Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '08

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
25896
 

Fenerbahçe, transfer ve Guiza

Fenerbahçe, transfer ve Guiza
 

www.gazetefener.com


Hiç lafı eveleyip gevelemeyelim; Guiza Türkiye’de yapılmış en fiyakalı transferlerden biridir.

Şöyle bir geriye uzanıp bakalım; bugüne kadar Avrupa’nın majör liglerinden, yine Avrupa menşeili ve halen aktif oyuncusu olan, 28 yaşında ve La Liga gibi Avrupanın en zor ligi kabul edilen bir ligde gol kralı olarak tamamlamış bir forvet oyuncusu geldi mi Türkiye’ye ?

Hayır gelmedi....

Ama artık Fenerbahçe sayesinde geliyor.

Fenerbahçe bu sene yine az ama öz transfer politikası uygulamaya devam ediyor ve Avrupa’ya “Fenerbahçe’ye rahatlıkla transfer olabilirsiniz” mesajını veriyor. Bu çok büyük bir pazarlama ve reklam başarısıdır ve orta vadede arzuladığımız sportif başarılarımızı daha üst seviyelere ve kalıcı şekilde olmasını sağlayacak eylemlerdir.

Geçen sene Brezilya’nın futbol fenomeni kabul edilen Zico’nun hocalığından sonra Real Madrit’in ve Brezilya’nın efsane sol ayağı Roberto Carlos’un forma giymesiyle bu takıma Avrupa’da büyük bir saygı gelmiştir. Devamında, yine yenilmez armada kabul edilen Avrupa Şampiyonu hocanın İspanya Milli takımını bırakıp Fenerbahçe’ye gelmesi ve gelirken de La Liga’nın 28 yaşındaki gol kralını getirmesiyle bu saygı ve güven devam ediyor. Bu yüzden bu transferler ciddi bir transfer başarısı olarak ortaya çıkıyor.

Guiza, Fenerbahçe’ye faydalı olur olmaz bilemeyiz. İşin teknik analiz kısımları ortaya çıkacak kadro şekillemeleriyle göreceğiz. Fakat, forvette müthiş bir rekabet olacağı da kesin. (Semih, Kezman, Guiza, Burak ve İlhan)

Ancak burada anlatmak istediğimiz şudur, Türkiye’deki ezeli rakiplerden birinin kaptanları yumruk yumruğa kavgaya tutuşuyorken, bir diğeri ise, hiç fayda sağlayamadığı yabancısını kampa dahi getiremezken Fenerbahçe bir yandan bu kadar büyük isimleri kadrosunda tutup yenilerini de ekleyebiliyor.

Türkiye de transfer zamanı konuşmayı en çok sevdiğimiz şey ise futbolcuya verilen bonservis ve yıllık ücretlerin yüksekliğidir. Guiza için de çeşitli rakamlar ortaya atılıyor. Elbette bu tip transferler endüstriyel futbol piyasasında o kadar da ucuza yapılmayacaktır. Fakat bu eleştriyi getirmeden önce Avrupa’da boy ölçüşebilmek için yıllardır Aziz YILDIRIM’ın yapmak istediği yüksek bütçeye ulaşmak ve orada da kalıcı olmayı sağlamak gerektiğidir.

Bugün Fenerbahçe bu bütçeye ulaşmışmıdır. ? Cevap net ; evet ulaşmıştır. Bugün an itibarıyle Fenerbahçe’nın borsada işlem gören hisse senetleri son bir ay içinde % 100 prim yaparak 2 milyar doları aşmış ve en değerli spor kulübü haline gelmiştir. (http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Fenerbahce_dunyanin_en_degerli_kulubu_oldu_188311_2&tarih=09.07.2008&Newsid=188311&Categoryid=5)

Sayın okur, yine bugün an itibarıyle 52 bin kapasiteli futbol stadyumunun 3 tribününü kombineye açan kulübün şu anda 30, 000.- adet satılmış bileti mevcuttur.

Bu nedenle futbol’da bahsedilen rakamlar Türkiye kıstasları veya rakipleri için çok ciddi olabilir ama Fenerbahçe Spor Kulübü büyük taraftarının da elini taşın altına sokmasıyla bu büyük transferlere imza atabilmektedir. Öyleyse Guiza transferi de Avrupa normlarında yapılabilecek optimum maliyetli bir transfer olup, Fenerbahçe’yi bütçe anlamında zorlamayacaktrır. Bunun bir parçası olmaktanda bir taraftar olarak gurur duyarız.

Öyleyse Guiza transferinde para konuşup, konuyu dağıtmayalım, La Liga gol kralı ile Süper Lig’in gol kralının atacağı golleri konuşalım...

Elbette bu transferi bugüne kadar kadrosuna ; Schumacher’leri, Andersson’ları, Ortega’ları, Hooijdonk’ları, Anelka’ları, Alex’leri, Appiah’ları, Kezman’ları, Carlos gibi yıldızları katan Fenerbahçe yapabilirdi.

Bu nedenle bu büyük transferi kulübe kazandıranları tebrik ediyoruz.

Ahmet ÇELİKSÜNGÜ

09 Temmuz 2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Transferler doğru ya da yanlış onu bizler bilemeyiz. Hep birlikte ilerleyen günlerde bunu göreceğiz zaten. Fakat İspanya'da gol kralı olmuş bir insanı ve İspanya milli takımına yıllar sonra kupa kazandırmayı başaran hocayı ,takımı onu bırakmak istememesine rağmen transfer edebiliyorsak eğer çok yol kat etmişiz demektir. Bu transferler Fenerbahçe'nin marka olduğunun kanıtıdır. Takım diğer takımlarla kıyaslanarak aynı şampiyonluk sayısında kalmış olabilir. Fakat bu büyüme oranı ile ilerleyen yıllarda da aynı sayıda kalacaklar anlamına gelmez. Ben bu yıldan itibaren Fenerbahçemizden bir şampiyonluk serisi beklemekteyim. Şöyle beş altı sene üstüste şampiyonluğa ambargo koymak en büyük isteğim. Aziz Yıldırım gibi bir yöneticiye de böyle bir armağan çok sayılmaz öyle değil mi?... Hafızalardan silinmeyecek bir seri için tüm Fenerlileri takımlarını desteklemeye çağırıyorum.Sevgiler saygılar...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 19.07.2008 1:55
Cevap :
Murat Bey bana cevap yazacak birşey bırakmamışsınız :) Saygılar...  19.07.2008 23:25
 

Ne yazık ki her zaman isim almak iyi değildir. Öncelikle bir şeyi açıklığa kavuşturalım, BENCE guiza fenerin bu sene alıp alabileceği en nokta transferdi. Ama benim dediğim, anlattığım o değildi. Ben sizin transfer yapılır yapılmaz şöyle adam böyle isim, uefa'nın sitesinde böyle manşet olduk demenize karşıyım. Böyle yapılmamalıdır. Sadece isminin reklamını yapabileceğiniz bir isim vardı, R.Carlos. Onun dışında herkes türkiye'ye futbol oynasın diye getiriliyor, ama biz taraftarlar hemen adamların isimleriyle birbirimizle kapışıyoruz. Sonra ne lincoln den, ne ortega dan, ne de bir sürü benzerinden yararlanabiliyoruz. Şöyle bir geriye bakıp da düşünün, türkiye'ye büyük isim olarak gelip de yararlı olabilmiş kaç isim var, bu alandaki başarı yüzdemiz kaçtır? Ben bu alandaki başarısızlığımız yazılan gereksiz yazı ve yorumların kalabalığına bağlıyorum. Şişirilen transferler, gereksiz baskılar, oynamadan yıldızlaşanlar, işte türk futboluna bunlar zarar verir.

eke seeke 
 14.07.2008 20:22
 

Milliyetteki yazısında belirttiğine katılıyorum. Bu kadar adamı getiriyoruz. Sonuç getirmeyenle aynı sayıda şampiyonluk. Getirmesek de şampiyon olurmuşuz demek ki? Aziz yıldırım çok iyi bir yönetici olabilir ama futbol zekası 0 bence. Not: Fenerliyim.

karga 
 14.07.2008 15:16
Cevap :
Bu sadece işin latife kısmı. Gerçekliği yok. Futbolda kısa vadeli başarılar sadece başkanın dediği gibi "tesadüf" olabilir. Dilmen'in dediğine inanırsak o zaman stadı da yapmaya gerek yoktu. Stadını yapmayanla aynı şampiyonluk ! Bunu kabul etmem mümkün değil. Uzun vadeli kalıcı ve bir dünya kulübü olmak istiyorsak endüstriyel dünya futbolunun gereklerini yerine getirmemiz lazım. Aziz Başkan'la çok ciddi bir yol katetti Fenerbahçe. Futbol zekası kaç bilmem ama dediğiniz gibi iyi bir yönetici. Teşekkürler Saygılar  14.07.2008 17:42
 

Geçen seneki maçlarımızda hep dikkatimi çeken husus forvetimizin pasif kalmasıydı - bilmiyorum katılır mısınız- bu sene okçü Güiza sanırım forvetimize bir derman olacak .Ancak Aurelio'yu kaybetmemiz sanırım Fenerbahçemiz açısından çok olumsuz bir gelişme.Sayın Aragones'in dediğine inanmak istiyorum: -Yeri doldurulamayacak birisi değil... Eğer medyada yayınlanan haberler doğru ise o futbolculardan herhangi birisinin gelmesi bile Fenerbahçe için çok iyi olacaktır kanaatimde.

shanisapir 
 14.07.2008 9:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 252
Toplam yorum
: 490
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 934
Kayıt tarihi
: 17.03.08
 
 

74'ün İstanbulunda, Sultan şehri Üsküdar'ın, kız çocuklarına "Zeynep" erkeklerine "Kamil" adı kon..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster