Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '17

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
127
 

Gençler internetten nasıl etkileniyor?

Gençler internetten nasıl etkileniyor?
 

Uzmanlar internet forumları ya da sohbet odalarının olumlu etkileri olabileceğine dikkat çekiyor ve olumsuz etkileri yüzünden bunların gözardı edilmemesini, tam aksine kullanılmasını öneriyorlar.
 
Araştırmacılar, gençlerin interneti nasıl kullandığına ilişkin 14 farklı çalışmayı inceleyip tahlil ettikten sonra bu çağrıyı yaptılar.
 
Plos One adlı dergide yayımlanan raporda, araştırmaların bazılarında internet kullanımı ile kendine zarar verme ve intihar eğilimi arasında ilişki bulunduğu da yazıyor fakat, bazı çalışmaların da internetin olumlu etkilerini ortaya çıkardığına dikkat çekiliyor.
 
Internet kullanımının tehlikeleri bu yıl çok sık gündeme geldi. Buna vesile olan bir olay Ağustos ayında, İngiltere'de Leicestershire'dan 14 yaşındaki Hannah Smith'in, bir sosyal iletişim sitesinden gelen tacizkar mesajlardan sonra intihar etmesiydi.
 
O tarihten sonra İngiltere'deki çocukları koruma dairesi tarafından yaptırılan bir araştırma internet kullanan 11 ila 16 yaş arasındaki her beş çocuktan birinde olumsuz etkiler görüldüğü sonucuna vardı.
 
Yeni yöntemler 
 
Araştırmacılar tarafından yapılan daha geniş kapsamlı analiz de internet kullanımının, kendine zarar verme eğilimini yaygınlaştırma ya da taciz gibi bir dizi muhtemel tehlikeye dikkat çekiyor.
 
Ayrıca internet forumları ile özellikle intihar riski arasında kuvvetli bir bağlantı olduğu sonucuna da varıyor.
 
Fakat araştırmacılar, bazı çalışmaların da internet forumlarının toplumsal bağları zayıf insanların çevresinde bir ilişki ağı oluşturarak onları güçlendirebileceğine işaret ettiğine dikkat çekiyor.
 
Bunun yanısıra katılımcıların olumlu davranışları teşvik ettiği, yardıma ihtiyacı olanlara tavsiye ve destek verdiği durumlarda, internet forumlarının faydalı olduğu örneklerin de bulunduğu vurgulanıyor.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 177
Kayıt tarihi
: 11.01.17
 
 

Sosyal Medya Uzmanı & Yazar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster