Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
2573
 

Dingin ve huzurlu bir zihne nasıl ulaşırsın? İşte kendine söylenecek etkili 20 cümle

Dingin ve huzurlu bir zihne nasıl ulaşırsın? İşte kendine söylenecek etkili 20 cümle
 

Aynı yaklaşımlarınızla, gerek aynı insanda gerek farklı insanlarda hep aynı hatayı yapıyorsanız; ya da hayatınızla ilgili kararlarda hep yanılıyorsanız bu bir hata mı yoksa bir seçim mi? Bir düşünün.

Yapılan her seçim, insanın hayatına ya gül döker ya da çöp... İşte her gül ve her çöp de şunu getirir insana;  gelen gül ise zihni huzurla doldurur, gelen çöp ise biraz daha yorgunlaştırır.Bakın işte öyle anlarda, yani hayatımıza gelenler ağırlıklı olarak gül yerine çöp olduğunda belki de artık bazı değişimlerin yapılması gerekiyordur. Bir şeyler bu şekliyle yürümüyordur ya da yürüyor gibi yapıyor ama esasında bizi tatmin etmiyordur.

Hani, Einstein'ın güzel sözünde dediği gibi;  aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek...

İşte burada kendine sorulması gereken belki de şudur;

Neyi ya da neleri bugüne kadar nasıl yaptım ve istediğim gibi olmadı?

Peki, farklı ne yaparsam bir şeyler değişir?

Hangi tipteki insanlar beni ve zihnimi yorar, hangi tipteki insanlar bana huzur verir. Aslında en önemli adımlardan biri bu zihne huzur vermek için... Hah, buldun mu onları kim kalmalı, kim yoruyorsa gitmeli; yolla gitsin ya da kim huzur veriyorsa tut kalsın yanında. Aslında bu kadar basit; yani fazla tırmalamaya gerek yok. Emin ol; kendinden başka kimseyi zorla değiştiremezsin. Bu söylediğim hayatımızdan gelip geçen insanlar için tabi. Yani götürüsü, getirinden fazla olan ve boş yatırım yapılmaması gereken insanlar.

Bir de zihne huzur verecek şu da var tabi; kafanda sürekli evirdiğin, çevirdiğin olumsuz düşünceler sadece zihnini, yormaz, bir de üstüne üslük bir mıknatıs gibi olumsuzlukları kendine çekersin. İşte o zaman ayıkla pirincin taşını… Hayatta dokunulacak, hoppp nereye gidiyorsun; benim istediğim bu değil ki denilecek ya da evet işte bu; kendimi harika hissettirmeye başladı dedirtecek birçok seçim ve tercih var.

Huzurlu ve dingin bir zihne, sağlıklı bir bedene, temiz bir bilinçaltına sahip olduğunda ve egonun sesine yenilmeyecek kadar güçlü olduğunda, kibirinden uzak tavırlar sergilediğinde hayatın daha kolaylaşmaya başlayacak ve bolluğu, sevgiyi, başarıyı, sağlığı, senin için doğru insanları işte o zaman hayatına çekmeye başlayacaksın.

Eğer siz de büyük hayalleri olan ama bugüne kadar sadece hayalde bırakanlardansanız; bir durun ve şunu da sorun kendinize ben bu hayallerime inanıyor muyum? Cevap evet ise; iyide o zaman neden hayalden gerçeğe dönüştür müyorum? Beni alıkoyan ne? Neleri yapmak ya da yapmamak beni ve zihnimi dengede tutar?

Birkaç yazımda yer verdiğim cümleleri toparlayıp burada yeniden yinelemek istedim. 

İç dengeme ulaşabilmem, zihnimin dingin ve huzurlu olması için zihnimde yer etmesi gereken düşünce ve kendime söylemem gereken 20 cümle:

1.    Kendini tanı ve yönet. İç dengeni ve huzuru bul.

2.    Sen çok değerlisin ve hiç kimsenin, hiçbir söylediği söz senin bu değerini değiştirmez.

3.    Olumlu duygular da, olumsuz duygularda kişiden kişiye bulaşabilir; olumlu insanlarla ol.

4.    Bırak yapamazsın, beceremezsin, sen zaten öylesin, şöylesin, böylesin.... Önce kendin kendine    değer ver, kendine inan ve güven.

5.    Başkalarından medet umarak, boş beklentiler ile başkalarına bağlanarak asla güçlü ve kendin olmazsın. Ve unutma ki; böyle yaparak sadece ve çoğunlukla da yarı yolda kalırsın.

6.   Güne nasıl başlarsan tüm günün öyle gidebileceğini düşünerek başla yeni güne...

7.   Söylenerek başladığın günün devamı söylenmekle geçireceğin olayları, gülümseyerek ve pozitif başladığın günün devamı seni gülümsetecek olayları getirir sana...

8.    Değişim fırsatlarını kolla, harekete geç... Yaratıcılığını doğru kullan...

9.    Hata yaptığında bunu kabullenmesini de bil; kendini yiyip bitirme ama mutlaka ders al.

10.  Eğer hayatında bolluk bilincini yaratabilmek istiyorsan her sabah uyandığında, akşam kafanı yastığına koyduğunda önce en ufak şeyler için bile bir şekilde şükret.

11. Güne her zaman erken başla.

12.  Bedenini sev. Ona iyi bak.

13.  Yeri geldiğinde kendini de şımartmasını bil. Çok mu bunaldın hemen en sevdiğin şeyi yap. Saçını yaptır, bir dondurma al, çimenlerde yürü, koş, bir dostunu ara, çocuğuna sarıl, müziği aç dans et, özgür hissedebileceğin ve seni mutlu eden her ne ise kendin için bir şeyler yap. Kendini başarılı olduğunu gördüğün konularda sık sık ödüllendir.

14.  Kendi sınırların ve çevrene yansıttığın tutarlı prensiplerin olsun ki; başkaları senin çizgini geçip seni yoramasın.

15.  İlerlemeni ve başarmanı engelleyen ya da moralini düşürebilecek sen yapamazsın, beceremezsin diyen herkes ve her şeyden uzakta kal. Haaa eğer tavsiye almak istersen de doğru kişilerden al.

16.  Her şeyini herkese anlatma; unutma bir gün dost dediğin insan artık dostun değilse senin her şeyin herkese yayılabilir. Kendini koru.

17.  Her gün mutlaka üç sayfada olsa oku.

18.  Konuşmadan önce iyice düşün.

19.  Sadece yerine getirebileceğin ricaları kabul et; eğer hayır demeyi öğrenemezsen üstüne aldığın gereksiz sorumlulukların fazlası omuzlarında sadece yük olur.

20.  Ve son cümle; her şey, her insan hayatımdan gelir geçer; geriye kalan hep benim... Senden başka kimse,  senin geminin gerçek  kaptanı olamaz!...

 

Yeşim Buyurgan

Kişisel Gelişim Uzmanı, Eğitmen

 

*Yazı kaynak ve yazar ismi belirtilmeden telif hakları gereği kullanılamaz.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 402
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 4187
Kayıt tarihi
: 10.11.10
 
 

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü'nden Kimyager olarak mezun olmuştur. 1996-1997 yılları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster