Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '13

 
Kategori
Telekom / Mobil
Okunma Sayısı
1741
 

Güvenli İnternet Nedir?

Güvenli İnternet Nedir?
 

Çocuklar için Güvenli İnternet


Güvenli İnternet Nedir?

Akıllı telefonlarda, tablet bilgisayarlarda "Güvenli İnternet Nedir?". Hepimizin dikkat etmesi gereken bir konu olduğu malum. Ancak ben özellikler "Çocuklar için Güvenli İnternet" kavramı üzerinde durmak istiyorum.

Çağımız teknoloji çağı. Mektuplar ve zarflar çoktan sarardı. Devlet dairelerine ya da özel kuruluşlara yazılan dilekçeler dışında kalem ve kağıt kullanılmaz oldu. Bunlar bizim eski dönem alışkanlıklarımızın arasındaki yerini çoktan aldı bile. Çocuklarımız , gençlerimiz ve biz artık her an her yerden ulaşabileceğimiz internet çağında yaşıyoruz. Düğün davetiyelerimizi, doğum günü tebrik kartlarımızı, çocuklarımızın ve torunlarımızın resimlerini internet üzerinden paylaşıyoruz.  Komşumuzu çaya davet etmek için çocuğumuzu göndermek yerine bir kısa SMS atıyoruz ya da hemen cep telefonumuzdan arıyoruz.

Değişen alışkanlıklarımızdan sonra çocukların ve gençlerin güvenliğini, gelişimlerini  kendi yetiştirildiğimiz kontrol mekanizmaları ile sağlayamayız. Onların vakit geçirdikleri, sosyal gelişimlerini yaşadıkları ve paylaşımda bulundukları mecraları dikkatlice onları incitmeden kontrol etmeliyiz. Teknolojik bir iletişim seçiyorlarsa, teknolojik olarak kontrol edilmeliler.

Çocuk Gelişimi ve İnternet

İnternet, kuşkusuz ki çağımızın en büyük nimetlerinden bir tanesi. Çocuklarımızın derslerine yardımcı olabilmek için kıyıda köşede kalmış bilgilerimiz yetmediğinde hemen imdadımıza internet yetişiyor. Bilgilerimizi hatırlarken hazırlanmış görsel eğitimler sayesinde evde çok verimli ders saatleri geçirilebiliyor. Diğer büyük nimetlerden bir tanesi de "Akıllı Cep Telefonları". Akıllı cep telefonları sayesinde onlara her an ulaşabiliyoruz. Dışarıya çıktıklarında bir arama kadar bize yakın olduklarını biliyoruz. İnternet ve Cep telefonunun yararlarını saymakla bitmez. Peki ya biz yanlarında değilken çocuklarımız cep telefonlarını nasıl kullanıyorlar? Hangi sitelere giriyorlar? Kimlerle konuşuyorlar? Kimlere mesaj atıyorlar? Bence kendinize hemen şu soruyu sormalısınız;  İnternet Güvenliği konusunda ne kadar bilgi sahibiyim? Ve çocuklarımı bu "Faydalı Teknolojilerden" ne kadar koruyabiliyorum?

Şu anda atmanız gereken ilk adım, internet güvenliği konusunda önce kendizi eğitmektir. Daha sonra çocuğunuzu bu konularda bilgilendirmelisiniz. Çocukların en sık ziyaret ettikleri oyun siteleri bile tehlikeli bir boyuta gelmeye başladı. Üyelik usulü ile çalışan pek çok oyun sitesinde "Çocuk İstismarcılarının" sayısı her geçen gün artmakta. Kuşkusuz site yöneticileri gerekli tedbirleri alıyorlar. Ancak bu tür kişilerin önüne tamamen geçemiyorlar.  Türlü türlü oyunlar ve tehditlerle çocuklara istemedikleri şeyleri yaptırmak konusunda uzmanlaşmış kişilere karşı siz de kendi tedbirlerinizi almak zorundasınız. Şunu sakın unutmayın ki kullanılan teknolojiler sayesinde, çocuğunuzla aynı havayı bile solumasını istemediğiniz insanlar onlara en az sizin kadar  yakın.

Çocuğunuzu İnternet ve Cep Telefonu Güvenliği Konusunda Bilgilendirin

Bu tür teknolojik cihazlar üzerinden onların ne yaptıklarını adım adım takip etmek için hazırlanmış programlar elbette ki var.Özellikle  Cep Telefonu Casus Programları oldukça etkili. Çünkü bu tür programlarla çocuğunuzun cep telefonunu elinize almadan 7/24 kontrol edebilirsiniz.  Ancak gerçek çözüm mobil casus yazılımlar kullanarak onları takip etmek değil. Gerçek çözüm emek harcayarak onları bilinçlendirmek. Gözünüzden sakındığınız, güvenlikleri için her türlü tedbiri aldığınız, gelecekleri için tüm zorluklara göğüs gerdiğiniz çocuklarınızı bu alanda eğitmelisiniz. Onlara bilgi vermelisiniz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi teknoloji artık ayrılmaz bir parçamız haline geldi. Çocuklarımızın da bu teknolojiyi güvenli bir biçimde kullandıklarından emin olmak en önemli vazifelerimiz arasında yer alıyor.

Çocuklar ve Cep Telefonu Kullanımı

Yapılan bir araştırmaya göre Dünya nüfusunun yaklaşık olarak %80'i özellikli telefon kullanmaktadır. Rakamları biraz daha açmak gerekirse Dünya genelinde şu anda 5 milyar özellikli telefon kullanıcısı vardır. 5 milyar telefonun ise yaklaşık  1 milyarı  "Akıllı Telefon" olarak tabir edilen telefonlardan oluşmaktadır. 1 milyar telefon kullanıcısın demografik yapısına bakıldığında %6.4'ünü 13-17 yaş gurubu oluşturmaktadır. Global olarak düşündüğünüzde sayının ne kadar büyük olduğunu görebiliyorsunuz. Sadece kendi çocuğunuz olarak baktığınızda size fazla bir anlam ifade etmeyen bu rakam, bazıları için oldukça değerli. Onlar için büyük bir sömürü pazarı anlamına geliyor. Çocuğunuzun dijital güvenliğini sağlamak son derece önemlidir. İnternet üzerinde çocuğunuzu ne gibi tehlikelerin beklediğini biliyor musunuz? Ben size bir kaç tanesinden bahsetmek istiyorum.

Resim ve Video Paylaşmak

Çocuklar için internet üzerinde video ve resim paylaşmak eğlenceli olabilir. Ne gibi tehlikelerle karşılaşabileceklerini bilmeden kendilerine ve ailelerine ait fotoğrafları internette paylaşabillirler. Paylaşımda bulundukları kişilerin de tıpkı kendileri gibi olduklarını düşünebilirler. Halbu ki internette gerçek kimliğini saklayan pek çok kullanıcı mevcut. Olası tehlikelerden habersiz resim ve video paylaşımları onlara çok komik ve eğlenceli gelebilir. Bu konu hakkında onları lütfen bilgilendirin.

Sosyal Ağlarda Arkadaşlıklar

Sosyalleşme her yaş gurubu insan için bir ihtiyaçtır. Arkadaşlıklar, dostluklar ve bir arada yaşamak hepimizin ihtiyacıdır. Çocuklar da aynı şekilde oyun oynamak, sohbet etmek, müzik dinlemek kısacası hayatı paylaşmak için sosyalleşmek zorundadırlar. Ancak zamanının büyük çoğunluğunu "Dijital Arkadaşlıklar" edinerek geçiren çocuklarda gerçek hayata uyum zorlukları gözlenebilmektedir. Sizden ve ailenizden uzaklaşarak tamamen "Dijital Arkadaşlık" formatına bürünen çocuğun davranışları da farklılaşmaktadır. Sosyal ağlar üzerinden kurulan arkadaşlıkların diğer büyük bir tehlikesi de "Çocuk olmayan" kullanıcılardır. Bu kullanıcılar kendilerini çocuk olarak tanıtarak, çocuklara yaklaşırlar. Bu yaklaşımlar cinsel istismardan, şantaja kadar pek çok kötü sonuç doğurabilir. Sosyal Ağlar çok dikkatlice takip edilmesi gereken ortamlardır. Bu tür tehlikeler konusunda çocukların bilinçlendirilmesi gerekir.

Online Alış-veriş

İnternet üzerinden birşeyler satın almak, bir dükkana giderek alışveriş yapmaktan farklıdır. Güvenilir internet sitelerini tespit etmek ve yeni sitelerden alışveriş yapmadan önce bilgi toplamak gerekir. İnternet siteleri alışveriş yapmak için doğal olarak kullanıcı kredi kartı bilgileri, hesap numaraları , telefon numaraları, isim, soyad gibi bilgileri istemektedir. Dolandırıcılar bu açıkları görerek, çocukları kandırmak konusunda kendilerini sürekli geliştiriyorlar. Bazı aileler bu tehlikeleri gördükleri için çocuklarına kredi kartı, şifre vb. bilgileri vermiyorlar. Ancak bazı aileler bu bilgileri vermekte bir sakınca görmüyolar. Bu hareket farklı sonuçlar doğurmaktadır. Örneğin çocuk ailesinden düzenli olarak her ay para almak için kendisini alış veriş yapıyormuş gibi gösterebilir. Ya da az önce bahsettiğim gibi dolandırıcılar çocukları kandırabilirler. Diğer bir tehlike ise elle tutulur bir para harcanmadığında çocuk paranın sınırsız olduğunu düşünebilir ve bu da onun gelişimi açısından hiç doğru olmayacaktır.

 Güvenliği Tehdit Eden Cep Telefonu Kullanımı

Cep telefonlarının içinde saklanan bilgiler 3. şahısların eline geçebilir. Aileniz için önemli olabilecek bilgiler başkaları tarafından görülebilir. Bunun yanı sıra cep telefonu kullanım saatlerinin uzaması sosyalleşme açısından da olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Yaşanan bazı trafik kazalarının çocukların ellerinde cep telefonu ile yürürken trafiğe dikkat etmemelerinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Yolda yürürken bu tür dikkat dağınıklığı farklı kazalara sebebiyet vermektedir.

Dijital Güvenlik Hakkında Çocuğunuzu Bilgilendirin

Pek çoğumuza yabancı olan bu kavram her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Artık evlerde bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazların sayısı hızla artmaktadır. Özellikle tablet ve akıllı telefonlar çocukların her an ulaşabilecekleri kullanımı pratik dijital cihazlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Dijital güvenlik konusunda çocukları bilgilendirmek ve eğitmel ailelerin önemli görevleri arasındaki yerini çoktan aldı bile.

Aşağıda Dijital Güvenlik konularında çocuğunuza ne gibi bilgiler verebileceğinize air ip uçlarını bulabilirsiniz.

Çocuklarınıza Anlatın

  • Anne ve babalarına ait şifrelerin kimse ile paylaşılmaması gerektiğini
  • İnternet'te var olan hesaplarını kullanmadıkları sürece açık bırakmamaları gerektiğini
  • Kullanım dışındayken, cep telefonu tuş kilidinin kapalı olması gerektiğini
  • Yürürken, bisiklete binerken ya da başka bir işle meşgul olurken SMS, oyun gibi dikkat dağıtıcı uygulamaları kullanmamaları gerektiğini, bu tür aktiviteler sırasında cep telefonu ile ilgilenirken yaralanabileceklerini
  • Sosyal ağlarda sahte isim ve kimlik kullanan düzenbazların olduğunu bildiklerinden emin olun. Onların yabancı ve güvenilmez kişiler ile internet üzerinden dostluk kurmamaları gerektiğini
  • İnternet üzerinden sizin haberiniz olmadan alış veriş yaptıklarında dolandırılabileceklerini
  • Müzik, video gibi uygulamaların bazılarının ücretli olduğunu ve bunların paralarının sizden tahsil edildiğini

çocuğunuzun ve ailenizin güvenliği için onlara bunları anlatın.

Tüm bunların yanısıra teknolojik cihazların tam olarak kontrolü de mümkün. Akıllı cep telefonlarına yüklenen programlar sayesinde çocuklarınızın hangi internet sitelerine girdiklerini, kiminle ne konuştuklarını, kime hangi mesajı veya resmi gönderdiklerini, o anda tam olarak nerede olduklarını bir tuşla gösteren yazılımlar mevcut. Bu tür yazılımlara Mobil Casus ya da Cep Telefonu Casus Programı adı verilmektedir. Cep Telefonu Casus Programlarının özellikleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak en iyi güvenlik tedbiri çocukları bu konularda bilgilendirmek ve eğitmektir.

Sorunsuz ve faydalı teknoloji kullanımı dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerekli bir yazıydı. Tabi alakam kadarını ve yeteri kadarını okudum. Yemeğe çıkacağım bir dakkaya gelmeseydi devam ederdim belki okumaya. Bu yazılar gerekli. Ve biz ebeveynler çok ihmalkarız. Gelecek için sağlam adımlar atmalı.

Doksandokuz 
 11.09.2013 12:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 9047
Kayıt tarihi
: 28.05.12
 
 

Trakya Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Mezunuyum. Teknikerlik yapıyorum. Aynı zamanda e-tica..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster