Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Hakan Karaduman (Akdenizli)

http://blog.milliyet.com.tr/akdenizli

21 Haziran '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
304
 

Hasbihal

Hasbihal
 

Milliyetten.


Sayın Atilla İlhan, “Bir roman yazarı sinemayı düşünerek yazmalı,” der, Sokaktaki Adam romanının önsözüne düştüğü notta. Şimdiyse en sıkıcı hayatlarda -filmlerde- ışık bulmakta maharet.

Kendimi sayın Orhan Kemal’e yakın hissettiğim bir gerçektir, nede olsa Çukurovayılım; tabii, toplumcu çağdaşlarına da.

Orhan Kemal’in Cemile adlı romanında bir bölüm ilgimi çekmişti: fabrikadan çıkan insanların kebapçı dükkanında kadınlı erkekli şarap içtiği bir bölüm vardır. Çok fazla ayıplanmaz oradaki erkeklerle içki içen, hasbihal eden işçi kadın. Bana anlattıklarıysa…

Günümüze gelince canım sıkılıyor, yalnızlaşıyorum. Düşünün, günümüzde bir işçi kadın arkadaşlarıyla kebapçıda oturup efkar dağıtıyor; adının başında kocaman ve uzun bir o…; acımasızca ve kastederek. Dahası kebapçının adı keranecidir, oluverir.

Benimkisi içkiye övgü değil, benimkisi basbayağı kadın ve erkek arasında yüzyıllarca örülmesi süren duvarların artık çok daha sağlam çok daha yüksek olduğuna göndermedir. Kadını fahişeden, erkeği gelinken öğrenen görünenedir lafım.

Günümüz dedim ya, karanlığın alaca griliğinde alışmış gözlerimizle birbirimize bakmaya utanırız; günümüz yani, aydınlık diye, gelecek diye bize gösterilen, yürüyüp en sonunda ulaşıp geldiğimiz bugünden söz ediyorum; günümüz kıskançlıklarından ve kalabalıklaşarak paranoyaklaştığımız, zavallılaşırken bize sunulan alışkanlıklara balıklama daldığımız bizden alınan bizden olmayan, bize ait olmayan günümüzden söz ediyorum.

Şimdi,

Şimdi ne elli yıl öncesinin ne yüz yıl öncesinin; daha yirmi yıl öncesinin konuşkanlığını ararken yitirdiğimiz iletişimlere ağıt, evlere hapsedilirken işlerden arta kalanları yiyerek beslenen trafiklere kurban verdiğimiz zamanların dışındakilere kahramanlar yaratarak geleceğe dirensek de, hep bir kavga çıkardılar önümüze. Gelecek bugünse, gelecekteki günler acaba nasıldır demeye bile gerek duymadan veriverdik tüm gelecek zamanları kahramanlarımıza. Ne Orhan Kemal’in romanlarındaki yaşamlar, ne de Nazım şairin düşlerindeki hayatlar; hayat yaşamları alarak içini doldururken bile bu kadar kolay olmadıktı: veriveriverdik hayatlarımızı.

Şimdiyse,

Ya, işte şimdi ise; zavallı kabullenişlerimizdeki yapmacık heyecanlarımıza terk ederken “Tanrı böyle ister!” diye her şeyi bizim adımıza söyleyen gidip gelmişlere kahramanca inanırken, onlar kahraman olduklarının farkında bile değillerdi. Onlar bilirlerdi ki, böyle buyurdu, böyle buyurduk, böyle oldu, olacaktı.

Vebal, kara bir yılan gibi çöreklendi içlerine. Parmak uçlarında yükselirken sevdiklerinin, çabuk unuttulardı, gerçeklerin vebalinin boyunlarına dolandığını.

En biçimsiz ve kirli piyonlar bile bize benzemek istemezdi.

Sağlıcakla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Yazınız; önce dokunuyor, sonra düşündürüyor arada bir dokunduruyor :) çok keyifli bir yolculuk olmuş keyifle okudum ve sanırım arada böyle güzel "Hasbıhal " etmek lazım. Sağlıcakla kalın, Aynur

Aynur AKKAYA 
 05.07.2008 17:16
Cevap :
merhaba, değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. sağlıcakla kalın.  05.07.2008 18:11
 

Hayat... bunlardan ibaret. Ve bunları ret edenlerden güzel dostum...

yeşilsoğan 
 23.06.2008 21:21
Cevap :
merhaba cicom, güzel hayatlara selam olsun. sağlıcakla cicom benim.  23.06.2008 21:36
 

Güzel bir hasbıhal olmuş arkadaşım.Orhan Kemâl diyince-Adana'nın fabrika mahalle lerini anımsadım..Çünkü ''İşte tam da burası''Demiştim bir zamanlar..Çükü o mahallerde çok oturdum..Defderdarlıkda çalışıyordum ve Yavuzlar semtindeki mahallem fabrika mahallesiydi..Bekardım, işçilerin gece vardiyasına gittiği saatlerde uyanık oludum salt..Öyküler yazardım.. (Kendimce tabi) Yazını okuyunca biran kendimi oralarda buldum..Eline sağlık, çok güzel..

Ali Sönmez 
 22.06.2008 16:23
Cevap :
teşekür ederim değerli yorumunuz için. sayın orhan kemal'in dünyasında her zaman umut vardır. hepimizin en çok ihtiyacı olduğu gibi. sağlıcakla kalın.  22.06.2008 20:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 1750
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 548
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Ateşten denizleri mumdan gemilerle geçmeye" benzer hayatımız. Mutlaka mavi gökyüzü görünecektir. Gid..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster