Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
198
 

Erken seçim kapıda....

Erken seçim kapıda....
 

Bunlar kafalarına koymuşlar. 330’u bulamadıklarında erken seçime gidecekler.  Zaten kendileri de bunu açık bir şekilde ifade ediyorlar.

AKP’ye katılmadan önce Has Parti Genel Başkanı iken, “AKP Amerika’nın mandasıdır, Firavun ve Karun olmayacağız, şefliğe, lider ve adamlarına karşıyız” diyen Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş, dünkü konuşmasında “Şunu çok net söyleyeyim. Biz yeni bir parlamentoyuz ve bu parlamento ilânihaye yeni anayasa konusuyla meşgul edilemez. Belli bir süreye kadar, belki Eylül'e, Ekim'e kadar bu çalışmalar sürdürülür. Belli bir noktaya gelinir. Eğer bir sonuç alınamayacağına net kanaat getirilirse, AK Parti olarak biz teklifimizi parlamentoya sunarız. Önce 367'yi, bulamazsak 330'u bulmaya çalışırız. Ve millete gideriz.” demiş.

Bir kere 367 sayısını bulamazlar. 330 sayısını bulup, referanduma gitmeleri için 14 milletvekilinin AKP’nin Anayasa teklifine kabul oyu vermeleri gerekir. Mevcut partilerinden seçilen milletvekillerinin AKP’ye destek vermesi seçmen iradesinin meclise yansımaması olur ki, o kişiler töhmet altında kalırlar. Zaten AKP’liler de bunu bildikleri, için, Anayasa oylamasında grup kararı alınamaz diyorlar.

Numan Kurtulmuş’un ifadesine göre 330’u bulamadıklarında millete gideceklerini söylüyorlar. Bu nasıl olacak?

Ya Cumhurbaşkanı Meclisi feshedecek veya AKP’lilerin oylarıyla erken seçime gidilecek.

Baskın bir erken seçim sonucu ne olabilir?

Bir kere HDP’nin aldığı emanet oyların hepsi yerine geri döner. HDP baraj altında kalabilir. MHP’deki belirsizlikler sürdüğü sürece MHP de baraj altında kalma tehlikesindedir. MHP oyları AKP’ye, HDP oyları CHP’ye gidebilir. CHP’nin alacağı oy oranı yüzde 30’u geçmez. Bu durumda AKP tek başına Anayasa’yı değiştirir ve Erdoğan’ı başkan yapar.

Halk yönünden olaylara bakarsak; Bir kere AKP’nin Erdoğan’ın katalizör olduğu kemikleşmiş yüzde 50 oyu var. Diğer yüzde 50 ağırlıklı olarak üç partiye dağıldığına  göre  bu seçimin sonucunu tahmin etmek hiç de zor değil.

Haydi gözünüz aydın! Yakında bir Başkanınız olacak!

 

Tülay EKER, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Milletvekili ve eşlerine de trafik cezası olmayacakmış artık :) bunların hepsi kendi cebine ve kendine 7 ceddine çalışıyor . Bizden üstün yanları da yok...Bunlar tarafından yönetilmeyi kim ne derse desin hak etmiyoruz.

Tülay EKER 
 04.03.2016 14:03
Cevap :
Mecliste bir dönem milletvekili olarak görev yapanlar köşeyi dönüyorlar Tülay hanım. Onlar ayrıcalıklı insanlar. Mecliste görevlerini hakkıyla yapsalar, helal olsun diyeceğim de, bunlar tamamen kendilerine çalışıyorlar. Hiç bir zaman da hakkımızı helal etmiyoruz. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  07.03.2016 9:07
 

Zaten var :) AYM de bahane zaten gelecekten haber veriyor bazen uzaylılar gelmedi diyorlar ya içimizdeler gibi geliyor :) HDP kafayı kullanırsa oyları düşmez en azından barajı geçer, CHP nin akıllı olması lazım ha bire fire veriyorlar birlik yok anca çene MHP zaten baston bunlar gerçekten ülkeyi düşünüyor olsa bire karşı birleşirler ve satıldık halkım unutma beni boşa söylenmedi...selamlarımla susayım sustum hatta :))

Tülay EKER 
 04.03.2016 9:29
Cevap :
Bunlar birlik olmayı düşünselerdi 7 Haziran seçimlerinden sonra birlik olurlardı Tülay hanım. Hiç olmazsa o yolsuzlukların hesabı sorulurdu. Ama nerede? Herkes kendi koltuğunu korumak peşinde. Millet de seçim lafından bıktı artık. Konuştuğum bir çok kişi oy kullanmamayı düşünüyor. Nasıl olsa değişen bir şey olmayacak diye. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  04.03.2016 13:52
 

İlk söyleyeceğinizi son söylemişsiniz dostum! Biri haricinde tahminleriniz doğru: CHP %30 oy filan alamaz, %26 mucizedir ve her nereye gidiyorsa ülkemiz, bunun sorumlusu -millete güven ver(e)meyen- Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’dir. Lafın özü; ev sahibi -kalkıp gidelim diye- gözümüzün içine bakıyor artık:( Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 04.03.2016 8:12
Cevap :
Aslında millet CHP'ye çaresizlikten oy veriyor dostum. Ben en iyi ihtimalle, başka partilerden kayabilecek oy oranını söyledim. Belki de birçok kişi bir erken seçim durumunda oy bile kullanmayacaktır. Nasıl olsa bir şey değişmiyor diye, AKP seçmeni dışında kullanılacak oy sayısı da düşecektir. Bugün Cumhurbaşkanı Afrika'dan "Parti kapatmaya da, erken seçime de karşıyız" diyerek ters köşe yapıyor. Böyle söylediğine göre erken seçim yakındır demektir. Teşekkürler dostum. Sevgiler, selamlar...   04.03.2016 9:00
 

Sevgili Erol Bey Kardeşim! Yandık ki ne yandık zaten halk geçim sıkıntısı içinde inim, inim inliyor bir de seçim maliyeti sırtımıza binerse vay halimize. Dün AKP hakkında atıp tutanlar bugün menfaatleri söz konusu olunca doksan derece dönebilirler. Artık muhalefet partileri bu vatanı seviyorlarsa şapkalarını önlerine koyup düşünmeli birlik olmalı.Selamlar sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 03.03.2016 23:20
Cevap :
Bülent Arınç'ın son zamanlardaki söylemlerini herkes biliyor Nahide hocam. Makam gittikten sonra partisi aleyhine konuşmaya başladı. Hatta Erdoğan'ı bile çok rahat eleştiriyor. Siyaset böyledir işte, menfaat bittiğinde, menfaatin olduğu başka yerlere gidersin. Seçim maliyeti de az buz değil. Bu kadar kısa zamanda muhalefet partilerinin toparlanması zor görünüyor. Ne diyelim? Allah sonumuzu hayretsin. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  03.03.2016 23:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3325
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster