Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '07

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
3112
 

Erkekler,çocukları kıskanıyor mu?

Erkekler,çocukları kıskanıyor mu?
 

Bebek doğduktan sonra, yani karı-koca olma durumuna anne-baba olma durumu da eklenince neler yaşanır?

Çiftlerin ilişkisi bozulur mu?

Yeni bebekle ilişki mutlaka bozulur, diyemeyiz fakat değişir ve de bozuladabilir.

Kocanın, doğumdan sonra anneye ne kadar destek verip vermediği de çok önemli. Koca, annenin bebeğine olan bağımlılığını bir şekilde yumuşatacakken, daha da uzaklaşarak, anneyi ve bebeği yalnız bırakarak bağımlılığı körükleyebilir.

Sonuçta, sorun tek kişiden kaynaklanmıyor ve tek kişinin olmuyor.

Çünkü bebek iki kişinin, anne ve babanın sevgisinin ürünü. Bu gerçeği, hem annenin hem babanın kabul etmesi ve yaşaması lazım. Yoksa, bebeğin yarattığı stres kaçınılmaz. Aileye bebeğin gelişi, bireysel olarak da, sistem olarak da büyük bir değişim...

Bebek annenin malıdır, gibi görmemek ve erkeğin de baba olarak çocukla devamlı ilişkide olması gerekir.

Yeni bebekle eşler, karı-koca olmaktan anne-baba olmaya da geçerler. Bu birbirinin içine geçmiş ve birbirinden ayrılan iki roldür. Tamamen ayrı, çünkü insanlar karı-koca olmaktan vazgeçip, bir ömür anne- baba olarak da kalabilirler.
Artık, hiçbirşey eskisi gibi olmayacak düşüncesi, genelde erkeklerin düşüncesidir.

Çift olamayan kişilerin aynı zamanda bebeğin anne-babası olabilmeyi senkronize idare edebilmeleri çok zor.

Anne ile bebeğin arasındaki ilişkinin yoğunluğu, erkeğin ihtiyaçlarını dışarıda karşılaması ve eşini aldatması gibi bir hastalıklı durumu artaya çıkarıyor ama bunu meşru kılması mümkün değildir. Böyle bir durumda, bebeğine yönelmiş ve eşini ihmal etmiş bir anne de tek başına sorgulanamaz.

Bu noktada da, çift ilişkisinin öncesi ve sonrası referanstır. Çünkü ilişkisine ve bebeğine yeteri kadar yatırım yapan bir erkeğin, birtakım ihtiyaçlarının yerine başka tür doyum noktalarını koyabilmesi beklenir.

Ancak erkek cephesinden baktığımızda durum biraz farklı.Onların duyguları biraz karmaşık.

Erkeğin de ilgi ve şefkate ihtiyacı var...demiştik.

Unutmayın, erkeklerin de çocuklardan hiçbir farkı yok. Onlar da ufak afacanlar gibi... aşırı ilgi, güleryüz, şefkat, anlayış ve özgürlük istiyor.

Yeni çocuk sahibi olan ya da halihazırda çocukları olan erkeklerde, sabit birtakım fikirler oluşuyor. Eşleri için eskisi kadar önemli olmadıklarını düşünürler. Bu nedenle birçok erkek, çocuklarını kendilerine rakip olarak görür ve onları kıskanır.

Eşlerini çocukları ile paylaşmak istemez. Bu durumda kadınlara iş düşüyor.

Eşinize ilginizi olabildiğince belli etmeye bakın. Her fırsatta ona, sizin için hala tek olduğunu hatırlatın. Ayrıca ona karşı olan duygularınızın hiç azalmadığını gösterin ki, çocukları kendisine rakip olarak görmekten vazgeçsin.

Benim düşüncem,kadınların bu sorunu çözmeleri için,daha önce yazdığım gibi...erkekleri de diğer çocukları gibi görüp sevgi ve ilgide denge kurmaları geremekte.

Yukarıda her ne kadar babanın da çocuklarla ilgilenmesi ve iş bölümü yapılmasını istesek te,maalesef bu her erkeğe göre değil.Ancak bebekle veya çocukla ilgilenmesi için tatlı anlar yaratarak bunu kolaylaştırabiliriz.
Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dokuz ay boyunca insan karnında bir canlıyı taşır da, doğduktan sonra ona nasıl aşık olmaz? Evlat aşkı başka neye benzer ki? Ben kıskanmam. :)

A y s a n c a 
 16.12.2007 19:32
Cevap :
Sizin gibi düşünenler elbette kıskanmıyor ama kıskananlar var maalesef.Aslında tam kıskanmak ta denmez belki sevgi ve ilgide rakip görüyorlarmış:))Saygı ve sevgiler...  16.12.2007 20:26
 

Ya babayla çocuk anneyi safdışı bırakırsa(Bizde zaman zaman yaşanan bir durum da ):)) SEVGİLER

Lavinya 
 15.12.2007 20:27
Cevap :
Hahaha aaa bu da ayrı bir dert,ama tatlı bir dert:)))Sevgiler  16.12.2007 9:59
 

Koca, aileye yeni katılan bireyden sonra, eşinden aldığı ilgi sevgiyi belli oranlarda kaybediyor galiba. Ama aynı durum kadın için de geçerli değil mi? O da, kocasından gördüğü ilgi ve sevgide azalma yaşar. Ne eş ne de çocuk olduğu için bir deneyimim yok ama, anladığım kadarıyla, aktardığınız bilgi kadın için de erkek için de işe yarayacak bir bilgi. Ama yakında dayı oluyorum ilk kez, bakalım nasıl olacak. Dayıya da düşen görevler var mı acaba sayın hertelden sessiz çığlık?

Erdal Aydın 
 15.12.2007 12:43
Cevap :
İlk önce kutluyorum dayı olacağınız için,dayılar çok sevilir ben de teyzeyim:))Dayılara tavsiyem sevgilerini şımartmadan göstermeleri...Ayyy ben de kendimi otorite falan sandım:)Sevgi ve saygılar...  15.12.2007 15:28
 

Eşime okuttursam mı acaba?:) Benim iki kızım var. Tamamen yalnızım arkadaşım. Anne ile beraber üç kız.. Ben de kızlar içinde kızılcık:(( İlgi beklemek benim de hakkım. Bazen oğlumla (arabam) tabiatı gezeriz. O kadar:)) Selam ve sevgiler..

murat ertaş 
 13.12.2007 22:36
Cevap :
Kız çocukları babaya düşkündür,sanmam ki siz karşı olsunlar.Ara da belki:))) Ama bazı konularda cephe alıyor olabilirler,eeee doğa gereği:)) Ama bu tip yazıları hanımlara okutmakta yarar var .Sevgi ve saygılar...  14.12.2007 7:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 351
Toplam yorum
: 1482
Toplam mesaj
: 167
Ort. okunma sayısı
: 3069
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Emekli olmaya çalışan bir sanatçı,yazmaktan büyük keyif alıyorum. Kocaeli Gölcük' de oturuyorum e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster