Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '07

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
410
 

Doku ve dolgu maddesi uygulamaları

Doku ve dolgu maddesi uygulamaları
 

Kırışıklık ve yaşlılık çizgilerinin tedavisinde uygulanan bir yöntem olan doku ve dolgu maddesi enjeksiyonları cilde hacim vererek sağlıklı ve genç bir görünüm sağlar. Kişinin kendisinden alınan yağın veya doku kokteylinin uygulanması basit bir cerrahi preosedür olarak yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Vücudun çeşitli bölgelerinde dolgu maddesi şeklinde kozmetik ya da rekonstrüktif amaçlı kullanımı yumuşak dokudaki çökmelere bağlı vücut kontur bozukluklarında, travmatik skar ve akne skarları gibi problemlerin ortadan kaldırılmasında son yıllarda çok yaygın bir prosedür olarak kullanılmaktadır. Yağ dokusunun dolgu maddesi olarak en sık kullanıldığı bölgeler yüzde burun kenarından dudak kenarına uzanan çizgiler, ağız çevresi, dudak, çene, göz çevresi ve kaşların arasında kalan bölgelerdir. Bu yöntem ayrıca vücudun diğer bölgelerindeki kontur bozukluklarında da kullanılmaktadır. Sonucun mükemmel olması için doku enjeksiyonunun 2-3 seans tekrarlanması gerekebilmektedir, çünkü verilen yağ dokusunun %50-70’i ilk 6 aylık dönemde rezorbe olabilmektedir. Kalan miktara göre tekrarlanan enjeksiyonla kalıcı dolgunluk sağlanabilmektedir.


Hazır dolgu maddelerinden hyalüronik asit preparatları, hayvansal madde ve toksin içermediği için diğer canlılardan hastalık bulaştırma riski yoktur ve alerjik reaksiyon oluşturmamaktadır. Cilde enjekte edilir ve önceden test yapma ihtiyacı olmadığı için yarım saatten daha az bir sürede işlem tamamlanır. Hyaluronik asit tüm canlı organizmalarda bulunan bir pollisakkarittir. Cildin dermis tabakasında dokuyu destekleyen kollajen lif kümeleri ile su tutan ve hacim yaratan hyaluronik asit bulunmaktadır. Hyaluronik asit zamanla vücut tarafından yavaş yavaş emilir. Hyalüronik asit tedavisinin etkinliğinin ne kadar süreceği kişiye değişir. Cilt yapısı, yaşam tarzı ve yaş ile kişi tarafından talep edilen değişim düzeyi gibi çeşitli faktöre bağlıdır. Ancak etkinliği ortalama 6 ay kadar sürer. Bu süre içinde veya sonrasında tekrar uygulamalar yapılabilir.


Uygulama çok ince uçlu bir iğne ile cildin dermis tabakasına yapılmaktadır. Sonuç hemen alınır. Acıyı önlemek için özel bir şey yapılması genelde gerekmez, ama gerekirse uygulamadan evvel anestezi sağlayacak bir krem uygulanabilir. Özellikle ince kırışıklıkların düzeltilmesi amacıyla ve dudak dolgunlaştırma amacıyla kullanılmaktadır. Dudak üzerindeki ince kırışıklıklar, burun kenarından dudak kenarına uzanan çizgiler, ağız kenarındaki çizgiler, alındaki kaş çatma çizgileri çok sık uygulanan ve en başarılı sonuçların alındığı bölgelerdir. Enjeksiyon sonrası tedavi edilen alan hafif kırmızı ve şiş olabilir. Çok nadir olarak ; 2000 kişiden birinde tedavi edilen bölgede veya çevresinde tedaviden haftalar sonra geçen şişkinlik, kızarıklık izlenmiştir. Bu enjeksiyonun normal sonucudur ve bir veya iki günde kaybolur. Hasta günlük aktivitelerine hemen enjeksiyondan sonra dönebilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABA DOKTOR BEY YAZILARINIZI İLGİ İLE TAKİP EDİYORUM . ANLAŞILIR DİLDE YAZIYORSUNUZ. DİĞER GRUPLARA YAZDIĞINIZ YAZILAR İSE DİKKAT ÇEKİCİ SİZİ TEBRİK EDERİM .AKLIMA TAKILAN BİR SORUYU SORMAK İŞTERİM 81 DOĞUMLUYUM CİLDİM ÇOK HASSAS VE KURU.SON ZAMANLARDA DUDAK ÇEVRESİNDE MİMİK KIRIŞIKLIKLARI OLUŞMAYA BAŞLADI. BOTOX VE DOLGU UYGULAMALARINI İSE ERKEN BULUYORUM..BU ARALAR SALYANGOZ YA DA BİTKİ ÖZLÜ KREMLER PEK MODA OLDU AMA CİLDİM ÇOK HASSAS PEK GÜVENEMİYORUM SİZCE BU KREMLER NE KADAR SAĞLIKLI ? CİLDİ NEMLİ TUTMANIN VE BOL SU TÜKETMENİN GEREKLİLİĞİNİ BİLİYORUM.BAŞKA NELER YAPILABİLİNİR AÇILARSANIZ SEVİNİRİM.

despinis eponimo 
 07.01.2008 18:13
Cevap :
Merhaba, Mimik kırışıklıkları, tekrarlayan mimik hareketleri ve yaş ile geçen zamanın bıraktığı izlerdir. Önceleri sadece hareketlerin yapılmasını takiben oluşur, sabah uyandığınızda ise kaybolur. Bunlar dinamik kırışıklıklardır. Zamanla cildin tabakalarında, aynı yerlerde oluşan katlanmalar incelme meydana getirir. Cildin bu incelen yerleri de kalıcı kırışıklıklardır. Dinamik evredeki kırışıklıkları, mimik hareketlerini azaltarak yok etmek mümkün. Bu da göz çevresinde botox ile mümkün. Dudak çevresinde ise "sigara içme" gibi dudağı büzen hareketlerden vazgeçmek gerekir. Kalıcı kırışıklık oluştuktan sonra ise ciltteki incelmenin bir dolgu ile yerine koyulması ve ilerlemesinin engellenmesi için botox uygulaması gerekecektir. Kozmetik sektörü çok pahalı ve göz önünde olan bir sektör,bu nedenle kaliteli markaların müşteriyi riske atma şansları yok. Ancak tanınmadık markalar testleri yetersiz olan bir ürünü reklamla patlatıp, yüksek fiyata kısa sürede pazarlayıp ortadan kaybolabilir  08.01.2008 9:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 64
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 3059
Kayıt tarihi
: 06.12.07
 
 

1993-1999 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde temel tıp eğitimini tamamlayara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster