Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '09

 
Kategori
Sanat Tarihi
Okunma Sayısı
42045
 

Gotik nedir?

Gotik nedir?
 

Notre Dame Katedrali


Gotik sanatı 12. yy’da Latin sanatına tepki olarak doğmuştur. Gotik tarzı sanatın her yerinde görmek mümkündür. Edebiyat, resim, mimari ve müzik kısacası, sanatın her evresine girmiştir.

Mimaride çıkış yeri Fransa’dır. Bu akımı kullanmayan tek ülke İtalya’dır. İtalya Gotik akımını barbarlık olarak gördüğü için mimarisinde kullanmamıştır. İngiltere'de sütunları çoğaltan ve kubbenin altında onları yelpaze gibi açan bir dikey üsluba bağlıdır. İspanya'da Gotik sanatının Arap motifleriyle birleşmesinden meydana gelen müdeccer (mudejar) üslubu doğmuştur. Gotik sanatı Avrupa'nın kuzeyinde 16. yüzyılın başlangıcına kadar sürmüştür.

Gotik tarzının önemli özelliği sivriliktir. Roma mimarisindeki yaygın kubbeler yerine, dilimli kubbeler, yuvarlak kemerler yerine, sivri ve birbirini kesen kemerler kullanılmıştır. Dini yapılarda aranan diğer bir husus ise büyüklük ve yücelik hissinin uyandırılmasıdır. Pencerelerin bol olması, pencere camlarının renkli olması, çatılardaki okumsu kuleler dikkati çeken diğer özelliklerdir.

Gotik mimarisinin başlıca eseri katedraldir. 13. yüzyılda toplum adeta bütün heyecanını ve zenginliğini katedral yapmaya ve süslemeye harcamıştır. Böylece ekonomi de gelişmiştir. Gotik mimarinin en önemli örnekleri: Paris'te bulunan Notre Dame Katedrali ve Amiens, Strasbourg'daki, Strasbourg Katedrali ve Milano'daki Milano Katedrali'dir.

Gotiğin müzikte kullanımı, gotik mimarinin sağladığı geniş meydanların ve yüksek tavanların akustiğini keşfeden kiliseler tarafından başlatılmış ve kiliselerde koroların oluşturulmasına, Hristiyanlığın orijinalliğinden iyice uzaklaşmasına neden olmuştur. Kiliselerde dini amaçla kullanılan bu sistem, daha sonraları müzik dünyasına da sıçramıştır ve kilise müziği olarak ortaya çıkan gotik müzik, bir sanat akimi olma yolunda evrimine başlamıştır. Bu konuda ilk örneklere bakacak olursak, Notre Dame Okulu'nun en büyük iki bestecisi olan Leonin'i ve ardından Perotin'i görürüz. Kilisede başlayan bu müzik türü günümüzde Punk ve Metal müzik olarak evrimine devam etmektedir.

Gotik resim 13. yy. başlarında başlamıştır. Gotik resim tarzının en önemli özelliklerinden birisi resimlerde dinî konular gösterilmesidir. Bunun dışında resimlerde asil hayat, avcılık ve bayramlar gibi dünyevi konularda kullanılmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ooooo Özlemciğim, Sanat Tarihi'nin eşsiz dünyasına ne güzel bir yazı kazandırmışsın. Bir Sanat Tarihçisi olarak sevindim. Hele senin kaleminizden çıkması beni daha bir mutlu etti. Ama, lütfen devam et. Sanatın tarihindeki yolculuk seni çok eğlenceli bir dünyaya sokacaktır. Bu arada bu konunun eğitimini almış bir kişi olarak sana her türlü yardımı yapmaya da hazırım. Hattâ bu konuda piyasada bulamayacağın ve bulacağın kitapları seninle paylaşmak bana zevk verecektir. Sanat Tarihi, aslında siyasal, ekonomik, din ve kültür tarihininin de takipçisidir. Yani, sanat ve sanatçı gününün şartlarından esinlenerek üretmektedir. Yeniden yazıyorum: Özlem, seni Sanat Tarihi içinde görmek beni mutlu etti. Lütfen devam. Bu konu çok derin. (Sevgilerimi gönderiyorum)

ESAT SÖNMEZ 
 14.09.2009 19:47
Cevap :
Esat Bey beğenmenize sevindim. Bu yazıyla ilgili tüm bilgileri Wikipedia'dan araştırdım. Link vermeyi unutmuşum onu da burda söylemiş oldum. Evet gerçekten çok kapsamlı bir konu sanat tarihi. Söylemiştim belki hatırlarsınız tarihten pek hoşlanmam diye ama gerçekten okudukça daha derine çeken bir yapısı varmış sanat tarihinin. Mimariyi bulduk tamam demekle olmuyor sanatı bütün dallarıyla bir araya getirmek gerekiyor. Tabi sizin kadar bilgili olamam ve sizin elinize su dökemem ama sanat tarihi ile ilgili ilk defa yazı yazdım ve bunun deneyimini anlatmak istedim. Sürç-i lisan ettiysem affola. Sevgilerimi sunarım.  14.09.2009 22:43
 

MERHABALAR..SEVGiLi OZLEM HANIM ...! BU YAZINIZ icin * &&& *** OLTAMA TAKILANLAR *** &&& *BOLUMUNDE YAYIN icin Link VERiLDi.. * Sayi - 51 - PUL VE PULCULUK * B u T i K G a Z e T e * * * Link = * intsangaz.tr.gg/Sayi-_-51-_-PUL-VE-PULCULUK-.htm * BiLGiLERiNiZE SUNULUR..! SEVGiLER ve SELAMLAR.. (Not* Yaziyi pratik olarak Link= intsangaz.tr.gg * den girip, SAYi=51 yazisindan kolayca bulabilirsiniz.! ) * B u T i K G a Z e T e * * &&& *** OLTAMA TAKILANLAR *** &&& *

Necip Köni - Adana / TR 
 14.09.2009 10:36
Cevap :
Oltanıza sağlık Necip Bey. Yazıma gösterdiğiniz ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunarım. Sağlıkla kalın.  14.09.2009 16:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 136
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3795
Kayıt tarihi
: 29.07.09
 
 

Duygusal kişiliğimin ardında güçlü bir yapım var. Her zaman duygularım galibiyet vermez genellikl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster