Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
24753
 

Halkla ilişkiler nedir?

Halkla ilişkiler nedir?
 

Halkla İlişkilerin basit bir tanımını yapmak gerekirse, halkla ilişkiler bir tanıma ve tanıtma faaliyetidir. Bunu yazarken üzülüyorum aslında çünkü çoğu insan ve firma daha halkla ilişkilerin ne işe yaradığını bile bilmiyor. Bu noktada biraz da biz halkla ilişkilercilerin suçu yok mu? Biz daha henüz kendimizi tanıtmadan insanlara bilgi vermeden başkalarını nasıl tanıyıp tanıtacağız?

Bu bölümü kazandığımdan bu yana üniversite dışında yapılan diyaloglar hep şu şekilde olmuştur;
-Ooo kazandın mı üniversiteyi yavrum? Hangisi?
-Halkla ilişkiler
-Halkla İlişkilerrr!! Hıııı ne oluyosun onu bitirincee?
-?

Bir başka yaklaşım;
-Halkla zaten ilişki kurarsın evladım; onun okuluna ne gerek vardı keşke bir öğretmen falan olsaydın. (ve ardından gereksiz bir kahkaha!)

Bir başkası daha bilmiş ve iyimserr!!
-Sekreter gibi bişey olsa gerekk!! İnşallahh iyi maaş alıp güzel bir yerlere gelirsin kuzum...

Bunlar gibi, insanlara kızamadığım ama bizim için üzüldüğüm daha bir sürü ifade...

Halkla ilişkiler insanlarla iletişim kurmak halkla iç içe olmak değildir sadece. Halkla ilişkiler konunun uzmanlarıyla yapılması gereken bir yönetim bilimidir. En önemlisi de yerinde yapılması gerekmektedir. Halkla ilişkilerci halkla iyi ilişki kuracak, iyi konuşacak, iyi giyinecek, titiz davranacak, iyi hizmet yapacak, aynı zamanda iyi bir garson, iyi bir host / hostes yani bilumum her şeyi yapabilecek bir çalışan deildir.

Halkla İlişkilerciler Marka Yönetimi, Medya Planlaması, Pazar Araştırması, Reklam Kampanyaları, gibi kavramlarla ilgilenen çalışanlardır. Ne yazık ki ne insalar ne de işverenler bunların henüz farkında değiller; umarım çok geç olmadan farkına varabilirler... Çünkü halkla ilişkilercilerin mesleki eğitimlerinin neye yaradığını, kuruma ne gibi fayda sağladığını bilmedikleri için bu meslekten ve de mesleki eğitim alanlardan fayda sağlayamıyorlar. Ne yazık ki bu da kurumlarımıza, kuruluşlarımıza ve ülkemize büyük bir gerileme ve zarar getiriyor...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nazlı diyerek söze başlamak istiyorum.Umarım bir sakıncası yoktur.Sizin söylemiş olduğunuz şeylerin her noktasına sonuna kadar katılıyorum.Çünkü ben bu olayı bireberi çalışarak yaşamış bulunmaktayım ve çalışmış olduğum yerde en fazla 2 ay dayanabilmiş olup daha halkla ilişkilerin ne anlama geldiğini bilmeyen çok firma bulunmaktadır.Sekreter alacakları zaman bile halkla ilişkiler sorumlusu aranmaktadır diyerek ilan veren bir toplumda yaşıyoruz.Ben bir sosyoloji mezunu olarak hala o ne oluyor diyen çok fazla insanla karşılaşıyorum ve okuduğum bölümle dalga geçen ve boş okumuş diyen etrafımda çok fazla insan var.Artık kulağımı tıpayla tıkamış olup hayatıma bakıyorum.Umarım Halkla İlişkilerin ne anlama geldiğini bilen kurumsal bir şirkette hak ettiğiniz degeri görürsünüz...

I and i 
 28.03.2008 0:44
 

Nazlı Hanım, sizin bu yakınmanızı ben yıllardan beri yapıyorum. Özellikle de Adana'da. Ben 1986 yılında Adana'da bu işi yapmak istedim tıpkı sizin aldığınız yanıtları aldım, aradan yıllar geçti olay hala aynı yerde. Gazetelerde halkla ilişkilerci aranıyor diye ilanlar var Allah için birini arayıp sorun bakın ne diyecekler, aradıkları kişiyi nerede çalıştıracaklar... Evet tanıma ve tanıtma, hakla ilişkiler uzmanının, görevlisinin işi bu. Yani insan elindeki malı kime satacağını bilmeli. Ama şu da var, patron ya da müdür herkimse onun da bu halkla ilişkiler ne işe yarar bilmesi gerekir, yoksa sizi sabahtan akşama kadar onula bununla lak lak yapan, gezip tozan hiç bir iş yapmayan biri gibi görür... Bu günlerde banko arkasında çalıştıracakları danışma, kayıt görevlisi işlerini yapan kızları bile halkla ilişkiler görevlisi olarak sunuyorlar bazı kurumlarda.. Allah kolaylık versin ne diyelim..

Tuncay Dağlı 
 01.09.2007 22:41
 

Yazınızı okudum ve özeleştirilerinizden dolayı sizi kutlarım. Bence "Halkla ilişkiler" kavramında "halk" hafife alınırken asıl "ilişki" en sıradan bir kelime olarak alınıyor. Büyük bir yanılgı var. Ucuz kelimelerin altında büyük sorumluluk ve yönetim bilimi olduğu bilinmemektedir. Dünyanın en zor işi insan psikolojisini bilmek, onu yönetip yönlendirmektir. Çünkü her insan bir dünyadır. Sevgiler..Selamlar..

murat ertaş 
 24.08.2007 17:30
 

Sn.NAZLI Hanim,(MB) Milliyet Blog sitemizde, aramiza hos geldiniz..! Yazinizi okudum cok sade ve net bir ifade ile sonucu vurgulamissiniz...! Tebrikler...Insallah daha guzel bol bol yazmalar temennisi ile... Sevgiler ve Selamlar NECiP KONi - ADANA/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 08.08.2007 12:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 5886
Kayıt tarihi
: 04.08.07
 
 

1986 Adana / Seyhan doğumluyum. Ahmet Kurttepeli Lisesi'ni ve sonrasında Selçuk Üniversitesi Halkla ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster