Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
343
 

Hayat maceradır; sadece hayatı macera olarak görenler mutlu olurlar

Hayat maceradır; sadece hayatı macera olarak görenler mutlu olurlar
 

Diğerlerine acıyorum… Yaşamak için para kazanmak ve kazandığı parayla yaşamak; işte bu! Kutlu ideallerin canı cehenneme! Bilinçli olmak, her şeye hâkim olmak, ne yaptığını bilmek… Boş bunlar; akıllı insanları sevmiyorum!

Lakin bu macera denizinde yitip gitmemek için koruyucu sistemleriniz olacak. Sakın bu sistemlerin kontrolünü kutlu idealler taşıyanların eline vermeyin; maceranızın içine ederler!

Yaşadığı dünyayı yerini yurdunu bir sahiplenme, hayata kazık kakma, onurlu yaşam dedikleri nevale, sözde onları büyüten zorluklarla mücadele, acılara direnç gösterme... Sen kimsin ya! …tü… insanoğlu! Sen kendini ne sanıyorsun! O kadar güçlüysen Azrail’e karşı gelsene; tavuk gibi ölüp gidiyorsun işte! Onurmuş, güçmüş, paraymış, hadi be!

Zemheride üşüyen tazıysam kuyruğumu dik tutmam; üşüyorum çünkü. Maceracıları serseri gibi görme, dalga geçme… Sen ne yaptın? IŞİD kelleni kesiyor mu, kesiyor. Gerektiğinde ite köpeğe yalvarıyor musun, evet. Patronun uşağı, düzenin kölesi misin, evet. Ne onurlu yaşamı ya!

“Mücadele ediyorum…” Niye mücadele edesin ki… Biz dünyaya uçmaya kaçmaya mı geldik! Mücadeleyi sen kendin gibiler yüzünden yapıyorsun. Ve senin bu mücadele dediğin şey kutsal mutsal değil; enayilik. Belayı yaratıyor sonra dönüp belaya karşı savaşıyorsun. Vatanseverlikmiş örneğin. Nedir bu vatanseverlik! Sınırdan içeri tavuk girse vuracan değil mi?

Maceracıların hiç böyle şeylerle işi olmaz. Onların tek derdi yaşamak. Sen olmayan düşmanı öldürmek için hazırlık yaparsın, maceracı sevgilisiyle buluşmak için. Hanginiz insansınız? Tommiks okuyup sınıfta kalan çocuk inekleyip 100 alan çocuktan daha akıllı. Dünyayı kana bulayanların içinde bir tane dahi Tommiks okuyan çocuk bulamazsınız!

Zaten hayatı yaşamazsanız başka şeyler yaparsınız. Çölde pinekleyen işsiz güçsüz Usame Bin Ladinler ne yapar? İkiz Kuleleri vurma planı. Boş duranın arkadaşı şeytandır. Sen adama hayatı yasaklamışsın, ne yapsın ömrünü kum tanelerini sayarak mı geçirsin! Helsinki barlarında horoz öttürenlerin ikiz kule vurma planı yapmaya zamanı bile olmaz. Bir kişinin katilini arıyorsanız hayatını yaşamayanların içinde arayın!

Bütün felsefe kitaplarını okuyun; sonunda hayatın anlamı “macera” ya çıkar. Sözde o dünyayı sahiplenenler nerede bugün? Hayat böyle bir şey, tatile çıkmış gibi kabul edeceksiniz kendinizi. Hesaplar, kitaplar, planlar… Ve sonra kemiklerini bile sayamadığımız insanlar. Her gün ayrı bir mutluluk planı yapacaksınız. Paranızı da o akıllı insanlar alıyor, onların yüzünden fakir kalıyorsunuz. Hiç onların planlarına programlarına ihtiyacınız yok; para kazanacağınız bir iş, harcayacağınız hayat, o kadar.

 

Abbas Oğuz, Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne krallar,kraliçeler,prensler geldi geçtiler bu handan.Şimdi hepsi de şimdi sessizliğinde...Dediğiniz gibi:Vakit ve güç varken planlar yapıp mutlulukları çoğaltmek gerek...Yine mimarisi oldukça farklı bir pencerden hayata baktırdınız okuyucularınızı...Elinize sağlık.

Abbas Oğuz 
 04.05.2015 1:36
Cevap :
"Şimdi hepsi de şimdi sessizliğinde"  06.05.2015 21:06
 

Ben köyde yaşıyorum. Orta Karadeniz'de; bir İnebolu köyü. Köyün suyu yok. 5 km ötelerdeki dağlarda bir su bulmuştuk. O suyu köye indirmeye çalışıyoruz. Bugün suyun başına gittik. Orman gülleri, devrik ağaçlar, dereler, dikenler ve dikenli çalılar geçtik. Bunları balta, nacak bir şekilde alt ettik. Ancak hortum döşenecek hattı temizlemeye kalkınca ürktüm doğrusu. birkaç yerde 100m uçurum başlarından geçtik. Uçuruma yarım metrede ormanı temizledik. Yazının başlığına benzer bir söz indirdim korkumun üstüne: "hayat tehlikeli bir macera" dedim kendime. Vahşi doğada vaziyet buyken yapay doğa şehirlerde pek de farklı değil aslında...

Muharrem Soyek 
 02.05.2015 22:26
Cevap :
İnebolu'daki köy yaşamınızı o zamanlar kısmen takip etmiştim. Tam bir doğa tutkunusunuz. Ben bir şeye tam tutkun olmayı sevmiyorum. Tutkularımı paylaştırdım, doğaya ne kaldıysa...  06.05.2015 21:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5376
Toplam yorum
: 13894
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 656
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster