Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
570
 

Eyvah! Hafızamı yitirdim.

Eyvah! Hafızamı yitirdim.
 

“George Samsa bir sabah uyandığında kendini yatakta kocaman bir hamamböceğine dönüşmüş olarak bulur.” Komadan çıkıyorsunuz ve aklınıza ilk gelen bu oluyor.

Umberco Eco’nun "Kraliçe Loana'nın Gizemli Alevi” isimli romanı için Gazette Di Parma “Geçmişi arayışın romanı.”, La Stampa “Bir kuşağın anılarından oluşmuş; masallarla, yazınsal alıntılarla ve halk şarkılarının sözleriyle harmanlanmış bir öykü. Miki Fare, Mandrake, Mussolini ve göğüsleri çıplak Josephine Baker... İkinci Dünya Savaşı yılları İtalyası'yla ilgili her şey." İfadelerine yer vermiş. Bu ifadeler kitabı almama yetti.

Kitap oldukça etkileyici başlıyor. Düşünün komadan çıkıyorsunuz ve geçmişle ilgili hiçbir şey hatırlamıyorsunuz. Sadece okuduklarınız belleğinizde kalmış. Ama onlar da size bir anlam ifade etmiyor. Kimsiniz? Adınız ne? Yakınlarınız kimler? Başınızda bir kadın duruyor ve size Karınız olduğunu söylüyor.

Acaba nasıl bir evliliğiniz vardı? Onu seviyor muydunuz?

Mutlu muydunuz, mutsuz mu?

Çalıştığınız yerdeki insanlarla aranız nasıldı?

Dostlarınız kimlerdi, düşmanlarınız kim?

Sırlarınız, evlilik dışı ilişkiniz var mıydı?

Sırlarınızı kiminle paylaşırdınız?

Yambo’ nun eski kitaplar alıp satan bir iş yeri var ve yardımcısı da genç ve güzel bir kadın. Acaba onunla bir ilişkisi var mıydı?

Ya onu sokakta selamlayan kadınlar… Onlarla bir ilişkisi var mıydı?

Bu soruların cevabı kocaman bir boşluk. Kahramanımız Yambo, Karısı Paola'nın da yardımıyla işe Solara'daki aile evine dönerek başlıyor cevapları aramaya. Çocukluğunun geçtiği bu evde fotoğraflar, eşyalar, oyuncaklar, kitaplar, çizgi romanlar, plaklar ve dönemin gazeteleri ile belleğini geri kazanmaya çalışıyor.

Kitap için Times "Yaş, bellek ve nostalji.” Yorumunu yapmış. Benim ilgimi en çok bellek kısmı çekti.

Sahi o belleğini yitiren siz olsaydınız. Ne kadar karışırdı hayatınız? Bunu sadece siz ve şu anda biliyorsunuz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kafka çok uç kutuplarda bir yazar, ve böcek olarak uyandığını, bir türlü düzelememe çabasını anlatır. Hafıza kaybı yeniden tazelenmek, hatırlamak için geçici olarak o kadar da kötü bir şey değil diye düşünüyorum. Eşinize yeniden aşık olmak onu yeniden tanımak, eski bir kasetin tekrarından iyidir herhalde!!!!

Tanju 
 27.01.2007 0:06
 

"atalarının hiçbir şey söylememiş olduğu bir dünya istiyorum" benim anlattıklarınızdan anladığım budur.

Oğuzkan Bölükbaşı 
 18.01.2007 8:26
 

Umberto Eco aslında Gülün Adı ile Türkiye'de duyulmuştu. Halbuki sembolizm vb. konularda gerçek bir dehadır. Bu kitabı kolay okunan rahatlıkla bitirebileceğiniz bir kitaptır. Ancak herkesin mutlaka ve mutlaka kütüphanesinde Faucault Sarkacı kitabı bulunmalı ve okunmalıdır. DaVinci Şifresi dahil tüm o tipteki kitapların referans ve başvuru noktası olan kitaptır.

Savaş ŞAKAR 
 17.01.2007 17:43
 

Bu bana Kafka'nın romanını hatırlattı. "Dönüşüm" dü galiba adı. Belki Eco'nun ve dolayısıyla Samsa'nın da bilinçaltını etkilemiştir Kafka. Gerçekten de yıllarca uğraşıp bir bellek oluştuturyorsunuz ve bir anda o bellek yok. Ne acı. Keşke bigisayarlarda olduğu gibi "E" nin altında kayıtlı yedek belleğimiz olsa. Alzeimer uzmanları araştırsalar ya, belki de vardır böyle bir yedek. O zaman hooop kayıtları kopyala tamaam. Hafıza yerinde... Haaa bu arada ben ne diyecektim ve konuya nasıl geldik ? :))) Hatırladım... Selamlar...

vakayinüvis 
 17.01.2007 13:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1146
Kayıt tarihi
: 03.10.06
 
 

1966 Samsun doğumluyum. KTÜ Mühendislik fakültesi mezunuyum. İzmirde yaşıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster