Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '14

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
117
 

Deli Dumrul Polonya’da

Deli Dumrul Polonya’da
 

İki yıl önce yitirdiğimiz değerli Türk oyun yazarı Güngör Dilmen’in “Deli Dumrul” oyunu, 13 Eylül 2014 tarihinde Polonya’daki Teatr Rozrywki’de premier yaptı.

İlk kez 600 yüzyıl önce Dresden kütüphanesinde bir el yazması bulunan, Türk dünyasının büyük destanı Dede Korkut Kitabı 12 öyküden oluşuyor. Bunlardan Deli Dumrul öyküsü üzerine Dilmen’in yazdığı oyun, tarihsel ve masalsı malzemeyi güçlü bir lirizm ve sağlam bir ironiyle sahne için yeniden yaratıyor.

Öte yandan yine 600 yıl önce 1414 yılında Polonya Kralı Wladyslaw Jagiello’nun, Osmanlı Padişahı I. Mehmet’e (Çelebi) iki elçi göndermesi ile Türkiye-Polonya ilişkileri başlamış. 2014 yılı iki ülke arasındaki diplomatik ilişkinin 600. yılı olarak kabul edilmiş ve her iki ülkede karşılıklı etkinlikler planlanmış bulunuyor. Söz konusu oyun da Polonya tarafının hayata geçirdiği etkinliklerden biri. Bu etkinlikle ilk kez bir Türk oyun yazarının yapıtı, bir Türk yönetmen tarafından Polonya’da sahnelenmiş oluyor.

Yücel Erten’in yönettiği oyunun müzikleri Babür Tongur’a, çevirisi Maugojata Vabeska Köcherova’ya ait. Koreografi Salima Sökmen, müzik direktörlüğü Ewa Zug, dekor Jacek Zagajewski, kostüm Magdalena Wilus, ışık Marek Mroczkowski, oyunun afişi ise Andrzej Dudi Dudzinski tarafından gerçekleştirildi.

 (Yücel Erten facebook sayfası)

 *
 En kısa zamanda izlemek ve alkışlamak mümkün olsa... Ne kadar güzel olur!

 'SANAT'a hep destek, tam destek! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 475
Kayıt tarihi
: 12.07.11
 
 

Yazan & Okuyan & Sorgulayan   Burç : Başak Yükselen burç : Koç İlk nefes: 22 Eylül 1983, Perşembe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster