibaren kadının sosyal hayata, dolayısıyla da çalışma hayatına olan katılımı giderek bir artış gösterdi. İkinci olarak, geleneksel aile düzeninden çekirdek aile düzenine geçişle, aile içinde anne ve baba dışında çocukların bakımını üstlenebilecek birey kalmadı. Bu gelişmeler ışığında kreşler çocukların gündüz bakımının sağlanması açısından kurtarıcı bir çözüm sunmuş oldu.

Diğer yandan, bugün gelinen noktada artık kreşlerin artması ve gelişmesi için üçüncü bir neden daha ortaya çıkmış görünüyor. Bu da ailelerin, çocuklarını erken yaşta kreşlere göndererek sosyalleşmelerine ve bilişsel zekalarının gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemesiyle kendisini gösteriyor.

Peki çocuk bakım merkezlerinin, erken yaştaki çocukların gelişimine olan etkileri konusunda neler söylenebilir?

Bu konuda yapılan araştırmaların bir kısmı erken yaşta çocuk bakım merkezlerine gönderilen çocukların daha sonraki eğitim hayatları boyunca, çocuk bakım merkezlerine gitmeyen çocuklardan daha başarılı olabildiklerini gösteriyor. Ancak, yapılan araştırmaların diğer bir kısmı ise, erken yaşta çocuk bakım merkezlerine gönderilen çocukların, gitmeyenlere oranla daha fazla davranışsal problemler sergileyebildiklerini ortaya koyuyor.

Bu hususta Amerika’da sekiz bin denek üzerinde dokuz ay boyunca izlenerek yapılan ve sonuçları geçtiğimiz Eylül ayında açıklanan bir araştırma ise konuya farklı bir bakış açısı getiriyor. Buna göre, çocuk bakım merkezlerindeki çocukların, evde büyüyen çocuklara nazaran daha düzensiz beslenme alışkanlıklarına sahip oldukları, bu durumun da çocuk bakım merkezlerindeki çocukların diğerlerine oranla belli bir miktar daha kilolu olmalarına neden olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, çocuklarının düşük kiloda olduğunu düşünen anne ve babalar için bunun bir sorun olmayacağının söylenebileceğini belirtmekle birlikte, çoğunlukla bu durumun ileriki yaşlarda obezite riskinin artmasına neden olabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Her geçen gün sonuçları açıklanan yeni yeni araştırmalara bakarak bir karara ulaşmak gerçekten zor görünüyor. Bazı araştırmalar çocukların erken yaşta kreşe gitmelerinin faydalarına değinirken, diğerleri ise olumsuz yönlerini ortaya koyuyor.

Çalışan anneler için çok bir seçim şansı bulunmuyor. Bununla birlikte çalışmayan ve çocuğunun bakımını kendisinin üstlenme imkanı bulunan anneler için bir seçim şansı doğuyor.

Çalışmayan annelerin, çocuklarını, erken yaşta sosyalleşmeleri amacıyla, küçük yaşlarda kreşe göndermek için, en azından üç veya dört yaşına kadar beklemeleri ve bu yaşa kadar çocuklarının bakım ve gelişimiyle doğrudan kendilerinin ilgilenmeleri daha sağduyulu bir seçim gibi görünüyor. Günümüz sosyal hayatında anneyi kısıtlayıcı ancak geçici olan bu durum, annenin fedakarlık göstermesini gerektiriyor. Bu yaştan sonra ise, sosyal ve bilişsel gelişimleri için çocuklarını bakım merkezlerine göndermeyi değerlendirmeleri anne ve babaların kendi tercihlerine kalıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

benim 4 yaşında kızım var ve ben onu yuvaya göndemek istiyorum gelecek dönem ama eşim gereksiz olduğunu düşünüyo bu anlamda kararsızım ne yapmam lazım bu arada ev hanımıyım benim evde onunla ilgilenmem yeterli mi?..

nurten bayram 
 27.12.2008 14:24
Cevap :
Günümüzde artık çocukların kreşe gönderilip gönderilmemesi konusunda karar verilirken annenin çalışıp çalışmaması ikinci planda kalıyor. Bundan ziyade, çocuğun buna hazır olup olmadığı, kreşe gitmesinin sosyal, zihinsel ve davranışsal gelişimine katkı sağlayıp sağlamayacağı değerlendiriliyor. Annesi ev hanımı olan çocukların da okul öncesi hazırlık bağlamında becerilerinin gelişmesi için kreşe gönderilmesi tercih edilebiliyor. Araştırmalar, belli bir yaştan sonra kreşe giden çocukların eğitim hayatlarında daha başarılı olabildiklerini de doğruluyor. Ancak çocuğunuzun tercihleri de önemli, artık her şeyi anlayabilecek yaşta olduğu için onun da rızasını almanız gerekiyor. Yani çocuğunuzun da buna istekli olması alacağınız verimi arttırır. Son olarak, eğer kreşe göndermek istiyorsanız, bunun faydalarını anlatarak babayı da ikna etmeniz önemli. Çocuğunuzun eğitim hayatının henüz başındayken, anne ve babanın anlaşmazlığa düşmesi, onun için daha yıpratıcı olabilir.  28.12.2008 5:30
 

benim oğlum 2.5 taşında ben çaloıtığım için şimdiye kadar bakıcıda evde büyüdü. ama 3 aydır kreşe veriyorum ve hala alışamadı hergün sabah ağlayarak gidiyor. işten ayrılmayı bile düşündüm. ama karar veremiyorum . kreşe başlayınca daha bi sinirli oldu kreşteyken sakin ama eve gelince çok agresif oluyor. evde ben baksam daha mı iyi olur . saygılar teşekkürler

sema ceyhan 
 22.12.2008 14:42
Cevap :
Sorunuz için teşekkür ederim. Evet erken yaşta kreşe giden çocukların daha sinirli ve agresif davranabildiği biliniyor. Çocuğunuza annesi olarak sizin bakmanız tabii ki en ideali. Ancak içinde bulunduğunuz şartların buna elverişli olup olmadığı burada belirleyici oluyor. Yani çalışmak zorundaysanız, çocuğunuzun gündüz bakımı için bir çözüm geliştirmek şart oluyor. En azından erken yaşta, eğer imkanınız varsa, daha önce olduğu gibi bir bakıcı tarafından evde büyütülmesi daha iyi olabilir diye düşünüyorum. Tabii bu benim şahsi fikrim, içinde bulunduğunuz şartları en iyi değerlendirecek kişi yine sizsiniz.  23.12.2008 7:54
 

benım de 2 bucuk yasın da bır oglum var buğra efe adın da ve ben de oğlumu kreşe yollamak istiorum ama oglum tam daha konusamıo 3 yasına kadar böle devam edr ise kreşde zorluk ceker mi ve uyum sağlıyabılırmı cvplarsanız cok tşk edrım saygılarım la HÜLYA

hülya bakansiz 
 14.12.2008 19:09
Cevap :
Sorunuz için teşekkür ederim. Ancak sorduğunuz konunun uzmanı olmadığımı belirtmeliyim. Konuşmamasının nedenine bağlı olarak kreş yararlı olabileceği gibi ters etki de yaratabilir diye düşünüyorum. En iyisi bu konularda uzman olan birisine danışmak. Saygılarımla.  15.12.2008 13:48
 

Sayin yazar, diyelim ki cocugu birakmak zorundayiz ama iki alternatifimiz var. Kayinvalideye birakmak mi yoksa kresemi vermek mi? Bu konu hakkindaki yorumunuzu merak ediyorum. Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

Gokhan Cengiz 
 05.12.2008 5:44
Cevap :
Açıkçası bu sorunun tek bir yanıtı olmadığını düşünüyorum. Bu sorunun cevabı çocuğun yaşı ve durumu ile aile büyüğünün yaşı, durumu, tutumu, anne ile sözkonusu aile büyüğünün arasındaki ilişki, kreşin durumu, yakınlığı, maliyeti, anne-babanın çocuğu kreşe gönderebilme imkanına göre birçok farklı hal alabilir. Kısacası, genel bir davranış kalıbı yerine, bu konunun her örnek için ayrı ayrı ele alınması gerektiği düşüncesindeyim.  06.12.2008 5:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8055
Kayıt tarihi
: 27.07.08
 
 

Yazının icadından bu yana her insanın içinde bir parça da olsa var olduğuna inandığım yazma isteğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster