Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '12

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
387
 

Eyvah! Ergen

Eyvah! Ergen
 

Google sağolsun:))


Ergen annesi olmak!

Düşünüyorum da çocukluğun zor olduğu dönem de geçmiş çocukluğum!

Anneliğin zor olduğu dönemde ise anneyim!

Neden mi? Devrelerim ve daha eskileri bilir, bizim dönemin annelerinin terbiye ve kontrolünün olmazsa olmazı terliklerdi. Hepimizin bir terlik anısı mutlaka vardır! Hatta o dönem annelerin olası bir terlik olimpiyatlarında herkesin favorisi kendi annesiydi:)! Çünkü bilir idmanların ne ateşli geçtiğini! Bir de bakışlar , neydi yahu o bakışlar? Birden fazla cümle vardı onlarda! Dışarda isek, "eve gidince sorarım hesabını" ," ben sana ne demiştim?", "hele bir dene""akşam babana söylerim" ve artık duruma göre daha ne anlamlar gizli olurdu o bakışlarda! Göz göze gledikten sonra artık kaç babayiğit burnunun dikine gider tartışılırdı! Dedim ya bizim dönemim çocukluğu idi bu! Kim ne derse desin dayak disipilin ve eğitimin olmazsa olmazıydı!

Ya şimdi? Mesela ben, kızımı ilk kucağıma aldığım zaman hani o yasaklı dönemlerden sonra kendi evimin genç yaşta iktidarı olmanın şımarıklığı ve sözde kararlılığı ile yasaklı bir anne olmayacağım dedim:) dedim de kızım büyüdükçe ne kadar uyguladım tabi bir de ondan dinlemek var!

İşte benim devrem annelerin çocuk eğitiminde ki çıkmazı! Hani annelerimizden gördüğümüz o geleneksel yöntemler ve kitle iletişim araçları ile uzmanlarımızdan öğrendiğimiz tavsiyelerle evladıyla arkadaş iletişiminde olan ebeveyin profili çelişiyor! Aile içi demokrasi, kendini ifade edebilen birey yetiştirilmesi,öz güvenli çocuk vs.

İlk etapda kulağa hoş gelse de , çocuğun ellerinde yoğurulurken bakıyorsun ki annenle senin arasında olan hani o gizli saygı ve korku yok aranızda! Önce teleşlanıyorsun, çünkü kim ne derse desin her anne/baba evladında biraz kendisini görmek ister!

Ve sonra hayıflanır anlatırsın arkadaşlarına "biz anne ve babamıza böyle miydik? Bir bakış yeterdi hayır demek için, ya biz nerde yanlış yapıyoruz?" diye!

Sonra bakıyorsun ki ilkokul birinci sınıfa giden oğlun seni öğretmenine şikayet eder, "bizim evde demokrasi yok öğretmenim, televizyonun kumandası hep büyüklerde:)" işte bu kendini ifade edebilen çocuk bendenizin iki numarası:))!

Oysa televizyon izleme zamanı gelince saatlerce ev ahalisini spor programlarını izlemeye mahkum eden çocuğum bir de şikayet etmiş beni öğretmenine!

(Özgürlüğün de sınırlarının olduğunu anlatmak zaman almıştı!)

Ergen diyorduk değil mi?

Ben çocukluğumda ve ergenliğimde hayrandım anneme, becerikli olması, arkadaşlarının ondan vazgeçemeyişi keyif verirdi bana ve şanslı hissederdim kendimi! Kahramanımdı babam, güven ve huzurdu kolları!

Oysa şimdi onbeş yaşındaki kızım, öyle çok eleştiriyor ki beni korktum hemen okudum ergen psikilolojisi ile ilgili kitapları ve de uzmanlara sordum, ohh dedim normalmiş:)) Ev dekorasyonundan tutunda, kılık kıyafetim, okuduğum kitaplar, seyrettiğim filmler küçük hanım için eleştirilecek " off anne o da ne öyle?" tepkisi ve burun kıvırmasıyla geçiştirilecek kadar önemsiz:)...

Durup düşünüyorum arkadaşlar, ya ben bu kadar zevksiz miyim diye? Yoo hayır bizim küçük hanımın dışında bakıyorum olumlu düşünceler çok çevremde yine bir oh çekiyorum:) ya insanın evladı tarafından eleştirilmesi ne zormuş!

Daha birini hazmedemeden bir de iki numara çıktı başıma, onüç yaşa az kala erkek ergen annesi olmak daha farklı bir tecrübe olacak belli!

Ben yine gelenekselci anne ile modern anne çıkmazındayım:) Bazen hött!!!! Bu evin reisi benim çıkışlarımla, aile meclisi kurup teklifler alıp ve alınan kararları takip eden iki anne profili arasında sıkıştığım da oluyor! En nihayetinde fıtratımızdan gelen yufka gönüllülük var ki, anne olan bilir!

Gözlerinizin içine baktı mı evladınız hangi yaşta olursa olsun size yeni doğduğu o günkü kadar savunmasız ve muhtaç görünür.

Küçük şeytanlar bilir ellerindeki kozu, siz ister gelenekselci anne olun ister modern anne illede vurur sizi kalibinizden tam on ikiden:)

Bu yazımı okudukları zaman artık ne sitemler duyarım yaşama sebeplerimden bilmem ama, yaşadıklarımı yaşayan yüzlerce anne/ baba olduğunu bilmek ve daha neler neler var diyen dostlarımın iç seslerini duymak beni rahatlatıyor:)!

Sonuç olarak hangi model anne/baba olursak olalım, bir gerçek var ki beni mutlu eden, bu nesilden öğrenilcek çok şey var:)!

En başta hayır demesini biliyorlar, kendilerini ifade etmeyi, toplum önüne çıkıp konuşmayı, sosyal hayatlarını düzenlemeyi ve tercih yapabilmeyi:) bizlerin gel-gitlerle yaşadığımız zorluklarımız olsa da ufukta sağlıklı bireylerin olması içimi rahatlatıyor!

Yolunuz umut, yoldaşınız sevgi olsun!...

DİLEK YAKA

 

 


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hoş geldin canım. Yazın hayatındaki başarıların daim olsun, gerçek hayatındaki başarıların ile paralellik arz ederek.;))) Pek bir resmi oldu karşılama...Hoş geldinnnnnn. Bizim devirler geçti artık! Şimdilerde ergenlerin bizleri idare etme devri trend topic;)))Çoğu kez annemle benim çocuklar yüzünden halen kuşak çatışması yaşıyorum. O bizi büyüttüğü devirde sanıyor kendini, çocukları da biz;))) Arada yıpranan yine biz oluyoruz ayrı mesele. Ama mutluyum; vatanına, milletine ve Cumhuriyet'e ölümüne bağlı evlatlar yetiştirdim. Allah'a çok şükür, gerisi teferruat canım gerisi teferruat. Kırmızı güllerden bir demet derledim ve sana İmbat'la gönderiyorum. Hem kokla, hem de beni an. Sevgilerimle arkadaşım.

Ay Şen 
 28.04.2012 1:28
Cevap :
:) Hoş gördük canım, varlığına desteğine teşekkür ederim, güzel paylaşımlarda buluşmak umuduyla, sağlıcakla kal dost:)  28.04.2012 17:24
 

Ben senin gibi anne pardon baba değildim.Saldım çayıra mevlam kayıra dedim.Alabildiğine özgürlük.Hanım da tam tersi.Çocuklar iki ara bir dere büyüdüler.Sahi siz geri mi döndünüz yoksa hiç gitmemiş miydiniz?Bu konuyu aydınlatalım!

Kerim Korkut 
 27.04.2012 17:22
Cevap :
Her evin bir kokusu ve kuralı vardır! Eminim ki evlatlarınız da aşırı özgür ve kısıtlayıcı ortamda orta yolu bulmuşlardır:) Geri döndüm uzunca (1yıl)bir ayrılıktan sonra! Tabi buna hiç gitmemiştim de diyebiliriz:) bkış açısı ve yoruma göre değişiyor:) dost selamlarımla, sağlıcakla kalınız...  28.04.2012 20:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 279
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 1562
Kayıt tarihi
: 23.11.10
 
 

Yaş otuzbeş yolun yarısı eder demiş üstad demesine ama, benim yapacak çok şeyim var:)! Anneyim, e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster