Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '13

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
297
 

Kişisel psikolojik gelişim

Kişisel psikolojik gelişim
 

Psikoloji bir bilim dalı olarak insanların kişisel gelişimlerine en önemli ölçüde katkıda bulunan bir alandır. İnsan diğer canlılardan farklı olarak üstün bir zekaya, akla ve gelişim potansiyeline sahip bir varlıktır. Diğer canlılar varoluşlarından bu yana çevresel faktörlerin zorlaması dışında kendi iradesi ile hemen hiç değişim göstermeyen varlıklar olmasına rağmen insan bu anlamda onlardan ayrılmakta ve varoluşundan bugüne temel içgüdüsel ve yaratılış özellikleri dışında önemli ölçüde gelişim ve değişim göstermiştir. İnsanın psikolojik gelişimi sadece kuşaktan kuşağa gözlenen farklar biçiminde değil, bir insanın kendi kişisel yaşamı içinde de gözlenebilen farklar biçiminde olmaktadır.

Sahip olduğumuz akıl gücü bize daha üstün, daha güçlü, daha iyi, daha yetenekli, daha başarılı, daha erdemli, daha sağlıklı, daha mutlu olabilme fırsatları sunmaktadır. Ama eğer biz bu fırsatları kullanmak için bilinçli bir çaba harcarsak ve aklımızı pozitif yönde kullanabilirsek.

İşte kişisel psikolojik gelişim öğretileri ve fikirleri bunun için var ve bize sadece ilgi duymak, gelişime ve değişime açık olmak kalıyor. Bize verilen 'insan olma' değerini kavramak ve bu değeri daha yüksek bir değere ulaştırmak en önemli sorumluluğumuz olmalıdır. 

Uzm. Psk. Bülent Korkmaz

www.krmgelisim.com 

https://www.facebook.com/krmgelisim

http://www.krmgelisim.com/duyurular-haberler/tutsak-ruhlar-kitabimiz-yayinda

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 79
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 4109
Kayıt tarihi
: 02.07.07
 
 

Uzman Psikolog Bülent Korkmaz kuruculuğunu yaptığı KRM GELİŞİM'de ve özel bir hastanede, aynı zam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster