Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '19

   
  Kategori
  İş Yaşamı - Kariyer
  Okunma Sayısı
  55
   

  Girişimcilik Nedir?

  Girişimcilik, çeşitli riskler alarak kar elde etmek veya sosyal ihtiyaçlar için bir iş veya organizasyonu geliştirme ve yönetme kavramını ifade eder. Girişimcilikte, ana hedef kârlılıktır. Sosyal girişimcilikte ise elde edilen kâr toplumun belirgin sorunlarının çözümünde fayda üretmek amacıyla kullanılır. Özetlemek gerekirse girişimcilik ,yeni bir iş fikrini yaratarak bu işi kurma ve hayata geçirme eylemidir.


  Girişimcilik Türleri

  Small Business Entrepreneurship (Küçük işletme girişimciliği):  Buna örnek olarak esnaf lokantaları, bakkallar, semt pastaneleri ve diğer yerel işletme sahiplerini örnek verebiliriz. Küçük işletmeler, şahıs şirketleri olabileceği gibi limited ve anonim ortaklılar içerebilir. “Small Business Administration’a göre 500’den az çalışana sahip işletmeler küçük işletme sınıfında yer almaktadır.

  Home-Based Business Entrepreneurship (Ev Tabanlı İşletme Girişimciliği):  Ev tabanlı bir işletme, küçük işletme kategorisine girebilir, bu durumda ayırt edici birincil faktör, bu işletmelerin bir ofisten veya başka bir yerin aksine, işlerin evden yönetilmesidir.  Ancak, bir işletme evden yönetildiği için, daha büyük işletmelerle rekabet edemeyeceği anlamını taşamamaktadır.  Apple ve Disney’in kurucularının da dahil olmak üzere aralarında bulunduğu bir çok büyük şirketin girişim hikayelerinin bir evde başladığını unutmamak gerek.

  Online Business Entrepreneurship (Çevrimiçi İşletme Girişimciliği): İnternet tabanlı işletmeler bir web sitesi üzerinde online olarak işletilen işletmelerdir. Buna Amazon, Gittigidiyor, Trendyol veya diğer e-ticaret işletmeleri, blog yazarları ve işlerinin çoğunu öncelikli olarak çevrimiçi platformlarda yapan diğer işletmeler de dahildir.

  Mucitler: Bir mucidin girişimci olarak kabul edilmesi için, ürünü inşa etmesi ve piyasaya sürmek için fikir aşamasının ötesine geçmesi gerekir. Girişimciliğe geçiş yapmayı hedefleyen mucitlerin en güzel örneği, ünlü Amerikan TV programı Shark Tank'taki yarışmacılardır.

  Seri Girişimci: Bir çok girişimci, belirli bir işi kurduktan sonra şirketin yönetim sorumluluğunu başkalarına devreder ve yeni iş fikirleri üzerinde çalışmaya başlarlar. Genellikle yüksek primlerle satışı gerçekleştirilen bu şirketler sayesinde, girişimci odaklandığı yeni iş fikirlerine daha büyük bütçelerle ilerleyebilmektedir.  Bu döngünün kendi kendini besleyebilecek düzeye gelmesi aynı zamanda seri girişimciliğin de temel kimliğini oluşturur. Seri girişimcilere örnek olarak Elon Musk, Sheldon Adelson ve Richard Branson’ı verebiliriz.

  Lifestyle Entrepreneurship (Yaşam Tarzı Girişimciliği) : Lifestyle girişimciliği teknolojinin, internetin ve küresel ekonominin yükselişiyle popülerlik kazanıyor. Bir lifestyle girişimcisi, ilgi alanlarını, tutkularını içeren ve hayat hedeflerini sürdüren bir işletme kuran girişimcidir. Bu kategorideki çoğu kişiye digital nomad, yani dijital göçebeler denir. Bir lifestyle girişimciliğinde kilit faktör, sevdikleri işi yapmaları ve / veya iş seçtikleri yaşam tarzını desteklemeleri ve beslemeleri gerekliliğidir. Lifestyle girişimcilerine örnek olarak Timothy Ferriss, Maneesh Sethi ve Gary Vaynerchuk’ı verebiliriz.

   

  Dr. Nadir Kerem DAĞ

  Instagram: @dr.dag

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 55
  Kayıt tarihi
  : 05.01.19
   
   

  İş adamı, girişimci, diş hekimi, araştırma görevlisi ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster