Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '13

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
89
 

Hayatımı yazdım: Elli yıl böyle geçti

Hayatımı yazdım: Elli yıl böyle geçti
 

Abdülkadir Güler Unal Şöhret Dirlik ile. ( 2012 )


07/10/2013

Sanat, Edebiyat ve Kültür dünyasında 1962'den beri yazıyorum. O tarihten bu yana  yarım asır gibi bir zaman geçti. Koca elli yıl. Bu bir insan ömrü demektir. Sevgili hemşehrim Cahit Sıtkı Tarancı ünlü şiirinde "Yaş Otuz Beş" diyordu. Ve elliye varmadan aramızdan ayrıldı, bir daha da dönmedi... Ben de elli yıldır bu sanat ve edebiyat evreninde cebelleşip duruyorum. Bir şeyler yazdığımın ve bir şeyler ürettiğimin farkındayım. İrili, ufaklı tam 25 kitap, Dicle Köprüsü, Aydınlı yazar Mahmut Özay, M.Kemal Yılmaz,Sökeli  Ahmet Güçsav, Yerli  ve Yabancı Gözüyle Yunus Emre, Harran' da Atatürk Çiçeği, Yaz Güneşi Bengisu, Sökeli Şairler ve Yazarlar -Güldeste, Çamaş Notları, Edebiyatımızda Maniler,BaharDüşü, Bir Başka Türkü,   Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı  ve Mardin Folkloru... Sadece birkaç örnek ve 2000 'den fazla sanat kültürümüzle  ilgili   makaleler ve denemeler, röpdrtajlar ve gezi yazıları...İngiltere, Letonya ve Polonya  ile ilgili gezi ve yorum  yazıları...Kendimi mutlu sayıyorum... Ölürsem gam yemem.... Konu ile ilgili İlçemizde Söke'de yayımlanan Söke Ekspres Gazetesi'nde arkadaşlarım sağolsunlar   dostlarıma bir haber vermişler. Yeni çıkacak kitabımla ilgili. Konu ile ilgili haberi sizlerle aynen paylaşmak istiyorum, tüm sanatçı dostlarıma böylesine mutluluk  dolu ve başarı dolu yıllar diliyorum.

YAZARIMIZ ABDÜLKADİR GÜLER HAYATINI YAZDI

"ELLİ  YIL BÖYLE GEÇTİ"

Gazetemiz yazarlarından Abdülkadir Güler, kendi hayatını ve yazdıklarını "ELLİ YIL BÖYLE GEÇTİ" adlı bir kitapta topladı.

1962 yılından bu yana sanat, edebiyat dünyasında uğraşan, büyük emek ve çaba sarf eden yazar Abdülkadir Güler, bugüne kadar bütün Anadolu’yu adım adım gezdi. Birçok etkinliklere, şiir ve kitap günlerine katıldı. Katıldığı sempozyumlarda bildiriler sundu. Sanat ve kültür bağlamında şiir, deneme, eleştiri, tanıtma, röportaj, inceleme, araştırma, öykü, bibliyografya, biyografya gibi kitaplar yayımladı.

Geçen Ocak ayında Sökeli Şairler ve Yazarlar Derneği'nin düzenlediği Abdülkadir Güler’in 50. Sanat yılı törenlerle kutlandı.

Abdülkadir Güler, şimdi de 1962’den beri sanat ve kültür dergilerinde, seçkilerde, gazetelerde yer alan yazılarının bir kısmını bir kitapta topluyor. "ELLİ YIL BÖYLE GEÇTİ" adını taşıyan bu kitap, yedi bölümden oluşuyor. Bu kitapta Abdülkadir Güler’in hayatı ve eserleri, eserleri için yapılan ve yazılan yorumlar, Abdülkadir Gülerin yazı ve şiirlerinden örnekler, onun için yazılan Şiirler ve geniş bir Bibliyografya (bir konu hakkındaki yayınların tamamı) son bölümde Abdülkadir Güler’in albümünden bazı fotoğraflar ve bazı belgeler ile geniş bir kaynakça yer alıyor. Yazarımız Abdülkadir Güler’in "ELLİ YIL BÖYLE GEÇTİ"  adını taşıyan bu kitabı yakın zamanda Söke Cumhuriyet Matbaası tarafından basılarak okuyucu ve sanatçı dostlarıyla buluşacak.

Bizler de gazetemiz yazı ailesi olarak değerli yazarımız Abdülkadir Güler’i bu çabalarından dolayı kutluyor, sanatımıza ve kültürümüze ayna tutacak olan "ELLİ YIL BÖYLE GEÇTİ" adlı eserinin hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz.

Haber: Murat Sülünoğlu

Söke Ekspres Gazetesi 7 Ekim 2013.s.4

Şennur Köseli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ünal bey aynı memleketin evlatları olarak siz büyüğümün "yorum yapması benim için çok önemlidir." Öncelikle nezaketinizden dolayı müsaadenizle elinizi öpmek isterim. İkincisi ise ELLİ YIL ben daha onda birindeyim.Onun için size Elli yıllarını bereketlendirsin Rabbim, kabuğumuzu beğenmeye devam edeceğiz.

Mehmet ŞenerDİRMİL 
 13.10.2013 4:02
Cevap :
Merhaba Mehmet Şener Bey, yakın ilginize ve sıcak sevgi dolu yorumunrza hayran kaldım. Beni tanımayan bilmeyen ve çayımı içmeyen bir delikanlıdan yorum almak ve hele ellerimi öpmek bana onur verdiniz.. Sağolunuz var olunuz.Ben de sizlere 50. yıllar diliyorum. İnanın bunu bir abartma yapmadım.Maddi ve manevi açıdan 50 yıldır aynı hızla bu yolda at koşturuyorum.Ünal Şöhret Dirlik benim şahidimdir...Milliyet blog'a bakarsanız beni biraz daha tanımış olacaksınız.Nerden nereye? Kitabım çıkarsa size elbette göndereceğim. Haberleşelim ve görüşelim ben de kara gözlerinden öpüyorum...Selam ve sevgilerimle nice sağlık dolu bayramlara sevgilerimle...   13.10.2013 11:09
 

Sayın Hocam sizi 50 yıl verdiğiniz emek için kutluyorum.Nice sağlıklı, mutlu Sanat Yıllarına diyorum.Sökeli kardeşlerime de değerinizi bildikleri için teşekkür ediyorum.Selam ve saygılar efendim.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.10.2013 5:36
Cevap :
Merhaba değerli öğretmenim,evet "Elli Yıl böyle Geçti". Tam 50 yıldır bu sanat ve kültür vadisinde at koşturuyorum. ve inanın hiçte ne yoruldum ve ne de usandım. Yola devam diyorum. Bu kitabı onun için çıkarıyorum. Teşekkürlerimle. Selam ve sevgilerimle.   09.10.2013 17:20
 

Elinci yıl kutlu olsun. Altmışıncı yılda buluşalım var mısın? Selamalar, tebrikler. Ünal Şöhret Dirlik

Ünal Şöhret Dirlik 
 08.10.2013 15:14
Cevap :
Merhaba aziz dostum, sıcak yorumunuza sonsuz teşekkürler. İnşallah 60.yıl da ve 75. yılda da birlikte oluruz. Dayan dizlerim dayan...Selam ve sevgilerimle...  09.10.2013 9:47
 

Dile kolay. ELLİ YIL BÖYLE GEÇTİ.Değerli abim ABDULKADİR GÜLER'İ tüm içtenliğimle kutluyorum Her zaman dediğim gibi hocam bir ışıktır.O kocaman bir çınardır.Sağlığına,huzuruna ve güzel varlığına daima duacıyım.

Şennur Köseli 
 08.10.2013 11:48
Cevap :
Merhaba benim vefalı can dost ve kardeşim, Evet Elli yıl böyle geçti. Dille kolay. Tam yarım asır. Galiba yaşlandım. Ama Allah'ıma binlerce şükürler olsun bir delikanlı gibiyim. Sizlere de böyle günler-,yıllar diliyorum. Teşekkürlerimle.   09.10.2013 9:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2105
Toplam yorum
: 4600
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster