Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '13

 
Kategori
Balıkçılık
Okunma Sayısı
1303
 

Gemilerde omurga ne demektir?

Gemilerde omurga ne demektir?
 

İnsanoğlu, denizlerde, nehirlerde ve duru sularda salı bulduktan bu yana zamanımıza kadar gelen zaman diliminde birbirlerinden çok farklı olmak üzere değişik amaç ve yapılarda yüzlerce çeşit gemiler, sandallar, tekneler,kalyonlar yapmışlardır.Çağımızda ise harika mühendislik çalışmaları ile çok daha değişik lamalardan oluşan omurgaları içeren gemilerde inşa edilmiş ve devam da etmektedir.

Böyle olmakla birlikte tüm gemilerin ( sac olsun, ağaç olsun, fiber olsun ) aynı adı taşıyan ve aynı görevi üstlenen bir takım yapı elemanları vede bölümleri bulunmaktadır. Bu elemana omurga diyoruz.Tıpkı insan iskeletini oluşturan omurga gibi.

Tüm gemilerin, teknelerin, sandal ve yatların vs.inşası sırasında, kızağın üzerine konan ilk kısmıdır.Geminin diğer kısım veya bölümleri bu omurga üzerine monte edilerek inşa edilmektedir.

Geminin en altında dib kısmında bulunan bu omurga, baş bodoslamadan başlar ve kıç bodoslamaya kadar devam eder.

Ağaç omurgalar, balta ve keser ile dört köşe haline gitirilerek, diğer yan elemanları ( ki biz bunlara eğe veya geminin kaburgaları deriz) bu kalın omurgaya monte edilir ve gemi inşasının ilk adımı atılmış olur.

Omugaların boyları sipariş durumuna göre değişik ölçüler de göstermektedir.

Omurgalar kullanılış amaçlarına görede birkaç sınıfa ayrılırlar. Bunlar; Kontra omurga, Kutu omurga, Levha omurga, Lama omurgadır.

Bunlardan en önemlisi kontra omurga olup, esas omurganın mukavemetini arttırmak için ve gemi, teknenin taşa veya kıyıya oturduğu zaman omurganın zarar görmemesine yardımcı olarak omurga üzerine eklenen parçadır.Bizi gemideki omurgada aynen böyledir.

Gemi ve teknelerin omurgalarının en önemli püf noktası, geminin su içerisinde dengede durmasını sağlayan en önemli bölümüdür.

kaynak:nurideniz

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4752
Kayıt tarihi
: 03.08.08
 
 

1949 istanbul doğumluyum, 1973 yılında Kimya ve işl. mühendisligini bitirdim. Halen agabeyimle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster