Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '08

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
296
 

Hakemlik zor zanaat

Hakemlik zor zanaat
 

Bir hakem maça başlamadan hangi ruh haliyle kendini hazırlar merak ederim. Düşünebiliyor musunuz, verdiğiniz bir kararı beğenmeyen binlerce insan solvo küfrediyor. Yani insan kulağına tıkaç tıkasa bu sesden kaçamaz. Bu nedenle sanırım hakemlik kurslarında olayın bu yanı için de hakemler özel yetiştiriliyordur.

Olayı biraz daha derinine incelersek bizim gibi doğu toplumlarında bu sövme olayı biraz daha hayat mayat meselesidir. Sokakta birine basit bir şekilde küfürün sonunda cinayetle bitmiş bir sürü vakayı okuruz gazetelerde.
Durum böyle oluncada karşımızdakinin bize sövmesine alışık olmadığımız, böyle bir durum için hep gardımızı aldığımız bir toplumda koskoca bir stadın hep birden küfretmesine dayanmak gerçekten olağanüstü bir sinir sistemi gerektirir.

Hakemler yönetecekleri bir maça eş dost akrabanın gelmesini isterler mi acaba? Ben istemezler diye düşünüyorum. Yani hiçbir akraba, eş dost da; "Oh! oh! sövün dilleriniz dert görmesin" demez herhalde oturduğu yerde. Bu durum acaba bir hakemin seyircisi fazla olan tarafa biraz daha tölaranslı olmasını sağlar mı bilmem fakat bence hakemlik öyle "Ben mesleğimi çok seviyorum" denebilecek kadar kolay bir meslek kolu değil gibi ne dersiniz? Saygılarımla....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bulunduğun yere ilk geldiğinde alışamazsın ama zaman geçtikçe ona uyum sağlarsın.hakeme küfürde oyle.bir zaman sonra küfürü duymuyorsun.hatta küfürü bırak,saha dışını duymuyorsun,bütün odağın saha içinde oluyor ve saha içinde tabiri caizse düşen iğneyi duyuyorsun.bu küfür meselesi hakemliğin sorunlarında en dipte kalan birşey.türk hakemliğinin başka problemleri var.futbolda alt yapıya nekadar önem verilir değilmi.hep övünürler işte altyapıdan geldi bu oyuncu,biz altyapımıza çok önem verişyoruz diye.peki sorun bakalım,hakemliğin altyapısı olan,il hakemlerine nekadar önem veriliyor.milyondolarlık takımları yöneten hakemler nekadar ücret alıyor.envahimi amatör musabakalara çıokan hakemler nekadar ücret alıyor.söyliyeyim,yardımcı 25 hakem 40 ytl.bu işi para için değil sevdiğimiz içinyapıyoruz.ancak ilgide görmek istiyoruz.hakemlerin,özellikle il hakemlerinin problemleriyle daha çok ilgilenilmmesini isityoruz.yoksa maaşımız 110 dan 260 a çıksın diye bir düşüncemiz yok.

burakhan tanriverdi 
 01.11.2008 13:23
Cevap :
Burakhan bey, Hakemliğin sorunları ile ilgili bu ayrıntılı açıklama için teşekkür ederim. Başarılar dilerim. Esen kalın...  01.11.2008 23:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 904
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

İ.Ü Edebiyat Fak. Coğrafya bölümü mezunuyum. Lise, üniversite ve  öğretmenliğim boyunca yaşamı şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster