Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

GAZETECİ YAZAR ASLI MERCAN SARI

http://blog.milliyet.com.tr/aslisari

31 Ocak '19

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
124
 

Grup Ayna ve Erhan Güleryüz

Grup Ayna konserleri ve bitimsiz başarıları ile Türkiye’yi Sallıyor

Grup solisti Erhan Güleryüz ile Milliyet Blog okurları için müzik hayatındaki 20 küsür yıllık başarılarını, çalışmalarını ve Grup Ayna’yı konuştuk.

Grup Ayna tam tamına 20 küsür yıl önce ‘Gittiğin Yağmurla Gel’ albümüyle yola çıktılar. Şarkıları dillere dolandı. Bütün konserlerde ezbere şarkıları söylenen çok nadir gruplardan bir tanesi. Gerek Türkiye’de gerekse tüm Dünya’da yüzlerce konser verdiler. Grup Solisti sevgili Erhan Güleryüz o ne kadar kabul etmese de şairane kimliği var, kitapları var, aynı zamanda şarkı sözlerini yazıyor, müziğini besteliyor, senfoni yazıyor, senarist, oyuncu, yapımcı, aranjör, sadece kendisine değil popüler müzikte onlarca yorumcunun albümüne besteler veriyor. Türkiye’de böylesine muazzam meziyetlere sahip parmakla sayılacak kadar az insanlardan. İşte onlardan biri Grup solisti Sayın Erhan Güleryüz.

Merhaba Erhan Bey öncelikle kelamınızdan, zamanınızdan bana da biraz ayırdığınız için teşekkür ederim. Nasılsınız öncelikle sizi tanıyarak başlayalım kimdir, Erhan Güleryüz? Nerelidir, bir günü nasıl geçer? Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba Aslı Hanım. İstanbul doğumluyum ama nerede doğduğumuzun pek bir önemi kalmadı. 20 küsür yıldır Ayna grubu ile Türkiye’ yi köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir, dünyayı da tabi ki keza öyle bütün ülkeleri hemen hemen dolaştık şimdiye kadar. Yaklaşık 2700 konsere yakın konser vermiş bir müzisyenim Ayna grubu ile beraber. İzmir benim için önemli bir şehir üniversiteyi 16 yaşında İzmir de başladım. Ege Üniv. şuan Alsancak rektörlüğü binasında idi. 16 yaşında İzmir le tanıştım ve 6 yıl İzmir’de kaldım. Bir günü anlatacak olursam; konser varsa yollarda, havaalanlarında, otel odalarında oluyoruz genelde dinlene dinlene çünkü sahne çok yorucu bir atmosfer. 2-2,5 saat performans sergiliyoruz. Çıktığınız konserlerde sesinizin ve fiziğinizin sağlıklı olması gerekiyor. Hepinizin bildiği gibi Ayna’nın 20. Yılını geçtik hatta 20. yılın ilk albümünü çıktı 20.1 diye şimdi konserlerden arta kalan zamanlarda stüdyodayız grup olarak ardı sıra 2 tane plak çalışması yapacağız. İlgili klipler olacak. Bütün her şeyimiz müzik şu anda.

Şimdiki yeni kuşak diğer grupları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Grup müziği her zaman çok çok önemlidir. 1996 Yılında çıktığımızda ödül törenlerinde daha en iyi grup ödülü yoktu. Gittiğin yağmurla gel albümü ile o dönemin ticari koşullarında, o dönemin müzik endüstrisi koşullarında demek ki gruplarda milyon üzerinde satış yapabiliyorlar gibi bir fotoğraf çıktı. Ödül törenlerinde en iyi grup ödülleri de eklendi Ayna sayesinde. Öyle olunca Türkiye de gurup müziği gelişti. Grup müziği son derece zordur. Sahnede olan birden çok müzisyen arkadaşınızla sadece sahne değil aile olmak zorundasınız. 15-20 kişilik bir ekiple binlerce kilometre yol yapacaksınız ve 20 yıl durmadan konser vereceksiniz burada kardeşlik bağı olduğu takdirde tabi ki çatışmalar olacaktır. O Çatışmalar olmayınca da insan gelişemiyor. Repertuar olsun, saund olsun bazı çatışmaları yaşarsınız ama dostluk kardeşlik bağı olduğu takdirde dağılmadan yol alabilme şansınız oluyor. Şu anki gruplar ile ilgili olarak ta; İyi müziği grupların yaptığını düşünüyorum. Makinadan çıkma bir takım teknolojinin getirdiği avantajları kullanarak sesi olmayan insanlara şarkıcı diye televizyonlara çıkarınca o iyi müzik olmuyor. Müziğin içindeki o söylem de önemli, anlatmak istediğiniz bir şey varsa söylenmemiş bir şey varsa değerli bulduğunuz bir şey varsa paylaşın derim. Bu müzik olur tiyatro olur heykel resim olur mimari olur söylemek istediğiniz bir şey var mı? O donanım ve birikimi kendinizde hissediyor musunuz? Gruplarda bunu yakalamak daha kolay oluyor, çünkü içsel çatışma grup arkadaşlarınızla son noktayı koyma çatışması değil çok daha zorlu olduğun da ince eleyip sıkı dokuyorsunuz. Grupları çok daha kalıcı buluyor ve takdir ediyorum. Özellikle de biraz meşhur olmayan gruplar.

Geçen yıllarda kaybettiğiniz grup arkadaşınız Cemil Bey'den de bahsedelim mi? Birçok şey yazılıp çizildi o konulara hiç girmeyeceğim rahmet diliyorum sadece duygularınızı almak istiyorum?

Aslı Hanım az önce kulise geldiniz. (Kuliste ne kadar samimi bir ortam olduğunu gözlerimle gördüm) Üniversite arkadaşlarımdı çoğu. Tam 80 lı yıllar sonrası üniversiteye başladık. O dönemde ülkemizin 80 ihtilali sonrası bambaşka bir ruh hali vardı. Biz de küçük çocuklar olarak birbirimize çok bağlı kaldık. Aradan geçen yıllar hiçbir dostluğumuzu zedelemedi. Türkiye’nin neresine gidersem gideyim Dünyada da üniversite arkadaşlarımla hep görüşüyoruz. Cemil benim için tabi ki 16 yaşından itibaren can dostum olmuştur. 6 küsür yıl oldu aramızdan ayrılalı. 20 Kasım da vefat etmişti Cemil’i çok özlüyoruz. Cemil Ayna’nın kuruluşundan itibaren ilk 6 yıl yanımızda oldu. 2002 Yılında gruptan ayrıldı. 2002 de ayrıldığında daha farklı bir şeyler yapmak istedi sonrasında rahmetli olmadan 2 yıl evveline kadar oturduk “Cemil” hadi artık dedim sana bir solo albüm yapalım. Stüdyoya girdik çalıştık. 2-3 tane şarkı kaydettik akabinde gruba geçiş yapacaktı. Hastalığı nüksetti. Ama ne yazık ki yazısı o kadardı. Onun eksikliğini daima hissediyorum. Çok özlüyoruz…

Şu anki müzik kalitesi bakımından nasıl buluyorsunuz ülkemizi? Magazinsel gibi görünen müzik türleri çıktı ortaya. Açıkçası anlaşılması zor müzikler mevsimlik. Bunlar için ne dersiniz?

Herkesin müzik yapabilmesi gerektiğini düşünüyorum fakat her yaptığınız şarkıyı ya da yazdığınız şiiri ya da sözü paylaşmak durumunda değilsiniz. Boğaz dokuz boğumludur derim ben birikim donanım gerekiyor. Sinema da çok önemli bir cümle vardır. Gerçekten 7500 tane klasik romanı okumadıysanız senaryo yazmaya sakın oturmayın! Böyle ana bir cümle var. Dünya standartlarının kabul ettiği bu senaryo ile ilgili en azından böyle bir tanım vardır. Dünya müziğini Türk Halk müziğini, Anadolu’nun kültürünü, Türk sanat musikisini yakın dönem Türk sanat müziğini elbet pop müziği v.s… yi dünya içerisinde yeterince kadar takip etmediyseniz henüz yaptığınız bir şarkıyı belki de sizden çok evvel başka birisi yapmış olabilir. Şu anda böyle bir donanımsızlıktan kaynaklı, çalışmamaktan kaynaklı bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Çok uzun süredir radyo dinlemiyorum. Televizyon zaten evimde yok. Ne yalan söyleyeyim Aslı Hanım pek iyi görmüyorum.

Göz bebeğim diye bir tabir vardır camianız da sizin de gözbebeğim dediğiniz eserleriniz nelerdir?

Dünyada bitmiş tek bir tane bile sanat eseri yoktur. Hiçbir şekilde imkân da yoktur çünkü daima bir üstü daha üstü daha daha üstü olur böyledir bu. Ben de şimdiye kadar çok fazla beste üretmiş müzisyen olduğumu söyleyebilirim salt popüler müzik anlamında değil form olarak birçok müzik türlerinde çok büyük ilgim ve sevgim var. 3 tane senfoni yazdım mesela. Sanat müziğini çok seviyorum, Halk müziğini çok seviyorum. Hak müziğinin formu farklıdır mesela batı notalarından farklı bir yapısı vardır sanat müziği de keza öyle. O tür eserlerde üretmeye çalışıyorum ama şudur benim gözbebeğim diyebileceğim hiç bir şey yok. 1500 beste 3 senfoniden geriye kalan sadece sözlerini hatırlayıp hatırlamadığımla alakalı durum var. Biten bir sanat eseri olmamıştır dünyada.

Yazın yolculuğuna dâhilsiniz bunu biliyorum Şiir kitaplarınız var. Hatta edebi radyo programları yaptığınızı duymuştum. Biraz o ruh dünyasından bahsedebilir misiniz? Yazma eşrefleriniz v.s Sahne ile arasın da ki köprü? Daha bir şanslı olduğunuzu düşünüyorum. Bu çok özel bir meziyet. Bu edinim bestelerinize nasıl yansıyor?

Bunu bir iltifat olarak kabul ediyorum. Ben onlara şiir değil şiircik diyorum Aslı Hanım 22 yıldır 4 kitabım çıktı yakınlarda da sürpriz bir çalışma yapacağım. Şairlik öyle kolay değil apolet değil ki takasın. Dünya ve Türk edebiyatını biliyorsanız çok iddialı bir söylemdir şairlik sözcüğü. Şair gibi yaşamadığınız sürece şair olamazsınız. TRT FM de çok uzun yıllar edebiyat programı yaptım. Şiir benim için çok önemli. Hatta sıralama olarak Öykü, şiir, şarkı sözü en son. İnsan sevdiği şeyin peşinden koşarmış ben çocukluğumdan beri öykü, hikâye, masal, roman okumayı seviyorum. Mümkün olduğunca çok okumayı okudukça ne kadar az bildiğimi anlamayı seviyorum.

Sevenleriniz sizi yeni albümünüzle ne zaman görecek? Konserleriniz devam ediyor mu?

Şu anda biz çok yeni ve güzel bir hazırlık dönemi atlattık. Bu 20. Yıla has 3 plaklık bir çalışma bitti. İlk plağı çıktık önümüzdeki günlerde ikinci plak, tahmin ediyorum çok kısa bir aralıktan sonra üçüncü plağı da çıkaracağız. Aralara sıfır singlelar, yeni yaptığımız şarkılar var onları da çıkaracağız. Konserlerde devam edecek. Bu yıl böyle bir form değişikliği yaptık. Normalde kapalı mekanlarda pek çalan bir grup değiliz hatta 20 küsür yıldır büyük meydanlar, stadyumlar gibi yerlerde konser yapıyorduk, gerek terör gerek ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdan kaynaklı artık o türlü büyük halk konserlerine valilikler ve Belediyeler pek yanaşmıyorlar. Biz de bu yıl böyle bir karar aldık. Artık böyle güzel konser salonlarında daha küçükte olsa daha samimi ama gerçekten sizi sevenlerin bir arada olduğu yerlerde konser verme kararı aldık İzmir, Ankara, Çanakkale, Sivas, Antalya, Edirne, Kuşadası diye devam edecek…

Eminim çok merak edenler vardır bu soruyu? 90’larda gözlüklerinizle hafızalara kazındınız. Kimisinin Adı değiştirilir piyasada size de gözlük tak gizemli mi ol dediler? Nereden çıkmıştı bu imaj? Müzik yapmaya başladığınız ilk zamanlar sizin popüler olmaktan kaçtığınızı, popüler olmayı istemediğinizi duymuştum. Şöhreti adım adım çıkan bir insana tezat bir durum değil mi sizce? Var mıydı böyle bir şey? Varsa neydi sebebi?

Türkiye’de ünlü olmanın çok büyük bir dezavantajı olduğunu düşünüyorum. Ben sokaktan besleniyorum Aslı Hanım. Sokakta şöhretli bir adam olarak oturduğunuzda köy kıraathanesine samimiyetten uzak ne olursa olsun popülaritenin getirdiği esas sıkıntıların bütün üretenlerin yaşadığını düşünüyorum. Çok daha kısıtlanmış bir hayatta yaşayacağıma normalde İstanbul'da İstiklal caddesinde gözlüğümü çıkartıp üstüme eşofmanımı çektiğimde hiç kimse tulupta aaa Ayna grubu falan demiyor ya da Erhan Güleryüz demiyor. Bu benim için çok önemli özgürlük. Şöhretin sıkıntısını üstümde taşımadığımdan insanlarla çok daha düzgün, samimi dostluklar, sohbetler kurabilmeme yol açıyor gittiğimiz şehirlerde. Gözlük te bunla alakalı bir durum. Şöhret iyi bir şey değil!

Müzikle ilgilenmek isteyen gençlere, genç yeteneklere neler tavsiye edersiniz?

İlk öncelikle müzik çok fazla yorucu, çok yüksek sevgiye dayalı, emek isteyen bir iş fakat hangi işi yaparsanız yapın ilk önce çok iyi düşünen çok sevgi dolu iyi kalpli insanlar olun. Ülkemizde ve dünyada yaşanan birçok şeye baktığımızda yeteneklerin ya da ürünlerin insan davranışında engel olmadığını görüyoruz eğitiminde… Çok eğitimli bir öğrenci daha geçen haftalarda biliyorsunuz korkunç bir cinayete imza attı ve ilk önce iyi insan olsunlar. Sevgi dolu olsunlar birbirlerini sevsinler öfkeden uzak olsunlar. Ondan sonra müzik zaten yapılacak bir şey en en en önemlisi iyi insan olmak.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 80
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 215
Kayıt tarihi
: 20.11.17
 
 

Bundan yaklaşık on yıl önce kaleme, kağıda, satırlara  gürültüsüz bir şekilde haykırmaya başladım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster