Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
193
 

Gebelikte yaşam nasıl olmalı?

Gebelikte yaşam nasıl olmalı?
 

sağlıklı gebelik


Gebelik dönemi aslında yaşam tarzını değiştirmeyi gerektirmeyen bir süreçtir. Ancak, gebelik döneminin daha rahat ve konforlu geçmesini sağlamak, anormal olasılıklara zemin hazırlamamak, doğumu rahat geçirmek ve doğum sonrası daha rahat olabilmek için bir takım değişikliklerin yapılmasında yarar vardır. Bu değişikliklerden kısaca bahsetmek gerekir ise;

İş yaşamı

Yaşadığımız toplumda çalışan kadınların oranı oldukça fazladır. Bu nedenle anne olmaya hazırlanan kadınların çoğunluğu gebelik dönemlerini çalışarak geçirmek zorunda kalmaktadır. İş ortamı, yapılan işe ve gebeliğin nasıl ilerlediğine bağlı olarak çalışmaya ne kadar devam edileceği ya da gebeliğin kaçıncı ayına kadar çalışılacağı her kadında farklılık göstermektedir. İş ortamı rahat olan mesela masa başında çalışan kadınlar gebeliğin son haftalarına kadar çalışabilmektedir. Ancak vücudu yoran iş ortamlarında çalışan,( ağır kaldırma, sürekli yolculuk halinde olma gibi)kimyasal maddelere maruz kalınmasında, enfeksiyon riski yüksek olan mesleklerde çalışan adayların daha bilinçli olması gerekir ve iş ortamının gebeliği ne kadar etkilediği hakkında bilgi edinilmelidir. Her hangi bir risk olasılığına karşı önlem almalıdırlar.

Gebelikte Beslenme

Anne adayı gebe olduğunu öğrendiği andan itibaren beslenme alışkanlıklarında değişim yapmalıdır. Beslenmenin doğru yapılması anne karnında büyümekte olan bebeğin besleneceği şekilde planlanmalıdır.

Ayrıca anne adayı sigara kullanıyor ise gebe kaldığını öğrenir öğrenmez sigara kullanımını kesmelidir. Gebelik döneminde içilen sigara anne karnındaki bebeğin oksijensiz kalmasına ve birçok olumsuzluğa neden olmaktadır. Ayrıca sigara erken doğum ve düşüklere de yol açabilir.

Gebelik döneminde İlaç kullanımı

Anne adayı gebelik döneminde başka hastalıklardan dolayı ilaç kullanmak zorunda kalabilir. Ancak doktora danışmadan kesinlikle vitamin bile kullanılmamalıdır.

Gebelikte cinsel yaşam

Şayet gebelik anne ve anne karnında yer alan bebek için sağlıklı ilerliyor ise, cinsellikte herhangi bir yasaklama olmaz.

Gebelik döneminde yolculuk

Gebelik dönemi yolculuğun kısıtlanmasını gerektiren bir dönem değildir. Fakat anne adayı dikkatli davranmalıdır. Uzun yol, yorgunluğa, bel ağrılarına ve kramplara yol açabilir.

Gebeliğin son zamanlarında uzun yol yolculuğundan kaçınmakta yarar vardır. Doğumun başlama olasılığı göz önünde bulundurularak her türlü önlem alınmalıdır.

Gebelik döneminde giyim tarzı nasıl olmalıdır?

Gebelik ilerledikçe eski kıyafetler dar gelmeye başlayacaktır. Bu nedenle daha bol kıyafetler tercih edilerek daha rahat olunabilir. Gebelik dönemi hangi mevsime denk gelmiş ise mevsim özelliklerine göre uygun kıyafetler tercih edilmelidir.

Ayrıca, gebelik dönemi boyunca hafif topuklu ayakkabılar giyilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar dengeyi bozarak bel ağrılarına yol açabilir.

Vücut bakımı

Gebe kalan kadınlar hormonal dengenin değişmesi ile beraber daha çok terlemeye başlar. Bu nedenle daha rahat olmak için özellikle yaz mevsiminde sık sık duş alınmalıdır.

Vajinal hijyen

Gebelikte döneminde yine hormonal dengenin değişmesi ile vajinal akıntılarda artış olabilir. Hijyenik ped kullanımı tercih edilmesinde yarar vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2965
Kayıt tarihi
: 21.01.13
 
 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı / Hipnoterapist / Cinsel Terapist   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster