Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '07

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
3652
 

Fark yaratmak...

Fark yaratmak...
 

Fark yaratmak nedir? Yaratıcılık insanın doğasından mı olmalı, kime ve neye göre fark yaratmalıyız? En önemlisi fark yaratan olmaktan öte bir şey; başkasının sahiplenmemesi, göz koymaması! Ama maalesef günümüzde herkes bir şeylere ortak olma derdinde. Az olan şey her zaman değerlidir ya hani... Hak mı bu, hukuk mu? Tam da ortasındayız bu gerçeğin, insanların yeni bir şeyler üretmek yerine, üretenlerden faydalanmak istemesi, aslında isteksizlikle doğru orantılı.

İhtiyaçlardan yenilikler doğar; tüm yeni icatlar, fikirler genellikle hep ihtiyaçlardan doğmuştur. Bütün insan kaynaklarının amacı sadık çalışan yetiştirmektir, oysa sadık çalışan yenilikten yana değildir. Sadakatinin bir parçası olarak algılanmayacak diye endişe duyar! "Eski köye yeni adet mi getiriyorsun" diyenler en sadık olanlardır. En sadık olan çalışanlar, aslında şirketin önünü en çok tıkayanlardır. Yani bu durumda; süreki kendimizi geliştirmeli, değişime açık olmalı, yeni fikirler üretmeli ve en önemlisi tutuculuktan sıyrılmalıyız.

Fark yaratmak ille de bir şey icat etmek değildir. İşiniz ile ilgili problemlere çözüm üretmek, sorunlara farklı bir açıdan bakmak bile fark yaratmaktır bence... Sorumluluk duygusunu hiç elimizden bırakmamak, çalışma eyleminin en gerekli koşuludur.

Yaratıcı dolu günler dileği ile...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorumunuza bende bir şeyler eklemek istedim... Yaratıcılık bilgi ile olur... Farklı bir pencereden de bakarsak: Yazılcak ve söylenecek her şey söylenmiştir aslında GERİSİ DEVİNİMDİR..

sürahi 
 06.04.2007 15:16
 

Özellikle şimdiki gençlerin "fark yaratmak"tan anladıkları şey, abuk sabuk giyinmek, okul formasına farklı bir aksesuar takmak vb şeyler malesef. "Düşünme" adına hiçbir şey yok yani. Geleceğin büyükleri... Ne yazık...

OynamıYorum 
 14.02.2007 15:11
 

İnsana düşünmek yakışır, insana akıllıca konuşmak yakışır, İnsana, değer katarak üretmek yakışır. Tüm buluşların temelinde "Neden, Niçin, Nasıl," soruları yatar. Maalesef toplumumuzda, meraklı olmak hem ailede, hem de toplum içerisinde hoş karşılanmaz. Hoş karşılanmadığı içinde dediğiniz gibi "Eski köye yeni adet mi?" diye ifadeler kalıcı olmuştur. Bu nedenle de umarım, bu anlayışlarımızla daha epey bir müddet eski köylerde oturmayız. Eminim gençlerimizle oturmayacağız. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 08.02.2007 17:47
Cevap :
Teşekkür ederim yorumunuz ve iyi dilekleriniz için. Saygılarımla...  13.02.2007 17:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1952
Kayıt tarihi
: 07.02.07
 
 

a ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster