Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '14

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
4299
 

Doların yükseliş nedenleri...

Doların yükseliş nedenleri...
 

Dolar niye uçuyor?

Bu nasıl bir soru dediğinizi duyar gibiyim…

Evet, dolar resmen ve alenen uçuyor!

Türk Lirası normal değerinde seyretse, doların bu günkü değeri ne olurdu?

Bu sorunun cevabı kısaca, bu günkünden daha yüksek olurdu…

Gelelim bizim öngörümüze:

Dolar dünyada rezerv para olduğu için olsa gerek, her yerde kendisini değerli hissediyor!

Bizim son operasyonlarla dolara yeterli ihtimamı ve önemi vermediğimizden olsa gerek, dolar aldı başını gidiyor.

Yani banka genel müdürü, doları bankasına koymayıp, ayakkabı kutusuna yerleştirip, evinde saklaması doların hızla yükselişinin(!) bir nedeni gibi görünüyor.

Bakan çocuklarının yatak odasına 6 para kasası koyup, onun yanı başına para sayma makinesini yerleştirince, dolar ben buna layık mıyım(!) diye aldı başını gidiyor!

Doların uçuşa geçmesinin bir başka nedeni; Merkez Bankasında haddinden fazla doları rezerv olarak tutmamız! Öyle ya tüm dünyada değişimin simgesi olan yeşilcikler(!)Merkez Bankasının karanlık kasalarında beklerse, elbette dolar da buna tepki gösterir(!)

Bir yükselme nedeni de, Euro’nun kara para aklama aracı olarak kullanılması Zerrap’ın rüşvetleri, hediyeleri dolar üzerinden değil, Euro üzerinden vermesi(!)

Bakanın koluna taktığı 3 yüz bin dolarlık saat, doların yükselmesini önlemeye yetmiyor(!)

Ha bu arada, paralel yapının, devlet içinde devlet olmanın, cemaate bağlı hukukçular ve emniyetçilerin faaliyete geçmesi üzerine, dolar kendilerine destek için yükselişe geçmiş olabilir(!)

Biliyorsunuz cemaatin başı yıllardan beri doların memleketinde yaşıyor. Dolar kendi vatandaşına destek vermek amacıyla yükselişe geçmiş olabilir(!)

En son yükseliş nedeni olarak şunu göstermek pekâlâ mümkün! Yapılan operasyonda görev alan polisler ve savcılar, operasyondan önceki yerlerine, makamlarına dönemiyorlar. Dolar da bu yüzden yükselmiş olabilir.

Netice mi?

Dolar bu çatışmalar devam ettiği sürece uçuşuna devam edecek gibi…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ilk önce hangi partiyi tutuyorsun onu söyleyeceksin.. al kalemi eline yaz olmaz bu iş sat herşeyini gir dolara bak bakalım tahminlerin tutacak mı.. olmuş bitmiş işler üzerinden sallamak güzel masa başında ama hayat öyle değil dışarda yaşanıyor.. bu hükümet olmasaydı vayda vay dı halimize .. biz 4.5 milyonu çalana hırsız deriz.. ama bunu başka amaçlar için kullanmaya çalışanada arsız deriz bunu unutmayın.. ne yapacaktı ankaranın göbeğinde asacakmıydık adamları burası muz cumhuriyetimi. adamlar görevinden alındı yargıla süreci devam ediyor.ş siz neyin kafasındasınız yangına benzin atıp duruluyor ama artık türkiye o seski türkiye değil .. 15 ağaç için 70 milyon zarara uğratınız bu memelekti 4.5 milyon mu büyük 70 milyon mu çok şükür hesaplıyoruz ve yolun kenarlarında yeni dikilmiş ağaçlarıda görüyoruz..işinize nereden gelirse oradan konuşun millet siz böyle yaptığınız sürece AKP destekleyecektir.

Mehmet kaya 
 16.01.2014 10:25
Cevap :
Hırsızlıkla, yolsuzlukla, çalmayla çırpmayla parti tutmanın ne ilgisi var? Sahi hangisi büyük? Hırsızlık mı, gezi protestoları mı? Bunca hırsızlığa, yolsuzluğa rağmen AKP'yi destekleyenlere söylenecek fazla söz yok. Size bir önerim var, siz de elinize kalemi alıp, böylesi özgür ortamlarda görüşlerinizi paylaşıp, tuttuğunuz partiye destek veriniz.  18.01.2014 12:14
 

Nedensiz kuş uçmaz diye boşuna dememişler. Şu yeşil kuşun uçmasının da bir nedeni vardır. Hayırlara vesile olur inşallah...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 15.01.2014 20:40
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. selamlar, saygılar...  18.01.2014 12:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3005
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster