Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
294
 

DTP hakkında kısaca

DTP hakkında kısaca
 

Merhaba değerli okurlar,

Ülkenin öyle bir sorunu var ki adına Kürt sorunu mu dersiniz, DTP (Demokratik Toplum Partisi) sorunu mu dersiniz, yoksa ikiside aynı mı dersiniz bilemem.

İşte bu sorun, öyle bir hale geldi ki, mevcut siyasi partiler de ne diyeceklerine, ne yapacaklarına bir türlü karar veremiyorlar.

Hele hele Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca DTP'nin kapatılması istemiyle açılan davaya, Ülkeyi yöneten İktidar partisi AKP'nin bakışı çok ilginç.

Evet, Sayın Başbakan öyle sözler ediyor ki, bu sözleri söylerken sanki mevcut yetkilerini unutmuş gibi...

Sayın Başbakanımızın bu konuda, yani DTP'nin kapatılması konusundaki düşüncesi herkesce bilindiği üzere olumsuz.

Çünkü Sayın Başbakan, onbinlerin oyuyla demokratik bir seçimle seçilmiş olan insanların, anti demokratik bir yöntemle uzaklaştırılmalarının doğru olmayacağı görüşünde.

Peki Sayın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, hangi gerekçelerle DTP'nin kapatılmasını istiyor.Talebi, mevcut yasalara dayanmıyor mu? Elbette dayanıyordur.

Tereciye tere satılır mı? Tabii ki satılmaz.

İşte bu noktada Sayın Başbakanımıza şunu sormamız gerekir.

Sayın Başbakanım, DTP'nin uygulamaları ve söylemleri, eğer ki mevcut yasalara göre suç teşkil ediyorsa niçin açılan davaya karşısınız?

Yok, DTP'lilerin yaptıklarından ve söylediklerinden dolayı, partilerinin kapatılmasının doğru olmayacağı düşüncesine sahipseniz, mevcut yasalarda gerekli değişiklikleri yaparak, söz konusu eylemleri niçin suç olmaktan çıkarmıyorsunuz? Yasaları TBMM çıkarmıyor mu? Evet, orası çıkarıyor. Yeterli çoğunluğunuz, o da üç aşağı, beş yukarı var.

Sonuç mu?

Ya karşı çıkmayın ya da yasalarda gerekli düzeltmeleri yapın....

Ama teşbihte hata olmaz derler, gelin evlenirken ağlarmış, niye kızım diye sorduklarında ise "ben, hem ağlarım hem de giderim" demiş.

Bence, Başbakanımızda, ne yasalarda ki söz konusu eylemleri suç olmaktan çıkaran gerekli değişiklikleri yapabilecektir ve ne de DTP'nin kapatılmasına karşı olduğu düşüncesini açıklamaktan vaz geçeçektir.

Çünkü, bir tarafta tepkiler, diğer tarafta ise oy kaygısı ağır basmaktadır....


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de, parti kapatma konusunda Başbakan'la aynı düşünceyi paylaşanlardanım. Partiler tüzel kişiliktir. Cezadan anlamaz. Kendini savunmaz. Kapatsan üzülmez, açsan sevinmez. Yasalara aykırı olan eylemleri, yani suçu insanlar işler. Burada hedef parti değil, suç işlediği varsayılan kimseler olmalıdır. İnsanlar, bir çok konuda birbirlerinden farklı düşünebilirler. Tıpkı sizin Başbakan'dan farklı düşündüğünüz gibi. Bence parti kapatmaya karşı olmak şaşılası bir durum değildir. Saygılar. Not: Siz dua edin; en azından yazınız yayınlanıyor da okuyoruz. Benim DTP ile ilgili yazım, sabah 11 00 den beri bekliyor. Siz sadece Başbakan'nın mı farklı düşündüğünü sanıyorsunuz? Hepisu,hepisu! Temel radyo dinleyerek otobanda ters yöne girince, bir trafik anonsu duymuş. "Ekiplerin dikkatine; otobanda ters yönde ilerleyen bir araba var!" Temel bakmış, bütün arabalar üzerine doğru geliyor. Kendi kendine:" Birisi mu? Hepisu, hepisu!" demiş. Sizce birisi mu? İyi akşamlar.

Hüseyin Atacan 
 19.11.2007 22:08
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler Sayın Korkut, Bence, Sayın Başbakan ya göründüğü gibi olmalı, ya da olduğu gibi görünmeli ve yetkilerini kullanmalı. DTP'liler de tabii. Ayrıca da herkes doğruluğuna inandığı yolda, cesaretle yürümeli ve sonuçlarına da mevcut hukuk düzeni içerisinde katlanmalı... Sağlıklı günler dilerim. Atila KARAKULLUKÇU  20.11.2007 10:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 407
Toplam yorum
: 524
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 846
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

15.12.1950 Mersin doğumluyum. İzmir Ticari İlimler Mezunuyum. Bir Kamu Kuruluşundan  Şube Müdürü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster