Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '17

 
Kategori
Futbol
 

Fenerbahçe, Bursa’da buharlaşan 2 puanı çok arar mı?

Fenerbahçe, Bursa’da buharlaşan 2 puanı çok arar mı?
 

Tribünler, her Fenerbahçe maçında olduğu gibi coşkulu…

Top santrada, her şey hazır, ilk düdük çaldı çalacak.

O da ne?

Volkan Demirel’in bulunduğu kale arkasından Volkan’a “yabancı madde” yağmaya başlıyor. Halil Umut Meler de, “eylem”in sona ermesini bekliyor. Hakemi, gözlemcisi, temsilcisi bu durumu “rapor”una nasıl yazar, bilemeyiz!.

Maç 5 dakika kadar geç başlıyor.

Maç sonrası, TFF’den “… müsabakanın başlama saati ile ilgili bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medyada ortaya atılan birtakım iddialar” üzerine bir açıklama geliyor:

Bursaspor-Fenerbahçe karşılaşması (…) maçın hakeminin saatine göre 3 dakika geç başlamış ve maç sonu hakem raporunda da maçın başlama saati buna istinaden 19.03 olarak revize edilmiştir.”

Başlama saatinin “revize edilmesi" ne demek?

Daha önceden resmi siteden duyurulan 19.00 olan maç saatinin 19.03 olarak değiştirilmesi.

198 sözcükten oluşan “TFF’den Açıklama”da, “birtakım iddialar”ın yanıtı yok. Oysa geç başlama, herkesin gördüğü gibi sahaya atılan, adına “yabancı madde” denenler yüzünden.

*****

Geç çalan düdükle görülen, maçın “sertlik” ve “yıldırma”ya dayalı geçeceğiydi.

Hakem Halil Umut Meler, “yıldırmaya” yönelik hareketlere, gecikmeli de olsa tepki göstermeye başladı. Belliydi ki, Bursasporlu futbolcular, sahaya “belli bir amaç”la sürülmüştü.

Hakemden başladık, hakemle sürdürelim:

Hakem Halil Umut Meler, Bursaspor’a  ikinci sarıdan bir kırmızı kart göstermek zorunda kalınca, devre arasında ne oldu bilinmez, kırmızı kartlık durumları görmezden geldi; Bursaspor daha fazla eksilmedi.

88. dakika uydurulan penaltı, maçın tuzu biberi oldu. Fenerbahçeli kimi "aldırmaz" futbolcular, o dakikaya kadar ikinci golü bulamadıkları için, maç 1-1 bitti.

Biten sadece maç olsa, “tepe”ye ulaşma umutları tam yeşermeye yüz tutmuşken sararmaya başladı. Çünkü Umut Meler’in son kararıyla Fenerbahçe’nin 2 puanı Bursa’da buharlaştı.

*****

Fenerbahçe’nin, ikinci golü bulamayınca, hakemin uydurduğu penaltıyla puan yitirmesi, sonuçta gelip “fırsat tepen” futbolculara dayanacaktır.

Ayağına geleni “tepmek”, bu kadar “boş vermek”, daha fazlasını alma olanağı varken olanla “idare etmek” niye?

İş, niye sağlama alınmaz?

Advocaat, hakemin uydurduğu penaltıya isyan ederken, futbolcularını eleştirmekten geri durmadı. Avdocaat haklıydı, çünkü Fenerbahçe, ilkyarının sonlarına doğru bir eksilen Bursaspor’a ikinci yarıda goller atıp rahatlamak yerine, oyalama taktiğiyle süreyi tüketme yolunu seçmişti.

Top hep geride, kendi aralarında “al ver” biçiminde gitti geldi. Tek gol yeter, süreyi böyle tüketiriz sanıldı. Bir eksik olduğu için iyice yorulması gerekecek Bursasporlu futbolcular, Fenerbahçe’nin bu taktiği yüzünden dinlenme fırsatı buldular.

Advocaat, futbolcuların o, gezintiye amaçsız çıkmışlar gibi boş boş dolaşmasına seyirci kaldığı için aynı zamanda haksız. Futbolcun, senin istediklerini yapmıyorsa, onları hizaya sokmak senin görevin değil mi?

Maç içinde yapılan değişliklikler, maçın kaderini değiştirmeye yöneliktir. Ama Advocaat’ın değişiklikleri, daha önce de oluyordu bu, gördük ki Fenerbahçe’ye zarar veriyor.

Değişiklikler, skoru artırmaya/ korumaya yönelikse, oyuna girenin buna uygun oynaması/ oynatılması gerekir. Ama bu, Fenerbahçe’de tersine işledi. Değişikliklerden sonra, Bursaspor canlandı sanki.

Fenerbahçeli futbolcular, Bursasporlulardan iki katı fazla oldukları yerde öyle fırsatlar yakaladılar ki... Ama ayağa gelen fırsatı teptiler.

*****

Sona doğru…

Futbol, topla oynanan bir başka “oyun”a dönüştürüldü. Bunda, yöneticiler/ kalem oynatanlar bir yana; başta, hakemi, gözlemcisi, temsilcisi ve bunları atayan, ceza dağıtan/ bağışlayan kurulların payı olduğunu gel de söyleme…

Sahada, tribünlerde olanları yanlı/ kasıtlı görmeler/ rapor etmeler, sürüp gidiyor.

Yarın, bakalım, neler yaşanacak?

Son söz:

Futbolda içinde olup da bugün susanlar, yarın haksızlığa uğradıklarını söylediklerinde, Lig de, “alan memnun veren memnun” misali bitmiş olacak.

 

https://www.facebook.com/turgutcelik

https://twitter.com/#!/turgutcelik

turgutce@yandex.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2340
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster