Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '18

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
545
 

Dünya Bizi İzliyor

Dünya Bizi İzliyor
 

Bu bloga en keyifle eklediğim yazılar -ister kendi kalemimden ister konuk yazarlarımdan olsun, İzlediklerim kategorisindeki dizi yazıları…

Ne herhangi bir yapım firması ne de herhangi bir kanal ile bağlantım yok ama izleyici koltuğunda olsam da Türk dizilerinin ihraç edilmesi haberlerini – hikâye ve oyuncu seçimi salt ihraç odaklı olmadığı müddetçe, sevinçle karşılaşıyorum. Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’nin (RATEM) düzenlediği basın toplantısıyla açıkladığı Türkiye Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Sektör Raporu 2018’in sonuçları sevinçle karşılanacak cinsten; Dünya Bizi İzliyor.

Dünya çapında yüzden fazla bölgenin televizyon içeriği verileri incelendiğinde, yıllık yaklaşık 8 bin 500 televizyon programı yayınlandığı ve bu programların yarısını dizi kategorisinin oluşturduğu görülüyor. Söz konusu rapora göre, dizi kategorisinde en fazla orijinal yapım üreten ilk beş ülke arasında Türkiye’de yer alıyor. Diğer ülkeler; HindistanÇinRusya ve Nijerya.

Dünyada televizyon kanalları, içeriklerinin ortalama olarak yüzde 30’unu diğer ülkelerden ithal ediyor ve bu ithal içeriklerin yüzde 25’ini -dünya genelinde ithal edilen 4 içerikten biri, Türk yapımları oluşturuyor. Raporda 2017 yılında dünya genelindeki 48 bölgenin verileri incelenmesi sonucu 4 bin 100 adet ithal televizyon içeriğinin yayına girdiği görülüyor. Bu içeriklerin ülke bazında en büyük ihracatçıları ise -her biri 500’den fazla program sayısı ile, ABD ve İngiltere yer alıyor. İçerik ihracatında ilk 5 içindeki diğer ülkeler FransaAlmanya ve Türkiye olarak sıralanıyor.

RATEM’in paylaştığı verilere göre, Türk dizi film sektöründe her yıl 100’ün üzerinde içerik üretiliyor. Üretilen içeriklerin yüzde 75’i 140’tan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Türkiye, özellikle kurgusal yapımlarını (dizilerini) eşit oranda Doğu Avrupa,Orta Doğu ve Güney Amerika ülkelerine ihraç ediyor. Bu veriler gösteriyor ki, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyaya en fazla dizi ihraç eden ikinci ülke konumunda…

http://aslininsureti.com/haberler/dunya-bizi-izliyor/

Aslı’nın Sureti

www.aslininsureti.com

*.*.*.*.*

Aslı’nın Suretini sosyal medya hesaplarından takip etmek ister misiniz?

Facebook:https://www.facebook.com/Aslının-Sureti-1065930830209554

Twitter:https://twitter.com/aslininsureti

Instagram: https://www.instagram.com/aslininsureticom/

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 177
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1113
Kayıt tarihi
: 27.09.17
 
 

Ben Aslı…  'Takvim Yılı – Doğum Yılı hesabının sonucu giderek yükselmesine, aynaya baktığında kaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster