Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '13

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
611
 

Egosu şişik bir müdürle başetmek - 4

Egosu şişik bir müdürle başetmek - 4
 

:)


Farkında olmadan amirinizin sizi sinirlendiren alışkanlıklarını besliyor olabilirisiniz. Tabirimi lütfen mazur görün; mesela köpeğiniz 15 dakika boyunca yalvardıktan sonra sofradan bir lokma almayı başardığında ona şunu öğretmiş oluyorsunuz: ısrarla devam ederse kazanır, istediğini elde eder. Yani, patronunuzun hiç de komik olmayan şakalarına gülüyor musunuz? Uzun uzun anlattığı, üstelik de sizi hiç ilgilendirmeyen sıkıcı hikayelerini ilgiyle dinliyor musunuz? Eh bu durumda patronunuzun kendisini müthiş bir komedyen, çok hoş sohbet bir amir olarak algılamasına hiç şaşırmayın. Bu sizin hatanız.

Bu hatayı telaffi etmenin yollarına bir bakın. Uzun bir hikayeye başladığını hissettiğinizde acil bir iş veya o anda hatırlanmış önemli bir telefon görüşmesi bahane ederek yanından uzaklaşın. Yaptığı o muhteşem espriyi anlamayan boş gözlerle yanıtlayın, bırakın esprisini açıklamak için o didinsin, siz de içinizden onun bu nafile çabasına kahkahalar atın. Anlamamaya devam ettiğiniz sürece eğlencenin devam edeceği garanti...

Bir diğer önerim yine hayvan terbiyesi kurallarını temel alan bir tavsiye olacak. Günümüzde artık hayvan terbiyesinde bile ceza yerine ödüle dayalı eğitimin çok daha hızlı sonuç verdiği keşfedilmiş durumda. Tavsiyem, amirinizin beğendiğiniz davranışını ödüllendirin. Sizi temin ederim aynı davranışı en kısa zamanda tekrarlayacaktır.

“Marifet İltifata Tabidir” çok sevdiğim bir sözdür. Saygı ve takdir bugün insanların hayatlarında pek sık almadıkları şeyler.Takdir edilmek herkes için çok önemli bir armağandır. Kişi takdir edildiği bir işi yapmaya kalkıştığı her seferinde, zevk duymak için duygusal bir karar vermektedir—hayatında pek sık karşılaşmadığı saygı ve takdiri almanın zevki.

Yediden yetmişe herkesin takdir edilmeye ihtiyacı vardır. Küçücük bir çocuğa yaptığı güzel bir hareketten dolayı “aferin” derseniz, daha sonra da aferin alacak başka güzel şeyler yapmaya uğraşır. Yetmiş yaşındaki bir profesör yeni bir kitap yazdığında takdir edilirse yeni eserler meydana getirmek için moral kazanır.

Daha başka yöntemler önermek de pek tabii mümkün. İnsan davranışlarındaki çeşitlilik, baş etme yöntemlerinde de çeşitliliği ortaya çıkartır. Sizin de zor patron örnekleriniz varsa, benimle paylaşmak isterseniz, memnuniyetle öğrenmek isterim.

Sevgiyle ilerleyin...

Gülay GÜRKAN
Bireysel ve Kurumsal Yaşam Koçu

gly.gurkan@gmail.com

Not: Yazılarımı ve diğer paylaşımlarımı https://www.facebook.com/gly.gurkan adresinden de takip edebilirsiniz.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

demek ki cok kotu bir patronmusum; Kimsenin guldugunu gormedim espirilerime!

Newyorker 
 02.09.2013 23:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1481
Kayıt tarihi
: 04.02.13
 
 

Antalya'dan sevgilerle... Uzun yıllar turizmin çeşitli dallarında, çoğunlukla da profesyonel ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster