Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

07 Haziran '07

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
2107
 

Evren dünyamız... Dünya evimiz!..

Evren dünyamız... Dünya evimiz!..
 

Acaba Cennet nerede diye düşündüğünüzde... Güneşli firavunlar ülkesinde mi, yoksa Himalaya dağlarının eteklerinde mi? Mercan adalarının kumsallarında mı, yoksa Güney Amerika’nın anıtsal sıradağlarında ya da Grönland’ın buzulları üstünde mi?

İnsanoğlunun belki de rüyalarını kurduğu Cenneti hiçbir zaman bulamayacağıdır.

Fakat dünyamız olan yeryüzünün görülmeye değer cennet gibi olan noktalarına her zaman ulaşılabilir olsa da, genel olarak hepsine gitmek zaman, mekan ve maddi açıdan pek kolay değildir. Mavi dünyamız olan gezegenimizde görülmeye değer çok çeşitli şahane manzaralı yerler mevcuttur.

Hangi insan rüyalarını gerçekleştirmek, bilinmeyen uzak ülkeleri görmeye karşı duyduğu özlemi gidermek isterse, yapacağı ilk iş yollara düşüp, kendisine göre uygun bir seyahat planı hazırlamasıdır. İşte o zaman önünde hiç beklenmedik dünyaların açıldığını görecek, yalnızca hayranlık verici oluşumları değil, maddeyi oluşturan temel elemanların nasıl büyük bir uyum içinde yeryüzü şekillerine dönüştüğünü de keşfedecektir.

İşte yeryüzü dünyamızın görülecek yerleri! İşte yedi deniz ve beş kıta üstünde heyecan verici bir keşif gezisi, uzak ülkeler ve yabancı kültürlerle heyecan dolu bir karşılaşma! İşte rüyalardaki ülkeleri, medeniyetleri, canlıları, şahane manzaraları içinde barındıran evimiz olan dünyamızın nasıl bir evrim geçirerek, bugünlere gelişini astronomik ve jeolojik açıdan inceleyip, öğrenmemizdir.

Galaksi’de yani evrende Dünya’mız uzaya gönderilen astronot ve kozmonotlar tarafından, boşlukta yüzen bir küreye benzeyen Dünya’mızın ne kadar güzel göründüğünü anlata anlata bitirilememektedir.

Uzaktan bakıldığı zaman “mavi gezegen”imizin görünümünü üstündeki büyük su kütlelerinin, yani okyanusların belirlediği anlaşılmaktadır. Kara kütlesi kıtalar ise çoğunlukla bulutların arkasında yani başka bir deyimle bulutların altında kalmaktadır. Yeryüzü dünyamızı saran atmosfer tabakası ise zar gibi ince bir kılıfı andırmaktadır. Onun en alt katmanlarında ise çok çeşitli biçimleri ve benzersizliği ile bütün canlıların yaşadığı yaşam yer almaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mavi gezegen dünyamız sanırım su bulunduğu için uzaydan mavi görünüyor.Zaten siz de bunu söylüyorsunuz.Ama şimdi Mars için de kırmızı gezegen deniyor.Bir nedeni olmalı.

Kerim Korkut 
 05.05.2012 6:21
Cevap :
Merhabalar...Sevgili KERİM beyciğim...! :-) OOoo nereden buldunuz bu çok eski sayfamı..? :-)) İlgi ve alakanız için çok çok teşekkür ederim..SAĞOLUNUZ..! :-))Vallahi bir ara bu astoroloji, astronomi konularana merak ettiğim için ilgilenmiştim "GEZEGEN ve DÜNYAMIZ" ile ilgili mevzuları... Aslında bu konulara çok merak ederseniz şayet, konu çok çok derin bir hadise bence... Evet MERİH herneyse diğer adı MARS için KIZIL GEZEGEN deniliyor.. Fakat yakın bir gelecekte bu da açıklığa kavuşturulacak diye düşünüyorum doğrusu..:-) Size çok sevgiler ve selamlarımı sunarım. :-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR  05.05.2012 11:33
 

Hoşgeldiniz...Sizi aramızda görmek çok güzel.Uzun soluklu bir katılım olur inşallah. Esen kalınız. ELVİN SERAP

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 08.06.2007 7:44
Cevap :
Sn.SERAP HANIM, İlginize ve ince nezaketinize çok teşekkür ederim...Fırsat buldukça bir şeyler yazıp,okumayı ümit ediyorum...Sağlıcakla kalınız... Saygılarımla, Necip KÖNİ İnşaat Mühendisi A D A N A  08.06.2007 17:42
 

Ben yazınıza ekleme yapmak istiyorum. O dünya da yaklaşık altı milyar insan, iki yüz devlet, soyları tükenmekte olan canlı türleri, önlem alınmassa kirlenmekte olan çevre, üç bin lisan konuşulan ve henüz birbirini anlayacak bir dili ve ortak mantık değerlerini ortaya koyamamış,tam barışı sağlayamamış biz insanlar var. Bir de doğu ve batı köprüsü olan ülkemiz Türkiye var. Saygılar.

Özkan Salman 
 08.06.2007 1:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8462
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster