Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ

http://blog.milliyet.com.tr/peyzaj

02 Eylül '19

 
Kategori
Ev / Bahçe
 

Eylülde Bahçe İşleri Nelerdir?

Öncelikle; bahçeniz ister büyük olsun ister küçük olsun her daim bakımı ve ilgiyi eksik etmeyin.

Bahçenizde soğuklara dayanıklı olmayan bitkilerinizi tespit edin ve soğuktan korumak için bitki koruma örtüleri alın. Hava sıcaklığı düştüğü andan itibaren bitkilerinizi bu örtülerle sarın.

Eğer bitkileriniz saksıda ise kapalı balkonunuza, terasınıza alın.

Bahçe bitkilerinizi ilaçlamaya devam edin. Çünkü hava sıcaklığı düşene kadar bitkilerdeki böceklenme ve hastalık yayılması devam eder.

Bahçenizdeki bitki budamalarına ve yaprak, dal temizliğine; hava sıcaklığı düşene kadar devam edin.

Çim alanlarınızı kontrol edin. Herhangi bir böceklenme, mantarlaşma, kelleşme var ise ona göre tespitlerde bulunun ve ilaçlama, gübreleme  yapın.

Bahçenizde bozulmuş, kırılmış veya zarar görmüş mobilyalarınızı tamir edin. Tamir edilmemiş bahçe mobilyaları bahçenizi bakımsız görünmesine ve böceklerin yaşamasına neden olur.

Yazın ektiğiniz çicekler yavaş yavaş bozulmaya başlar, onların yerine bahçenizin güneş- gölge durumuna göre sonbahar çicekleri ekmeye başlayın.

Sonbahar çiceklerini ekmeden önce ekeceğiniz alanın toprağını tazeleyin ve gübreleme yapın. Bu işlem sonbahar çiceklerinizin daha güçlü ve sağlıklı gelişmesine katkıda bulunur.

Sebze bahçelerinizin yabani ot temizliğine ve bitki koruyucu ilaçları vermeye devam edin. Sebze bahçelerinizin toprağını Eylül ayı boyunca havalandırın ve hayvan gübresi vermeyi ihmal etmeyin. Havalandırılmış ve gübrelenmiş sebze bahçesi hava sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklı olacaktır ve sebzelerin daha güzel gelişimini sağlayacaktır.

Meyve ağaçlarının diplerinde dökülmüş meyveler varsa onları temizleyin. Temizliği yapılmamış meyve ağaçlarında böceklenme gözükmektedir. Meyve ağaçlarının daha fazla güneş alması için ve de soğuk daha da artmadan önce mutlaka seyreltme budaması yapın.

Eylül ayında yağan yağmurlar bitkilerinizi sulayacağından, bitki sulamalarınızı azaltabilirsiniz. Ama bitki su ihtiyacını takip etmeyi unutmayın.

BU SONBAHARDA; SEVGİ, HUZUR, MUTLULUK  SİZİ SIMSIKI SARMASI NİYETİ İLE…

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ///YÜKSEK PEYZAJ MİMARI

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 60
Kayıt tarihi
: 11.04.16
 
 

*PEYZAJ MİMARI *DÜZCE UNIVERSITESI/FEN BILIMLERI ENSTİTÜSÜ-YUKSEK PEYZAJ MIMARI *ABANT İZZET BAYSAL..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster