Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2777
 

Hastanede refakatçi olmak

Hastanede refakatçi olmak
 

Dün, bütün gün ve gecesinde hastanedeydim oranın kasvetli ve de teleşeli havasını kah üzülerek kah söylenerek soludum...

Acıdan, umutsuzluktan bağıran yaşlı hastaların hallerini, tuvalette hastasını, lavobasında da çamaşırını yıkıyanını ve hastalarına uykusuz kaldıkları için bezgince bakmaya çalışan hasta refakatçilerini gördükçe yine dedim ki; "Allah düşürmesin"...

Beklediğim hasta bir yakınımdı..üç kişi dönüşümlü bakıyoruz... ya tek kişiye kalsa bayağı zor bir durum..! Şöyle ki refakatçiye yemek vermenin dışında hiç bir hizmet yok.... Refakatçi bütün gün ve gece sandelye tepesinde tünemek zorunda.. evet aynen tünemek zorunda !öyle güçlü olacak ki hiç uykusu gelmeyecek, yorulmayacak.. O yüzden iki gün üstüste hasta beklemeyi gönüllü isteyen olmaz herhalde..

Mesela refakatçi kadın hasta kocasını beklemek zorunda kaldığında işi daha da kötü, başka erkeklerle aynı odayı paylaşırken rahat oturması bile mümkün değil!!..
Hiç olmazsa gece dinlenebilmesi için refakatçilere ayrı bir oda tahsis edilse veya hasta yatağının altında sürgülü bir yatak olsa da refakatçi bunu kullansa fena mı olurdu?

Şehir dışından gelenlerin durumunu yazmıyorum bile... Onlar günlerce kalmak durumunda olduklarından halleri hastadan da beterdi..

Desenize ; "bırakın refakatçinin rahatını hastanın kendisine iyi muamele edilsin yeter..."

Hele de hasta sahipsizse, önceden doktorunun yanına uğranmadıysa (!) paçası da biraz düzgün değilse vay haline!!! İşte asıl ona Allah kolaylık versin!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hasta olmak kadar zordur, refakatçi olmak, çektiği sıkıntıları çekersiniz. Kimse hasta olmasın..! hele bu zamanda.

İbrahim ARSLAN 
 20.11.2012 14:19
Cevap :
ve hayatımızın her döneminde sıkça yaşadığımız bir olaydır hastanede bulunmak...ama yatmak veya yatana bakmak hakikaten özveri isteyen bir şey...dediğiniz gibi Allah düşürmesin inşallah...  22.11.2012 15:47
 

Sağlık politakımızın elle tutulur bir yanı yok ki refakatçisini düşünsün. Geçmiş yılarda uzun süren bir rahatsızlık geçirmiş günlerce hastahanede yatmak zorunda kalamıştım. Refaktcim annemdi , kadına acımış çektiklerine dayanamadığım için tedavimi neredeyse bitirmeden hastahaneden çıkmıştım.Politikacılar ne derse desin en bouk politika sağlık siteminde görülüyor bence. Daha güzel günlere diyorum .... Size kolay gelsin hastanız umarım en kısa zamanda saglıgına kavuşur.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 22.08.2007 21:06
Cevap :
hastamızda bana acıdığından çıktı dersem yeri var....sağolasın dileklerine....  23.08.2007 10:46
 

Geçmiş olsun hastanıza acil şifalar olsun. Gözlemleriniz ülkemizdeki çürümüşlüğü kanıtlamaktadır. Hastaneler özelleştirilirken, sağlık hizmetleri özelleştitilirken yürüyen insanların bunu protesto eden emekçilerin yanında yer almalıydık. şİmdi memnun olmayanlar özel hastanelere gitsin diyorlar. Yıllardır kesilen primler boşuna mıydı? Modern temiz hijyenik koşullarda olması gereken hastaların durumu ortada. Allah düşürmesin elbette buna ben de katılıyorum ama önce kullardan sistemi bu kadar berbat ettiklerinin hesabını sormamız lazım. Saygı ve dostlukla ezgi umut

Ezgi Umut 
 19.07.2007 2:27
Cevap :
yorumunuza geç cevap verdim..özür dilerim..hastam dün çıktı hastaneden ..nerdeyse bayram yapacaktım..  20.07.2007 13:13
 

Evet paçası düzgün değilse vay haline,bir de yeşil kartlı mersedes sahiplerinin ahiretine.... sevgiler

Meral Yağcıoğlu 
 17.07.2007 9:40
Cevap :
fakir olmadığı halde yeşil kart çıkartanlara bu ülkenin vatandaşı olarak ''haram olsun ''diyorum..  20.07.2007 13:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 590
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1308
Kayıt tarihi
: 09.12.06
 
 

Zonguldak doğumluyum. AÖF Mezunu olup, üç çocuk annesiyim. İki de torunum var. Şiir, doğa yürüyüş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster