Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '12

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
210
 

Doğu dilleri ve Edebiyatı keşfi

Doğu dilleri ve Edebiyatı keşfi
 

netten


Uzun zamandır doğu dilleri ve Edebiyatı’na merak sardım. Dil öğrenmek ve o dilin edebi tarafını keşfetmek kolay değil.  Tarihe yolculuk etmek, dil öğrenmeye ayrı bi tad ,merak katıyor. Bir çok şair araştırdım, eserlerini çoğu kez duyduğum ama hikayesini bilmediğim bi çok eser. Bu eserleri özümsemek ,geçmişle bağlantı kurmak heycan verici.

Nizamülmülk Siyasetname isimli eseriyle ünlüdür. Bu eser ve şair hakkında neler söylenmiş ,günümüze kadar ulaşmasındaki önem ne, nedir hepsine satır aralayalım.

Nizamülmülk, tam adı Ebu Ali el-Hasan et-Tusi Nizamülmülk (Arapça: / Nizamu'l-Mulk Abu Ali al-Hasan at-Tusi; Farsça: / Hace Nizamulmulk Tusi; d. 1018 - ö. 14 Ekim 1092), Büyük Selçuklu Devleti'nin veziri ve Siyasetname adlı öğütler kitabı yazan Farsi devlet adamı, siyaset bilimcisidir. Devlet yönetiminde hayli etkili olan Nizamülmülk'ün vezirliği Alparslan ve Melikşah dönemlerinde yayılmıştır.1018 yılında İran'ın, Horasan şehrinde doğmuştur. Memleketin nizamlarının kurucusu anlamında dır  Nizamülmülk ismi.

Devlet işleriyle ilk olarak Gazne Devleti'nin Horasan valisinin yanında çalışarak başladı ve sonrasında Alparslan'ın Belh valisinin yanında devam etti. Sonrasında da 1064 yılında Büyük Selçuklu Devleti'ne vezir olarak atandı. Nizâmülmülk’ün akıllı, tedbirli ve adâletli idâresi sâyesinde de, Melikşâh’ın saltanatı, aynı zamanda Büyük Selçuklu Devletinin de en parlak ve en şanlı devri olmuştur. Nizamülmülk nizamiye medereselerini kurdurmuştur. İslâm esaslarına dayalı mahkemeleri, toprak sistemini sağlam esaslar üzerine yeniden düzenledi. Dünyadaki ilk istihbarat teşkilatının kurucusudur. (Ömer Hayyam’a bu görevi teklif ettiği söylenmekte fakat kesin bilgi yok) Gerçekleştirdiği yeni sistemler bâzı değişikliklerle berâber bütün Türk-İslâm devletlerince devam ettirildi.

Nizamülmülk selçuklu devletindeki bütün düzenlemeleri, devlet idaresini kendi görüşleriyle yoğurarak ,bu bilgileri ve tecrübeleri gelecek nesillerede yaymak amacı ile ‘Siyâsetnâme’ isimli eseri yazmıştır. Eser bugün bile siyaset bilimine yol göstermektedir. Siyâsetnâme’de Türk-İslâm devletlerinin idârî, mâlî, siyâsî, askerî, sosyal ve kültürel yönlerini incelemektedir. Eser’i incelemek isterseniz İstanbul’da süleymaniye kütüphanesine çevirin yolunuzu. Eser Farsça yazılmış ve birçok dile çevirisi yapılmıştır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Be yorumcu M.Atilla Beye katılmıyorum...Tarihi inceleyip,tarihten ders almayanlar,tarihi hatalarını tekerrür ederler.Bu tür eserleri angarya görenlerin de günümüzü irdeleme ,inceleme,sentez yapma şansları da yoktur.Ayrıca akademik tahsil yapan sizleri anlamak için 'akademisyen olmaya gerek yok..Araştırmacılara saygı gerekir...''Yapıtta, sultana sadece öğüt ve tavsiyeler verilmekle kalınmamış; sisteme önemli ölçüde katkıda bulunabilecek ciddî teklifler de getirilmiştir. Başka bir deyişle, “olması gereken”ler hakkında somut, pratik ve uygulanabilir önlemler önerilmiştir.'Teşekkürler..Başarılar...

Mesut Selek 
 26.08.2012 0:13
 

İlk okuyan olduğum için adetim gereği bir yorum yazmak ve size başarılar dilemek istedim. Düşünce ve fikirlerinize, tabii ki tercihlerinize de saygı duymama rağmen ben günümüz sosyal sorunları birikir, dağlar tepeler oluştururken sizin gibi araştırmacı insanların geçmişi araştırmak istemelerini pek anlayamıyorum. Nizamülmülk'ün öğütleri akılcı ve yararlı olsaydı Selçuklu devleti batıp tarih sahnesinden yok olmazdı diye düşünüyorum. Bence günümüz sorunlarına odaklansak, onları araştırsak, analiz etsek çözmeye çalışsak aklımızı ve zamanımızı çok daha rasyonel bir şekilde değerlendirmiş oluruz. Tabii ki bu benim kişisel görüşüm. Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 18.08.2012 13:19
Cevap :
Merhaba Öncelikle teşekkürler, yorumunuz ve zaman ayırdığınız için. Günümüz sorunlarını yada gerçeklerini göz ardı etmiyorum yada bahsetmemek ,bu sorunlara sırtımı dönüyorum anlamına gelmesin, gelmemeli de. Geçmiş’le bağlantı kurmak, tarihi araştırmak ,iyi yönetilsin yada yönetilmesin hiç fark etmez, burada amaç iyi şeyleri ortaya çıkarmak değil. Geçmiş’imizi bilmeden üniversite sıralarında eğitim gördüğümüz , çok tanınan eserleri bilmediğimiz yada günümüz deki yaşanan gerçeklere uzak kaldığımızı görmek beni araştırmaya yöneltti. Sadece bunlar değil araştırmalarım, günümüz gerçeklerine de söyleyecek kelimelerim çok. En başta kızgınım bi çok gerçeğe sırtımızı döndüğümüz için. Gözümüz kapalı seyrediyoruz dünyayı. Getirileri ve götürdüklerini izliyoruz. Çoğu zaman da neden sorusunu sormadan geçiyor zaman. Benim söylemeye çalıştığım şey ;Edebiyat 3.sınıf öğrencisiyim, ve araştırmaya merakım her geçen gün artıyor. Dil öğrenmek adına geçmişi ,tarihini sorgulayarak öğrenerek geçiyorum zamanı  19.08.2012 11:37
 
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 186
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 879
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

Tıbbi sekreterim aynı zamanda edebiyatla meşgulüm ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster