Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '07

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
27476
 

Feng Shui ile Evimiz

Feng Shui ile Evimiz
 

Evimiz ruhumuzun aynasıdır. Ruh sağlığı ve yaşanılan mekan arasındaki sıkı ilişki, ruh sağlığı alanında çalışanlar tarafından bilinir. Şizofreninin bazi turlerinde kisiler hiç bir şeyi atmazlar, ta ki evleri çöp ev olana veya bir baskasi mudahale edene dek... Obsesif kişilerin evleri çamaşır suyu kokar ya da eşyalar takintili derecede simetrik şekilde dururlar. Doğal olanin akisini ve yasamin ritmini engellerler... Depresyondaki insanların ruh hali de evlerine yansır. Esyalarin toparlanmasi guc gelir, esyalarin mevcut konumu uzun sure değişmeyebilir, ev bakımsız ve kasvetli gorunebilir. 

"Evin, bedenindir" der Osho. "Evine nasıl baktığından, kendine nasıl davrandığını görmen mümkündür". Feng Shui'ye gore, düzensizliğin her türü, hayatımıza kaosu çeker.

Feng Shui: Feng "Rüzgar"; Shui "Su" demektir ve Çinlilerin sağlıklı yaşam için yerleşim sanatıdır. Yeni bir ev alırken, bozuk enerjili bir evi düzenlerken, yeni bir eşya alırken, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için kullanılır.

Bu sanatta önemli olanlar: Temizlik, düzen, sadelik, 5 temel elementin ve renklerin bizim enerjimizle ve birbirleriyle uyumu, son olarak da eşyaların bize enerji olarak uyumdur.

Feng Shui' de 5 Element: Feng Shui ile ev duzenlemesinde 5 elementin uyumu beklenir: Toprak, metal, su, ağaç, ateş. Elementler için her odanızı kontrol edebilir, bu elementlerden fazla ya da az olanlari dengeleyerek gerekli duzenlemeleri yapabilirsiniz. 

Toprak elementi: Seramik eşyalar, kare ve dikdörtgen formlar, sarının tonları, manzara resimleri. Sadakat, sorumluluk, sabır ve dengeyi temsil eder.

Metal Elementi: Paslanmaz çelik, bakır, gümüş, aliminyum, mermer- granit eşyalar, doğal kristaller, beyaz ve metalik gri, daire ve oval şekiller. Maddi başarıyı ve düşünce netliğini ifade eder.

Su Elementi: Su ile ilgili dekorlar (resim dahil), akvaryumlar, cam, ayna vb. eşyalar, asimetrik şekiller, siyah, koyu mavi, gri renkler. Bilgelik ve duyguları ifade eder.

Ağaç Elementi: Ahşap esyalar (masa, sandalye), yeşilin her tonu, bitkiler ve bitki resimleri (perde ve örtüye basilmislar dahil). Aile bağlarını, yeni fikirleri ve yeni başlangıçları temsil eder.

Ateş elementi: Lambalar, mum, şömine, tütsü, yün, tüylü halılar, üçgen, piramit, koni, kırmızının her tonu. Ün, başarı ve guclu duygulari temsil eder.

Feng Shui'ye gore, günümüz insanının bir hatası, evinde "metal" elementini fazla kullanmasıdır. Bilgisayar, televizyon, cep telefonu gibi elektromanyetik alana sahip olanlar ile bazi beyaz esyalar metal elementi sayilabilir. Dengelenmemis metal fazlasi; soğukluk, duygusuzluk veya agiz bozuklugu yaratabilir. 

Ateş, metali eritir. Bu nedenle ateş enerjisi içeren kırmızı renk, mum, tütsü, üçgen ya da koni şekiller, insan ve hayvan resmi içeren sanat eserleri, yun orgu salon battaniyeleri, yumuşak halı vb. eşyalar, metal enerjisini yumuşatır. İşiniz bittiğinde, elektromanyetik alan yaratan metalleri kapatabilir ya da üzerlerine bir örtü örtebilirsiniz.  

Bazen bir evde öfke, tutku, kiskanclik ve tutarsızlıgin varligi, "ateş" elementinin fazlaca kullanıldığı anlamına gelebilir. Ateşi ise, su yumuşatır. Enerjileri bu sekilde dengelemek mümkündür.

Feng Shui Materyalleri: Bambu ya da metal çanlar, temiz tutulan kristaller, akvaryum ya da su içeren cam materyaller (su ve balık parayi temsil eder, temiz tutulduklari takdirde para akisina yardimci olurlar), Bagua aynası (Sekizgen ayna), bambu flütler, mumlar, tütsüler, doğru renk ve açıda aydınlatma gereçleri.

Bunun dışında ruhunuza huzur verecek tablolar, canlı bitkiler (Feng Shui'ye gore kurutulmus bitkiler kismen 'ölü enerji' sayildigindan pek tavsiye edilmemektedir), temiz tutulan biblolar.

Feng Shui'ye gore ev esyalari bilincli bir sekilde yerleştirilir.

Kendi basiniza yapabileceginiz bir Feng Shui uygulamasi olarak, her eşyayı elinize alarak şöyle sormakla baslayabilirsiniz:

BU ESYA NEYİ SEMBOLİZE EDİYOR? BENIM ICIN NE IFADE EDIYOR? HAYATIMA ENERJİ OLARAK KATKISI YA DA GÖTÜRÜSÜ NEDİR?

Feng Shui Önerileri:

1. Gereksiz eşyaları elden cikarin. Sizin icin deger tasiyanlar haric, kırık, çatlak veya bozuk eşya bulundurmamaya calisin. Ya tamir edin ya da atin. 

2. Sizde olumsuz anısı olan ya da size hüzün, kızgınlık vb. negatif duygular veren eşyalarınızı elden cikarin (giysiler dahil).

3. Ocak ve mutfak, bereket sembolüdür. Paranizin bereketi icin düzenli ve temiz tutun, ocağın tüm gözlerini kullanmaya calisin. 

4. Kristal, çan, gümüş, cam eşyalar, aynalar ve pencereler, elektromanyetik esyalardan ve canlilardan yayilan negatif enerjiyi tutma ozelligine sahiptirler. Bu nedenle temiz olmalı ya da siklikla yıkanmalıdırlar.

5. Mutfakta, bereket sembolü yiyecek resimleri, bakliyattan cam şişeler kullanın. 

6. Klozet kapağınızı, banyo kapılarınızı kapalı tutun. Su elemeti parayi temsil ettiginden paranın akıp gitmesini istemeyiz.

Banyo ve tuvaletiniz temiz degilse, evde akan enerji duraganlasir. Ruhsal rahatlık ve huzur icin tuvalet ve banyoyu temiz tutun.

Akitan musluklar paranın kontrolsuz akmasina, bozuk musluklar da gelişinin tıkanmasına sebep olarak goruldugunden, musluklarinizi tamir ettirin. 

7. Evinizin eşyaları keskin değil, yumuşak olsunlar. Keskin dikdörtgen bir yemek masası yerine, dostca sohbetler icin yuvarlak ya da oval olani seçin. Yatağınız ise mumkunse metal içermesin. 

Bazı Ornekler: 

Aşksızlıktan şikayet ediyorsunuz. Eski eşinizin eşyaları veya birlikte anlam yukleyerek edindikleriniz hala evinizde bir yerlerde saklıysa, yeni bir aşkin girisini engelliyor olabilirsiniz. 

Ya da evinizi korumak icin kapınızın girişine koydugunuz koca bir aslan heykeli ile aslında tehditkar bir hava da yaratıyor olabilirsiniz. Evinize misafir gelmemesinin bir sebebi de bu olabilir mi? Buna karşın bir köpek heykeli, sizi hırsızlardan koruyacaktır.

Çin'de, sevilmeyen komşularla Feng Shui savaşları yapıldığı söylenir. Onlar savaş materyalleri olan kılıç, silah vb. keskin madeleri ya da metalleri, karşı evin göreceği şekilde koyarlar. Bunlara "zehirli ok" derler. Zehirli ok hissettiğiniz insanlarla aranıza "ağaç elementi" koyun. Bu okları işyerinizde de hissedebilirsiniz. Isyerine Feng Shui araclarinin tasinmasi her zaman kolay olmayabileceginden, bir canlı salon bitkisi (iyi bakılmasi şartıyla) idealdir.

Son Söz: Mekanınızı temizlediğinizde, gereksiz olanları attığınızda ve eşyaları sade ve basit şekilde yerleştirdiğinizde, aşk, iş ve maddi yaşamınız dengeye kavusacak, hem de ruhsal hem fiziksel olarak  uyum icersinde olacaksınız. Bunun için pahalı eşyalara gerek yok. Theodore Roosevelt'in dediği gibi: "ELİNDE OLANLARLA, BULUNDUĞUN YERDE, ELİNDEN GELENİ YAP".

Sevgilerimle (resimde bir Feng Shui yatağı görüyorsunuz)

Kaynakça:
Feng Shui ile İç Mekan Dekorasyon: Sarah Rossbach, Dharma Yayınları, 2001.
Batılılar İçin Feng Shui: Terah Katryn Collins, Dharma Yayınları, 2000.
Feng Shui: Eviniz İçin Pratik Öneriler: Richard Webster, Ötesi Yayınları, 2000.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok haklısın, teşekkür ederim...

Esra ULUDAĞ ŞEN 
 08.02.2009 7:23
Cevap :
Esra hanım, çok naziksiniz. Tince harf oyunu ise çok hoş olmuş. sevgimle:)  09.02.2009 1:16
 

Malum Manda yılına girdik,bulunduğumuz mekanları ışıklar, mumlar ve kırmızı materyallerle düzenlersek bu yılımızı daha iyi geçirebileceğimizi okudum. Bu benim çok iyiydi, çünkü oturma grubumdan, halıma, buzdolabımdan süslü tabaklarıma kadar herşey kırmızı ama benim evimin merkezi oturduğum odam ve amerikan mutfağım, yani bir arada...Oysa banyo, tuvalet ve mutfaklar evin merkezindeyse kırmızı kullanmayın diyor okuduğum yazı. Bana ne önerirsin? Önerini merakla bekliyorum, görüşmek üzere :)

Esra ULUDAĞ ŞEN 
 30.01.2009 23:35
Cevap :
Ben ruh halime ve kendi elementlerime göre evimi düzenliyorum. Öküz yılına da girsek benim duvarlarım yeşil :))) Bence her uygulamda aşırı kaçma iyi fikir değil esra hanım. Üstelik her yeri kırmızı ile yani ateş elementiyle doldurursanız zihniniz nasıl dinlenir ki? sürekli sinirli ve atak bir insan olursunuz. sevgimle.  31.01.2009 18:21
 

Anıtkabir ile ilgili açıklaman ilginç, hemen ardından harika ama daha da önemlisi çok mantıklı geldi, birden kendimi aslanlı yoldan o büyük alana doğru çıkıyormuş gibi hissettim. Gerçekten harika, ilginç ve çok mantıklı. Paylaşımların hem ilgimi çekiyor hem de hoşuma gidiyor, iyi ki senin bloguna rastlamışım.

Esra ULUDAĞ ŞEN 
 24.01.2009 0:28
Cevap :
Teşekkür ederim:)  25.01.2009 11:03
 

freng shui ile ilgileniyorum, özellikle okulda yaşadığım problemlerin üstesinden gelmesi adına yardım diliyorum. sınıfımın tam karşısında 6 saat boyunca kapıları açık bay bayan öğrenci ve öğretmen tuvaletleri var, haliyle olumsuz enerjilerini 3 yıldır hissediyorumsınıfımın kapısı güney batı yöüne bakıyor ve ben sınıfımın kapısının tam karşısına kocaman bir boy aynası astırdım, tuvaletten gelen kötü enerjiyi geri çevirsin diye. ama hala teredütlerim var acaba iyi mi yaptım?

Esra ULUDAĞ ŞEN 
 20.11.2008 23:08
Cevap :
Çok zor bir durum esra hanım. Çok pratik bir düşünce geliştirmişsiniz. bunun yanısıra "koku" da kendi başına negatif etki yapar. Sınıfınızı sık havalandırmanızı ve sınıfa koyamasanız da hiç değilse tuvalete, daha taze koku yayılmasını sağlayacak bir kaçyöntem sağlnabilir. Yine de imajinasyon çalışması yaparak sınıfınızın oradan taşındığını ve başka bir sınıfın karşısında olduğunu düşünebilirsiniz. Bu canlandırma sizi rahatlattığı kadar, kuantum düzeyde de sizin yakın zamanda bir başka sınıfa taşınmanıza da sebep olabilir. kolay gelsin, iyi çalışmalar diliyorum.  21.11.2008 13:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 194
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 13686
Kayıt tarihi
: 29.06.07
 
 

Blogumun amacı; sağlıklı ruhsal yaşam ve psikoloji; özel ilgi alanım olan ruhsal (spiritüel) gelişi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster