Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1989
 

Hayat bir tiyatro

Hayat bir tiyatro
 

Bazen düşünüyorum da hayat aslında bir tiyatro sahnesi. Herkes bir gayret içinde rolünü en iyi şekilde yapmaya çalışıyor. Ya tamamen bir figüran olmakla yetiniyor, ya elinden geldiğince sahnede kalmaya çalışıyor ya da oyunun starı olarak kapatıyor perdesini.

Hayatımız yaşadıklarımızdan ibarettir. Sadece yaşadığımız güzel anlar değil, yaşamak istemeyeceğimiz durumlarda hayatımızın içinde. Olumsuz olaylar, sevimsiz karekterler, hoş olmayan, can sıkan bir sürü insan ve bizim onlara karşı gelme çabamız hepsi içinde hayatımızın. Eğer hayat bir sahneyse sahnedeki oynayan oyuncularda biziz yaşadığımız sürece kamera kayıtta sarmaya devam ediyor. Yönetmen ise yukarda. Ne role karşı gelme şansımız ne de oynamayacağım deme hakkımız var ve ne yazıktır ki hayatımızda sahnedeki gibi hataları düzeltme, yeniden çekip düzeltip montajlama ihtimalimiz yok. Yaptıysan o da seninle bütünleşip hayatının içinde bir yer kazanıyor. Tabir-i caizse seninle yatıp seninle kalkıyor.

Zaman geçer hatalar unutulur tamamen yok olmasa da üstü örtülür. Bu yapılan hatalar, yanlışlar, pişmanlıklar hayatın sonu değildir. Tıpkı bir suflenin yanlış okunmasıyla oyunun bitmediği gibi hayatta devam eder akmaya...

Oyunun sonuna gelindiğinde, perde kapanır tıpkı bir insanın göz kapakları gibi, büyük bir kalabalık uğurlar insanı hayatta da oyunda da bu böyledir. Ya alkışlanıp saygı kazanırsın ya da sessizce söner ışıkların. İki durumda da kalabalıktır etrafı insanın artık jübileni yapmaktasın.

Son alkışların bu duydukların son ses, son duruş, son görüş ve SON.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle Milliyet BLOG ailesine hoşgeldiniz! Bu sitede mutlu ve faydalı vakit geçirmenizi diliyorum. Evet HAYAT BİR TİYATRODUR. Tespitleriniz çok güzel ve yerinde. Yalnız bu öyle bir tiyatro ki, oyuncuların ellerinde senaryo yok. Oyunun ne zaman nasıl biteceğini de bilemiyoruz. Senaryoyu okumadan senaryoya göre oynamak zor geliyor çoğumuza tabii. Ama bazılarımız yukarılara bakmadan kendi senaryolarını yaşam tarzlarına göre kendileri yazıyorlar, tabii yukarıdan aldıkları güçle. Bunlar da senaryonun her teferruatını yazamıyorlar ve sonunu da getiremiyorlar. En iyisi, bu tiyatroda oynayanların rollerini en tabii şekilde yapmaları ve hem seyeredenleri hem de kendilerini mutlu etmeleri. Saygı ve sevgiler.

Mustafa Mumcu 
 25.05.2007 14:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 662
Kayıt tarihi
: 23.05.07
 
 

İstanbul'da bir eylül sabahı doğmuşum. Evin küçük kızı olarak büyüdüm. Küçük yaşta hem eş, hem Yağ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster