Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
159
 

Çocukların Başarısı

Mesleğim öğretmenlik olsa da aynı zamanda bir eğitimciyim. Bu bakımdan çocuklar ailelerin olduğu kadar bizler içinde  önemidir, onlar dünyanın geleceğidir. Bu noktada anne babalar ile birlikte öğretmenler de çocukların bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurmalıdırlar

Çocuğun başarılı olmasını sağlayan yollar şunlardır;

1 – Çocuğu yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek:  Tüm çocukların kendilerine özgü yetenek ve ilgi alanlar vardır, o alana doğru yönlendirmeli.

2 – Çocuğu başka çocuklarla kıyaslamamalı: İnsanların tümü başka bir insanla kıyaslanmak istemezler. Bu durumda kesinlikle başka çocuklarla kıyaslanma gibi hataya düşülmemelidir.

3 – Çocukla sevgi ve saygı dolu bir ilişki kurmak: Aile ve çocuk arasındaki ilişki çocuğun bütün hayatını etkileyecek öneme sahiptir. Eğer bir aile çocuğuna yeterince ilgi göstermişse o çocuğun beyin ve ruh sağlığı diğerlerine göre daha sağlıklı olacaktır. Çocuklarınızla sevgi ve saygı dolu bir ilişki kurarak, onlarla bol bol konuşarak ve düşüncelerine önem vererek onların daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

4- Çocuğa yapıcı tavsiyelerde bulunmak: Eğer çocuğunuzun her davranışı eleştiriyorsanız bu oldukça yanlış bir tutumdur. Bunun yerine çocuğunuzun yapamadıkları şeylerde onu eleştirmek yerine, uygun davranışlar ve sözlerle uyarmak daha doğru olacktır.

5 – Çocuğun kendine güvenmesini sağlamak:  Bu kural da her çocuk için geçerlidir. Çocukları teşvik edici ve destekleyici tavırlar sergilenmelidir ki çocuk karşılaştığı şeylerin üstesinden gelmeyi ve başarabileceğini hissetmeli.

6 – Çocuğun Düşüncelerine Önem Vermek: Eğer çocuğunuz için “O daha çocuk, anlamaz” diye düşünüyorsanız yanlış bir tutum içerisindesiniz demektir. Çünkü çocukluk dönemi hayatın temelini oluşturmaktadır. Çocuğunuz fikirlerini mutlaka her konuda almalısınız ve önemli olduğunu ona hissettirmelisiniz. Çocuk aile içerisinde ve okulda bir birey olarak kabul görülmek ister.

7 – Çocuğun kapasitesiyle orantılı beklenti içerisine girmek: Çocuklardan kendilerinin başarabileceğinden daha büyük bir beklenti içerisine girmemek gerekir. Çünkü her çocuğun başarabileceği kapasitesi vardır.

NAHİDE ÇELEBİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli öğretmenim, ne acı ki bu gün yetenekleri doğrultusunda eğitilen veya eğitim verdirilen acaba kaç şanslı insan vardır? İnsanlarımızın neredeyse üçte ikisinden fazlası hiç de sevmedikleri alanlarda hizmet veriyorlar. Genç öğretmenlerime hep söylerdim; Çocukları sevmiyorsanız öğretmen olmayın, diye..Neden mi? Öğretmen olmuş, ' bıktım bu çocuklardan, onları sevmiyorum, diyenleri gördük..Durum ne acı ki..

Yaman Hasret 
 06.12.2019 0:43
Cevap :
Değerli arkadaşım bu güzel yorumunuz için kok teşekkür ederim.Selamlar esenlikler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  07.12.2019 18:42
 

Keşke bütün çocuklar bu ilgi alakaya sahip olabilse Nahide hanımcığım, emeğinize sağlık dilerim sevgilerimle

Cemile Torun 
 06.12.2019 0:36
Cevap :
Sevgili Cemile hanım değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Haklısınız size katılıyorum canım.Sevgilerimle öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ  07.12.2019 18:43
 

Dilerim bu yazınızı halen görev başındaki öğretmenlerimiz ve de aileler okurlar da kendilerine ders çıkarırlar sevgili öğretmenim...Ben fesbook ve twettırda yayınladım... Saygı ve sevgilerimi sunuyorum:)

Halil Güven (Sökeli) 
 04.12.2019 20:05
Cevap :
Sayın Sökeli değerli yorumunuzaçok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar sağlıklımutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  05.12.2019 18:07
 

Çocukları .başarıya yönlendirmek hem velinin ve hem de öğretmenlerindir. Bu konuya vermek gerekir. Dilinize sağlık hocam.

Abdülkadir Güler 
 04.12.2019 19:47
Cevap :
Sayın Hocam, çocukların başarısında aileler kadar öğretmenlerin de görevleri var.Değerli yorumunuza çok teşekkürederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  05.12.2019 18:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1967
Toplam yorum
: 12048
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster