Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '13

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
649
 

Devamlı şikayet etmeyin

Devamlı şikayet etmeyin
 

Evet, Türkiye'de bir sürü sorun var : hükümet haksızlık yapıyor, demokrasi yok, adalet yok, işsizlik ve hayat pahalılığı var. Trafik kötü, insanlar güvenilmez, çevre sorumsuz insanlar tarafından tahrip ediliyor, ormanlar , bitki örtüsü ve hayvan türleri yok oluyor, doğanın ekolojik dengesi bozuluyor, hayvanlar insanlardan eziyet, kadınlar erkeklerden şiddet görüyor, çocuklar istismar ediliyor, su kaynakları, toprak ve hava kirleniyor, siyasetçiler rüşvet alıyor, terörizm sorunu bitmiyor, laik Cumhutiyet tehlikede, insanların dini inançları istismar ediliyor, ülkenin bölünme tehlikesi var, fakirlik artıyor, eğitim ve sağlık sistemleri çok kötü, dünyada savaşlar var, sevgiliniz veya eşinizle kavgalısınız vs. Bu sorunların hepsi gerçek ve isyan ediyorsunuz. Ülke sorunları da gerçek ve hepimize çözüm için görev düşüyor.

Ancak bütün gün arkadaşlarına yüz yüze ya da sanal ortamda sadece bu konulardan şikayet eden Facebook sayfasını her gün sadece bu sorunlarla ilgili paylaşımlarla dolduran insanlar hem bunalımda olurlar hem de etraflarındaki insanlara sıkıntı verirler. Bu tür insanlar kalıcı arkadaşlar edinemezler. Kimse sürekli şikayet eden insanları fazla dinlemek etraflarında bulunmak istemez. Herkes onlardan kaçar. Evet, iş yerinde haksızlığa uğramış olabilirsiniz, sevgiliniz veya eşiniz size kötü davranıyor olabilir, patronunuz hakkınızı yemiş, elemanlarınız, öğrencileriniz, öğretmenleriniz sıkıntı veriyor, sınavlardan kötü notlar almış ve maddi durumunuz kötü olabilir. Hükümetin politikalarını beğenmiyor olabilirsiniz. Peki arkadaşlarınızla konuşacak hiç mi olumlu konularınız yok ? Hiç mi doğadaki, insanlardaki güzellikleri görmüyorsunuz ? Hiç mi sanata, spora, müziğe ilgi duymuyorsunuz ? Hiç mi hobiniz yok ? Hiç mi eğlenceli ortamlarda bulunmuyorsunuz ?

Bunları yazdığım zaman bazıları "ülkede bu kadar sorunu görmezden mi gelelim ? Olumlu konuşacak ne var ? "diye cevap veriyorlar. Kusura bakmayın ama bu tür cevap verenler sözlerimi kıçlarından anlıyorlar. Ülkedeki sorunları görmezden gelelim demedim. Tersine bu sorunların gerçek olduklarını ve çözümleri için hepimize görev düştüğünü yazdım. Ancak ülke ve kişisel sorunları çözebilecek gücü olması için insanın depresyonda olmaması ve çözüme yönelik olumlu düşünebilmesi gerekir. İnsanlarla konuştuğu ve Facebook'ta paylaştığı konuların yüzde 90'ı şikayet, isyan ve protesto olan insanlar çözüm üretemezler.

Sadece şikayet eden insanların şikayetlerinin bir kısmı gerçek ama büyük bir kısmı da olumsuz düşünce alışkanlığından kaynaklanan sanal problemlerdir. Bu insanların yanlış irrasyonel olumsuz düşünce kalıpları vardır. Eğer böyleyseniz kendinize yazık ediyorsunuz. Aslında içinizde başarılı ve mutlu olabilecek potansiyeliniz var. Ama yanlış ve olumsuz düşünce tarzınız potansiyelinizi gerçekleştirme ve yüz yüze bulunduğunuz gerçek sorunları çözmenize engel oluyor. Bu yanlış düşünce tarzından kendi kendinize kurtulamıyorsanız bir an önce iyi bir bilişsel davranışsal terapistten yardım almalısınız.

Rasih Bensan 11 Eylül 2013 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 368
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2178
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster