Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
38
 

Erdoğan‘ın muhalifleri?

Erdoğan‘ın Muhalifleri?

Dr.İsmet Turanlı

Ben siyaset mühendisliği yapmayacağım. Siyasi tecrübesi olanların satır aralarında söyledikleriniCiddiye alıp Erdoğanın hakiki muhaliflerinin kimler yahut neler olduğunu ve onun diğer seçilmiş başkanların akıbetine uğrayacağını zannettiğimi söyleyeceğim. İktidara geldiği ilk devrede çok güzel hizmetlerde bulunmasına rağmen , öncedende söylediğim gibi, tekadam olma isteği onun yanlış kararlar almasına vesile olmuş ve muhaliflerinin sayısı artmıştır. Şöyleki:

TENCERE

On sene belediye başkanlığı, on senedende fazla milletvekilliği yapmış olan amcam ‚‘ En büyük muhalif TENCEREDİR‘‘ derdi. Şayet pazardan dönen ev kadını tenceresini doldurmaktan güçlük çekiyorsa, mutfakta pahalılığa meydan veren iktidara veriştirmeye başlar. Kocası eşinin şikayetlerini dinleye dinleye ilkseçimde oyunu iktidara vermekten imtina eder.Anketcilerin kararsızlar diye adlandırdıkları bu bitaraf vatandaşlardır ve seçimin kaderini tayin ederler.

İşsizlik artıyor, büyüme rakamları 3 ü geçmiyor, dolar ve euro değerleri yükselirken TL değer kaybediyor,faizler Erdoğanın istediği gibi inmiyor, üstelik AKP nin ekonomi sine ciddi katkısı olan Babacan ERdoğandan uzaklaşıyor. Bütün bunlar Tencereyi etkileyecek ve Erdoğana muhalefet artacak.

- Canciğer dostlarınız, sırdaşlarınız.

Menderes Yassıadaya düşünce demiştiki‚ ‘en yakınınız olduğunu bildiğiniz, en büyük yardımları yaptığınız kimseler meğer en insafsız rivaliniz olduğunu bilmelisiniz. Bu söyleminde itiraf ettiği kişi Ethem Menderesdi. Onu çiflüğüne kahya yapmış, iktidara gelincede onu en önemli bakanlıklara getirmişti. Onun günlüklerindeki notları Yassı ada mahkemsinde Menderesin aleyhine en itibarlı iddialar olmuştu. Şimdi Fidanın makamından istifası Erdoğanı oldukça rahatsız etti.‘‘O benim sırdaşım‘‘ dedi. Fidanın siyasete atılmasından bayağı korktu. Arıncı passifze etmek için Önce meclis başkalığına getirdi, şimdi en ağır eleştiriyi kendisine can ciğer dostu, sırdaşı Arınç oldu. Abdullah Gülü cumhurbaşkalığına gönderip siyaseten passifize etti. Hatta onun ikinci defa cumhurbaşkanı olmaması için getirdiği kanunu Anayasa mahkemesi iptal etti. Şimdi Yenişafak gazetesi köşe yazarına göre Abdullah Gül gelecek başkanlık seçimlerine aday olmak istediği ve onun içinde yeni bir parti kurma çalışmaları yapmaktadır. Mevcut siyasetçiler arasındada en kuvvetli muhalif.Abdullah Gül olabilir.

- Kürt sorunundaki zikzakları

Kürt sorununu çözmek için bazı ciddi adımlar attı.Bunları biraz kibirlice LUTUF olarak değerlendirdi. Kürdistanda Kürt adayları gösterdiği ve o bölgede bazı hizmetleri gerçekleştirdiği için , neredeyse HDP kadar oy almasını kendi hanesine kaydetti.Şimdi MHP li seçmenlerden oy kazanmak için MHP nin sloganlarını söylemeğe başladı. ‚‘ Kürt sorunu yoktur.‘‘ ‚‘ İzleme komisyonundan bihabermiş gibi, Davutoğlu hükumetini küçük düşürecek tarzda laflar etmeğe başladı. Kendisini MHP li seçmenlerden daha akıllı zannediyor ve yanılıyor. Onun bu tarz söylemlerinin gayrisamimi olduğunu milliyetciler pekala farkındalar , adeta alay eder gibi Miliyetci oyları tarafına çekeceğini zannediyor.Ne MHP lilerden, nede Kürtlerden bu seçimlerde oy kapacağını sanmıyorum. Onlarında ideolijik davranacaklarını sanıyorum .Çözüm sürecinide kendisi değil Öcalanın Nevruz daki beyanları başlatmıştır. Ona karşı çıkamamasının ve ozaman kadar kıymet vermediği Barzaniye de el uzatmasının sebebi Türkiyenin Güneyindeki bütün devletlerle arasının bözmuş olması . 50 milyarlık dolarlık cari acığını ( Enerji ithalinden doğan) Barzaninin Petrol zenginliğinden istifade edebileceği kurnazlığından ileri gelmiştir. Rumlarla, Güney Kıbrıs devleti ile, Mısırla, İsraille, Suriye ile, Irakla(Maliki ile), Ermenistanla Azerbaycandan dolayı düşman konumuna girmiştir. Dış siyasetteciddi öneriler getiremeyen CHP ve MHP bile fleksibl ilişkileri önermişlerdir. Demirtaşın Erdoğanın başkanlık rejimini getiremeyeceğine dair beyanları köşe yazarları tarafından takdir görmüş, ona puan kazandırmıştır.Öcalan çözüm sürecinin yürümesi için oldukça mülayim beyanlar vermesine rağmen, Erdoğanın son hatalı söylemleri karşısında şartlı önerilerde bulunmuştur. PKK kongresinin karar vermesini istemiştir.

- Korruption

Muhalif partiler bir türlü AK partinin halk nazarındaki bir kara leke olarak algılanmasını siyasette kullanamamaları üzücüdür. Ne AK parti bu yüzden oy kaybetti, nede muhalif partiler oylarını artırdılar. Geçde olsa halk seçimlerde bu soygundan dolayı Erdoğanın partisine fatura kesecektir. Etrafını zenginleştirmeğe devam ettiği takdirde dedikodular muhalif cepheyi kuvvetlendirecktir. Arıncın Gökcek hakkındaki itirafları AKPyi sarsacak mahiyettedir.

- Safahata düşgünlüğü

Bir taraftan Dolambahçeye yerleşmesi, AKSARAYI inşası, nihayet SAVARONAYI kullanmak istemesi ona antipati kaynağı olmaktadır. Bunları Atatürkün muhalifleri dahi içlerine sindirememişler, Atatürkü eleştirmişlerdi. Daha hayatta iken İsminin taçlandırılmasını desteklemeside muhalif söylemleri artırmaktadır. İsminin ölmezliğini garantiye almak istemeside onu gülünç bir mevkiye sokmaktadır. Kusura bakmasın amma adını ebedileştirmek gayreti aklının çokluğuna delaletetmez. İlerde iktidara gelecek olan partiler o isimleri silmekte hiç beis görmezler. Yandaş gazetecilerin seyahatlarına refakat etmesini sağlaması, muhalefet yapan, eleştiren yazarları tukaka idiyerek tibarsızlaştırma çabaları demokrasi ve ifade hürriyetine büyük ayıp işlediğinin farkında olmaması hakkındaki muhalefeti kuvvetlendirmektedir.Hele karukatiristleri mahkemeye vermesi onu dahada karıkatürleştirmekte, alay konusu yapmaktaıdr içerde ve dışarda.

- 50 ye yakın muhalif partiler.

İster tabela partisi olsunlar ,ister bazı siyasilerin şahsi ihtiraslarını tatmin için kurulmuş olan partilerin oy kapasitelerini toplayacak olursak önümüzdeki seçimlerde AK partinin oylarını düşüreceklerdir. Ak partinin oyları %40 ın altına inince tek başına iktidarda kalkma yeteneğini kaybedecek , yanlız Ankaradaki Ak partililerde olduğu gibi tabandada çözülme başlayacak.Diğer ülkelerde olduğu gibi, tarihtede yaşadığımız gibi tekadamların akıbeti hep ayni olmuştur.

1- Darbe ile düşürülmüşler

2- Yurtdışına kaçmışlar

3- Hapse girmişler, yahut idam edilmişler. Suıkastlara uğramışlardır.

Bunlar hakkında tektek misaller verdiğim makalemin adı ‚‘ Erdoğan tarihi gerçekleri hatırlasa‘‘ idi.

Bu pekte akla gelmeyen muhalifleri acaba Erdoğan yahut partisi ciddiye alırmı, seçimlerin neticesi ne olur fazla beklememize lüzum yok Haziranda gerçekler ortaya çıkar.

Dr.İsmet Turanlı. Berlin. 25.03.12

Rıfat SOYDAN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 75
Kayıt tarihi
: 31.05.13
 
 

Emekli Tıp Doktoru ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster