Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '17

 
Kategori
Futbol
 

Fenerbahçe İçin Çözüm Farklı Taktik

Aykut Kocaman' ın seneler önce geldiği ilk sezonda da benzer sorunları vardı Fenerbahçe'nin. Elindeki kadro bu kadro ile kıyaslanamayacak kadar iyiydi. Rakipler ise kıyaslanamayacak kadar güçsüz. O sezon Trabzonspor ile çekişti ve ucu ucuna şampiyon oldu Fenerbahçe. Bu sezon böyle kötü bir başlangıçtan dolayı değil ama hem kadro kalitesi çok kötü olduğundan, hem de rakipleri çok daha güçlü olduğu için şampiyon olma ihtimali yüzde beşin altında. İkincilik ihtimali bile yüzde on değil. 

 

İlk düğme yanlış iliklenirse, gömleğin tüm düğmeleri aynı şekilde hatalı iliklenmiş olur. Fenerbahçe' de artık en koyu Aziz Yıldırım'cılar dahi ilk düğmenin hatalı olduğunu görmeye başladılar. Mayısta bitecek transfer Eylül' de bitti. Hatta hala büyük eksikler var. Son üç senede yapılan hatalar kümülatif olarak bu seneye taşındı. İkinci düğme olan Aykut Kocaman' ın zaten yapacağı bir şey yok. Hala iyi niyetle kadrom iyi, transfer gerekmez falan diyor ancak o da iyi biliyor ki bu malzeme ile cacık yapılmaz. Esasen elindeki malzeme iyi de olsa bir şey yapabileceğine inanmıyorum. Çünkü daha önce defalarca yazdığım gibi "Aykut Kocaman' ın futbol doğruları ile Fenerbahçe' nin futbol doğruları örtüşmez, hiç bir zaman da örtüşmeyecek". 

 

Türkiye' de futbol taraftarlarının iki sorunu var. Birincisi objektif olamama. İkincisi de hatalı da olsa hatayı yapan kendisinden ise toz kondurmama. Fenerbahçe taraftarının ise bunlara ek olarak üçüncü bir sorunu var. Ders almama. Her sene kendisine sunulanı kabul edip, her sene büyük hataları görmezden gelip, her sene futbolun tüm doğrularına ve gerçeklerine inat şampiyon olmayı bekliyorlar. 

 

Sahaya baktığımızda Aykut Kocaman' ın teknik hatalarından çok, kadronun acziyetini görüyoruz. Hadi Aykut Kocaman bildiğimiz Aykut Kocaman. Ne biliyorsa onu yapmaya çalışıyor. Olmuyor. Ama kadro gerçekten de çok yetersiz. Fenerbahçe' nin bir kalecisi yok. Sol beki yok. Orta sahasında iki yönlü bir tane bile futbolcusu yok. Dirar, Giuliano, Josef, Skrtel, Neustadter, RvP, Soldado, Neto ve Kameni gibi vasat yabancıları, Ozan, Alper, Mehmet Topal gibi Fenerbahçe seviyesi için yetersiz kalan yerlileri var. Müjdat- Wagenhaus ikilisinden bu yana tarihinin en kötü tandemi var. 

 

Bu gerçeklere rağmen, hala bu kadro iyi diyen Başkanı var. Teknik direktörü var. Fanatik taraftarları var. Spor yazarları var, ama artık bunları gören ve "yeter artık istifa" diye bağıran yeni bir taraftar kitlesi de var. Zaten Fenerbahçe' de tek umut verici şey de bu. 

 

Başakşehir ise Fenerbahçe' nin aksine hem bireysel oyuncu kalitesinde, hem takım olma noktasında, hem teknik yönetim olarak, hem de kulüp yönetimi olarak çok daha iyi bir takım. Sevilla' ya bile kafa tutacak sevieyde bir takım. Fenerbahçe taraftarı ne bekliyordu ki? Sonuç şaşırtıcı falan değil. Başakşehir kendi stadyumunda, coşkulu bir seyirci ile oynasa, bu Feneri bu halde yakalamışken 4' ler, 5' ler. Kadro kalitesi ve teknik adam farkı bu seviyelerde. 

 

Fenerbahçe bu sene, yönetimin hoca seçimi, transfer hataları, transferin geç yapılması ve tribünlerin 3 sezonluk moralsizliğinin ortaya koyduğu negatif enerji nedeniyle başarılı olamıyor.

 

Aykut Kocaman bu sene en azından bir ikincilik veya üçüncülük almayı hedefliyorsa, mutlaka kendi kalıplarını kırmalı, daha geniş bakmayı öğrenmeli. Josef- Mehmet Topal ikilisinde, dörtlü defansta, kontrollü oyunda ısrar edecekse, devre arasını bile görmesi mümkün değil. Yeni şeyler denemeli. Geçen yazılarımda değindiğim 3' lü defans ve 5'li orta saha kurgusunu en az bir iki maçta denemeli. Sürekli önde basan değil, ikinci ve üçüncü bölgelerde gerektiği zamanlarda gerektiği dozda basan, dikine gidebilen, orta sahada top çeviren değil, topu öndeki iki forvete en kısa pas kombinasyonu ve sürede aktarmayı başaracak bir 3-5-2 veya türevine geçmesi gerekli. Isla, İsmail (Hasan Ali), Neto (Roman) ve Skrtel ile dörtlü savunma oynayamazsın. Oynarsan da her maç 2-3 gol yersin. Elindeki malzeme dörtlü defansa uygun malzeme değil. Kaldı ki birbirlerine alışmaları bile 4-5 maç sürecek, o beş maçta atı alan Üsküdar' ı geçer. 

 

Dörtlü defans, iki ön libero, tek forvetli tüm alternatifler, bu kadro göz önüne alındığında facia ile sonuçlanır. 18 senelik bir teknik direktör, bu hatayı ya bilgisizliğinden yapar, ya egosundan. Her iki türlü de Fenerbahçe kaybedecek. O zaman farklı şeyleri deneme vakti geldi. Kendinden her mevkide iyi olan 3 takım varken, onların oyununu onların kuralları ile oynamaya kalkarsan sırtın yer gelmez. O zaman, benden iyi ve kaliteli kadrosu olan 3 rakibimden farklı ne yapar ve ligde başarılı olurum diyeceksin ve farklı bir şeyler deneyeceksin. Çözüm aranıyorsa çözüm bu. 

 

Ha nihai çözüm ise belli. Ancak bu çözüm için Mayıs ayına kadar beklenmesi gerekiyor. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 559
Toplam yorum
: 204
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 577
Kayıt tarihi
: 10.05.07
 
 

İlgi alanları ekonomi, para politikası, siyaset, edebiyat, futbol, Türk ve Ortadoğu Tarihi, AB ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster