Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
257
 

Dünden bugüne değişen Müslümanlar!

Bir zamanlar camimizin imamı " Her şeyi söyleyemiyoruz!" demişti. Ben de kızmıştım.

"Hoca, bizim okumadığımız başka bir İslam mı var ki bizim bilmediğimizi sen biliyorsun da söyleyemiyorsun? Bildiğini söyleyemeyenlerin Kurandaki hükmünü bilmiyorsun anlaşılan!" demiştim!

Köyümüzde iki camimiz var! Yukarı mahalledeki camide dedemin öğrencisi imamlık yapıyordu, bizim mahalledeki camideyse yeni yetme biri imamlık yapıyordu. Mahallemiz sofu olduğu için kendilerine özel cami yaptırmışlardı. İmamı da kendilerine has tabi!

Laf arasında "Erbakan hocamz, hak geldi batıl zail oldu diyor!" demesin mi?

Tepem attı!

"Hoca, onu Erbakan mı diyor yoksa Kuran mı? Diye seslendim!

Şaşırdı!

Bir de, yakın bir mahalledeki bir camide Ali Hoca vardı. Hemşerim olduğu için çay içer sohbet ederdik. Emekli oldu Almanya'ya gitti Ramazanlık için! Geldiğinde başka biri oldu çıktı! Mangalda kül bırakmıyor! Yeni bir Müslümanlık icat etti!

Mahalleye marketi kondurdu tabi! İyi yemlemişlerdi onu Almanya'da anlaşılan!

Müslüman "Allaha teslim olan " demektir! Fakat ne yazık ki zavallı Müslümanlar bilgi yetersizliğinden "Allahçı" geçinenlere teslim oluyorlar.

Hayrettin Hocamız da bu işten nemalanıyor haliyle!

Fetvalarıyla danışmanlık yapıyor!

Dört imama nazire olarak içtihatlarda bulunuyor!

Ama Medine birlikteliğini bilmiyor!

Allah bizleri bu tip Müslümanlardan korusun!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konuda söylenecek o kadar çok şey varki... Ama şunu da söyleyeyim: Eğer ben Müslüman olarak dünyaya gelmeseydim ve din değiştirme arzusunda olup İslam'a geçsem mi acaba diye düşünseydim, şu an Müslüman dünyasının ve Müslümanların haline bakıp hemen vazgeçerdim Müslüman olmaktan. Tabii İslam'a geçmek isteyenler, Kuran'a ve peygamberin hayatına bakmalı. Dediğim gibi, şu anki Müslümanlara bakacak olursa eğer, asla Müslüman olmaz.

şule yüksel öztürk 
 08.08.2011 17:35
Cevap :
Tayland bozmuş sizi!!  08.08.2011 18:14
 

yorumumda "idrak"tan söz etmiştim ya... asıl iman sahipleri ve müslümanlar o idraka sahip kişilerdir işte ancak. Ve herşeyi söyleyemiyoruz meselesi, tabii ki dünyasal çıkarlar için o "içtihat" üreten "şirke" bulaşmışlar vesilesiyle değil! Ama bazan gerçekten tam da yine o yorumumda sözünü ettiğim şekilde bir söylemenin anlamsızlaştığı, "gerçek ve yine akıl ile, idrak ile örtüşük" bir durum da vardır... ki bunun Kur'an'da da yeri var. Onun için demektedir zaten, neredeyse 30-40 ayette bir "onlar düşünmezler, bilmezler" diye tekrar tekrar ve de sık sık.

Filiz Alev 
 08.08.2011 16:53
Cevap :
Gene anlamazlar!! Kırktır tekrar ediyorum!!  08.08.2011 18:15
 

Belki hatırlarsın Canmehmet arkadaşımız eskiden bir araştırma yazısı kaleme almıştı. Kendisi eskileri sildiği için ona kıyamadım diğer blog sayfama almıştım. ekabirweb.blogspot.com/2009/09/mutlaka-okuyun.html resmi imamlarımız bu sisteme göre görev yapan memurlar. Onlara kızma. Bilselerde söyleyemiyorlar. selam ve saygılar.

akar 
 08.08.2011 15:57
 

Ülkem insanından dindar olana sözüm yokta, şimdilerde onlardan çok dinciler var. Yani dinden nemalananlar. Bizim temel sorunumuz bu ya; memlekette dinini bilerek inanan kaç kişi var? Soralım 100 insana, kaçı Kur'an'ın Türkçesini bir kere olsun tamamen okumuştur. Allah bile ilk ayetinde "oku" emri verirken, bizim okumayan, iki kelime arapça konuşup, sakal bırakarak kendini hoca diye tanımlayanların her dediğini doğru kabul eden bir inanan kitlemiz olduğu sürece, istismarcıların önüne kimse geçemez. Hele ki günümüzde camiiler ve iftar çadırları, aleni siyaset merkezlerine dönüşmüşken, hangi özgür irade ile inançtan bahsedebiliriz. Osmanlının son dönemindeki hasta topluma dönüşmüyorumuyuz sizce? Saygılarımla...

Murat Yazmacı 
 08.08.2011 15:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1640
Toplam yorum
: 13554
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 463
Kayıt tarihi
: 27.01.07
 
 

Doğum tarihim değişmedi ama çok şey değişti bu güne kadar. En başta, dede oluyorum! Evet; şaşırdı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster