Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ

http://blog.milliyet.com.tr/peyzaj

24 Ocak '22

 
Kategori
Dekorasyon
 

Ev Bitkilerine Ocak Ayı Bakımı

Ev Bitkilerine Ocak Ayı Bakımı

Ocak ayı bitmeden ev bitkilerine hangi bakımlar yapılması gerektiğini biliyor musunuz?.Cevabınız ‘Hayır’ ise aşağıdaki yazı tam size göre!. Buyrun, başlayalım.

Öncelikle her ev bitkisinin bakımının farklı olduğunu unutmayın. Bu farklılığı bilirseniz, bakım işiniz daha kolaylaşacaktır. Örneğin; Kaktüs bakımı ile orkide bakımı bir değildir.

Ev bitkilerinizi ısıtıcılardan uzaklaştırın. Çok yakınında olan veya temasta bulunan bitkinin üst kısımlarında sararmalar veya kurumalar gözlemlenir.

Kış nedeniyle ev içi sıcaklığının yüksek olması bitkinin ideal sıcaklığının da üstüne çıkılması demektir. Bu yüksek sıcaklık bitkilerde su kaybına neden olur.  Su kaybını önlemek için bitkilere düzenli su verin.

Haftada bir kez ev bitkilerinizin yapraklarına su püskürterek nem ihtiyacını sağlayın. Areca, benjamin, kalatya, deve tabanı, kentia …..gibi bitkilerin yapraklarına su püskürtmeyi ihmal etmeyin.

Isıtıcılardan çıkan is, pas bitki yapraklarının üzerinde kalır. Zamanla biriken bu is ve pas bitkilerinizin yapraklarını sarartır. Bu durumu önlemek için haftada bir kez yapraklarını pamuklu bez ile silin.

Ev bitkilerinizin kurumuş sararmış kısımlarını kesin, budayın.

Bu aylarda bitkilerinizin normalden daha fazla ışığa ihtiyacı vardır. Bu ışık ihtiyacını karşılayarak bitkinizin daha sağlıklı büyümesine katkıda bulunun. Bol aydınlık bir odada bitkilerinizi bulundurabilirsiniz.

Saksısı küçük gelmeye başlayan bitkilerinizin saksılarını değiştirin. Değişim sırasında ayrık kökleri budayın.

Tüm bitkilerinizi kontrol edin. Yapraklarını, çiçeklerini, dallarını gözlemleyin. Herhangi bir zararlı gördüğünüzde zararlının türüne göre ilaçlama yapın.

Ev bitkilerinizin türüne, cinsine göre on günde bir sıvı veya granül gübrelerden verin. Yapraklı bitkilerin ve çiçekli bitkilerin gübre ihtiyaçları farklıdır.

Mutfağınızda hazırlayacağınız doğal karışımlardan (sebze suyu, yumurta kabukları, mayalı su….) bitkilerinize verebilirsiniz.

KOLAY GELSİN….

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ////YÜKSEK PEYZAJ MİMARI (Tarım Teknolojisi öğrencisi)

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 284
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 50
Kayıt tarihi
: 11.04.16
 
 

*PEYZAJ MİMARI *DÜZCE UNIVERSITESI/FEN BILIMLERI ENSTİTÜSÜ-YUKSEK PEYZAJ MIMARI *ABANT İZZET BAYSAL..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster