Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1120
 

Filistin halkından özür diliyorum!

Filistin halkından özür diliyorum!
 

Sadece geçen yüzyılın değil, yaşadağımız 21.Yüzyılın da en Büyük Felekatini yaşayan Filistinle, aynı yüzyılda yaşayan ve bu Büyük Felekat'e sadece seyirci kalan bir "insan" olarak Filistin halkından özür diliyorum.

Müslümanları bir vücudun organları gibi bir birine kenetlenmiş gören ve birinin acısını hepsinin hissetmesi gerektiğini bildiren bir dinin mensubu olarak, Filistinli kardeşlerimin trajedisini sadece uzaktan izleyen bir "Müslüman" olarak İnancımdan özür diliyorum.

Çağın değil, çağların zalimlerinin kuşatması altında açlık, susuzluk ve yoksulluk içerisinde kıvrandığı yetmiyormuş gibi, göklerden üzerlerine bombalar yağdırılan Filistinli çocuklardan, çocuklarına en iyi şeyleri yedirip, en marka giysiler almak için uğraşan bir "baba" olarak özür diliyorum.

Filistine üzerine düşen bombaları, patlayan füzeleri bir Hollwood yapımı film izler gibi, sıcak evimde ve rahat koltuğumda, çayımı yudumlarken izleyen bir "adam" olarak Filistinin çaresiz adamlarından özür diliyorum.

Bir zamanlar Peygamberleri Musa(as)'ya, "Ey Musa, sen tanrınla birlikte savaş, bizi rahatsız etme" diyen dünyaperest İsrail oğulları gibi, elim kolum bağlı oturarak onların torunlarının çağlar boyu süren zülmünü uzaktan izlemek zorunda kaldığım için, bir "kul" olarak Rabbimden özür diliyorum..

Bu umarsızlık ve bu duyarsızlık sonucu bir gün bu zalim bombalarının benim ahfadım üzerinde patladığı gün, çocuklarımın ve onların çocuklarının, "Neden bu kana susamış katillere zamanında engel olmadınız; neden bu zülmü seyretmekle kaldınız" deme ihtimalinden dolayı, bir "ata" olarak, torunlarımdan özür diliyorum.

Dünyanın tüm zalimlerine haddini bildirmeyi bir görev saymış; bu inançla, bugünün zalimlerinin atalarını bile Engizisyon zülmünden kurtarıp, kendilerine kucak açmış, bir büyük ecdadın zavallı "evladı" olmaktan dolayı atalarımdan özür diliyorum.

Sadece "özür dilemek"le görevini yerine getirmek zorunda kalışımdan, acizliğimden ve çaresizliğimden dolayı, "insalığımdan" özür diliyorum...

murat ertaş bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ali hocam,yanıbaşımızda yüzyılın felaketleri yaşanıyor.Önce Bosna,sonra Çeçenistan,Irak ve yıllardır bitmeyen Filistin...Hepsinin ortak paydası nüfusu Müslüman ağırlığı olan bir toplum olmaları.Somali'de,Ruanda'da olanlar farklı değil.İnsan hakları ve demokrasinin beşiği olan batı ise üç maymunun ta kendisi.İsrail uçaklarının Türkiye hava sahasını eğitim amaçlı kullanmaları ise olayın trajikomik yanı.Siyaseten dik ve onurlu bir duruşun önemini birçok yazımda belirttim.Bu duruşun yeri binlerce ton bomba altında onurunu korumaya çalışan Filistin'in yanıbaşıdır.Türkiye kağıt üstündeki konumunu aktif olarak kullanmalı ve Filistin halkının evrensel hakkı olan "yaşam hakkını"sonuna kadar savunmak için mücadele etmelidir.Yazınızın her satırı bir insanlık dersi,elinize sağlık.Selamlar ve saygılarımla.

Ahmet AYDIN 
 30.12.2008 15:24
Cevap :
Yorumunuza ve dileğinize aynen katılıyor; teşekkür ediyorum Ahmet bey..Yeni yıl hepimiz ve tüm mazlumlar için hayırlara vesile olsun inşallah..Selamlarımla.  30.12.2008 20:55
 

yazınız bir bütün olarak zaten yürek sızısı. Yazınızdaki tüm düşüncelere ve son cümlenizdeki muhasebeye katılmamak mümkün mü? Lânet olsun, iki dirhem dünya malı ve makamına insanlık değerlerini satıp, bu olaya sessiz kalan, aklıyla vicdanı arasındaki köprüyü yıkmış insanlığa. Saygılarımla

murat ertaş 
 30.12.2008 7:25
Cevap :
Sevgili Murat bey..Ecdadımıza layık olamamanın acısı ve utancının eseriydi bu yazı..Evet, üç kuruşluk dünya için vicdanına kilit vuruyor insanlık ama Allahın işine bak ki, şimdi o üç kuruş için KRİZE girmiş bulunuyor...Filistindeki zulmü bitirmeden insanlığa huzur yok..! Selamlarımal..  30.12.2008 12:55
 

Merhaba Ali Bey...Daha önce yazdığınız bir bloğa yaptığım yorumda İsrailliler için düşündüklerimi yazmıştım. Bu insanların yüz ifadeleri ve bakışlarındaki kini yakından gördüm. Bu insanların tek düşüncesi, topraklarını genişletmektir. Üç günlük İsrail ziyaretimde, İsrailliler hakkında bana hiçbir şey söylenmemesine rağmen ben bunu hissettim. Üstelik para da verseler ziyaret için bir daha kesinlikle gitmeyeceğim yerdir. Bu saldırıda kimin haklı kimin haksız olduğu beni hiç ilgilendirmiyor; beni ilgilendiren bu adamların acımasızlığıdır. Selamlar.

cdenizkent 
 29.12.2008 11:34
Cevap :
Sayın denizkent, İsrail meşru bir devlet değildir..Tahrif edilmiş Tevratta kendilerini Yarı tanrısal ve tüm insanların efendisi gören bir anlayışa sahiptirler.Öyle görülüyor ki İsrail barış istemiyor; İsrail savaş istiyor...Kendi uydurdukları arz-ı mevud'a ulaşıncaya kadar..Diliyor ve inanıyorum ki, döktükleri kanda boğulmaları yakındır..Selamlarımla Yeni yılınızı kutlar; sağlık ve afiyetler dilerim,size ve tüm sevdiklerinize...  29.12.2008 13:13
 

Ama onlar bölündükçe biz burada çok üzüleceğiz.

Ahmet Balcı 
 29.12.2008 0:46
Cevap :
Filistin sadece İsraille savaşmıyor Ahmet bey..Bildiğiniz gibi arkasında Amerika var. Aslında Filistin Tüm İslam aleminin ateşhattında çarpışıyor.İsrail Filistini aşmak istiyor; çünkü başka hedefleri var. Türkiyenin bir bölümünün de ilgi alanlarında olduğunu kendileri söylemişlerdi bir zamanlar..Bu kadar baskıya rağmen yine de iyi ayakta durdu Filistinliler..Aynı şartlar bizde olsa, birbirimizi yerdik, korkarım..Üzülüyoruz ama, bu üzüntü bir işe yarıyor mu..? Selamlarımla...  29.12.2008 13:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4272
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 806
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster