Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1495
 

Helalleşmeden ölmeyin!

Helalleşmeden ölmeyin!
 

Risale Ajans com.dan.


Bundan dört hafta evvel annemi kaybettiğimden beri "hellalleşmek" ve "ölüm"  ile ilgili konuşmalar ve haberlere daha fazla takılmaya başladım.

Dün internetteki  "HELALLEŞMEDEN BODRUM'U TERK ETTİ"  başlıklı  bir haberi  (sizler de okumuş olabilirsiniz)  birlikte hatırlayalım ve yorumlayalım istedim, linki: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22947984.asp

Öz olarak:

Tahir Bice, yirmi senedir Bodrum'da yumurtacılıkla geçimini sağlayan bir kişi.Yetmişüç yaşındaki emekli sağlık memuru  komşusu, Tahir Bice'nin 600 tavuğunu ve ördeklerini zehirler. Olayla ilgili adli  dava devam ederken sağlık memuru ölür ver dava düşer. 

Sağlığında defalarca kendisine ve çocuklarına ölen hayvanlarla ilgili "gel, tazmin et, helalleşelim" dediyse de  ciddiye almamışlar Tahir beyi.

Cenaze namazında saf tutan Tahir bey, hocanın helallik almak üzere cemaate "merhumu nasıl bilirdiniz?" sorusuna, cemaatin "iyi bilirdik" cevabını takiben elini kaldırıp:

- "İtirazım var. Merhumu iyi bilmem. Hakkımı helal etmiyorum. Çünkü benim, kanserli karımın ve üç çocuğumun rızkını elde ettiğim, 600’e yakın tavuk ve ördeğimi zehirleyerek öldürdü. Defalarca kendisine gidip, ’Komşumsun Osman amca, gel şu borcunu öde, helalleşelim’ dedim. Çocuklarına da söyledim. Kimse beni ciddiye almadığı gibi, elimdeki diğer hayvanlarımı da zehirlemekle tehdit ettiler."

Diyerek namaz safından ayrılır.

Halkımız arasında bu konu derinliğine ne kadar düşünülür ve ne kadarı uygulanır bilinmez ama bilinmesi gereken  kimsenin zararına sebep olmamak, bir başka kişiyi mağdur etmemek insani olduğu kadar inançlarımızın emirlerindendir.

Toplum arasında kısaca "kul hakkı" olarak konuşulur. Kutsal kitabımızda da genişce yer verilmiştir ki, yeryüzünde işlenen günahlarımızın Allah-ü Tealâ tarafından affedilebileceği yalnız ve yalnız kul hakkının kişilerin kendi aralarında halledilmesi gerektiğine vurgu yapılır. Yani insanlar yaşarlarken oluşabilen hak ve hukuk geçişmelerinde "helalleşmeleri" emredilmektedir.

Adı geçen hak ve hukuk;  para ve mal gibi maddi, emek  gibi manevi değerde  ve hatta, bilerek veya bilmeyerek, zan ve şüphe  ile arkadan konuşmak, gıybet dedikodu, iftira gibi söylemleri de içine alır.

Bu itibarla, iyi niyetli bir yaşamda bile olsa yapılan bir iş, sarfedilen bir emek, bir alacak-verecek sonrasında mutlaka "helalleşmek" gereklidir, inançlı insanlar için bu bir şarttır.

Kendimi bildim bileli yaşamdaki bu ince çizgiye harfiyyen riayet ederim. Övünmeyi sevmem, övünenlerden uzak kalırım ama Allah için söylüyorum ki, bu güne kadar kimseye bir zarar vermedim ve kimsenin bir kuruşunda gözüm olmadı. Daha açık bir ifade ile "tek kuruş haram lokma yemedim, aile olarak da yemedik"...İftiharla sunacağımız yönümüzdür bu.

Yaşam kısa, ömür öyle çok fazla uzun değil. Nerde ne zaman geleceği belli olmayan "ölüm" kapımızı çalmadan  insanlarla helalleşelim.

Halen D&R  larda ve kitabevlerinde satışı yapılmakta olan ve,

Benim sponsorluğunu üstlendiğim öykü kitabımızla ilgili bugüne kadar herhangi bir ödeme yapılmadığını bir kez daha sizlere duyurmak istiyorum.  Adı geçen yayınevi,  çıkarmayı düşündükleri dergide  yazarlık teklifi için telefon açıyorlar ama;  ne kitap için ne de teklif ettikleri yazarlıkla ilgili herhangi bir ücret ödemesine sıcak bakmıyorlar.  

Ne diyebilirim? Pes yani.  Ödemeyi yapan ben, kendi adıma  yayınevine ve  ortaklarına  hakkımı helal etmiyorum.

Yaşam sorumluluğu gerektiriyor, yaşam ciddiyeti öngörüyor. Hep bana, hep bana diye düşünen egoizmin ve pervasızlığın bir hesabı mutlaka olacaktır, bu dünyada değilse bile öteki dünyada.

Selamlarımla...

Yurdagül Alkan. 

Abdülkadir Güler, Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başınız sağolsun kardeşim:( Saygı ve selamlar...

Halil Güven (Sökeli) 
 14.04.2013 12:09
Cevap :
Teşekkür ederim Halil bey, sizler sağolun öğretmenim, selam ve saygıyla...  18.04.2013 0:45
 

Allah (c.c.) her ne ile gelirsen gel karşıma ama kul hakkı ile gelme dmeiş. Bunun affı yokmuş diye biliyorum. Aslında ayrılıklarda iş yaptırmalarda buna kendimizi alıştırmalıyız.Mesela hımm tezgahtan bir meyve tattığımızda helal et demeliyiz gibi..bu dilimize yapışıyor zaten alışkanlık oluyor. Farklı güzel bir tat ve huzur veriyor. Bazen sevdiklerimize diyemiyoruz tabiki hakkını helal et insanın sanki dili varmıyor ama demeliymiş. Sevgi ve saygılarımı gönderiyorum güzel gönlünüze ve Allah'ım sabır versin nur içinde yatsın anne(niz)miz...

Tülay EKER 
 06.04.2013 18:39
Cevap :
Sevgili Tülay, aynen yazdığın gibi, Allah, "kul hakkıyla karşıma gelmeyin" diyor. Bu konularda ben çok titizlenirim, kimsenin hakkını ve karşılıksız emeğini istemem, kabul etmem. Ha, bizim başkalarında çok kalmıştır bilhassa maddi olarak. Dikkatlice tetkik ederim, iyi niyetliyse ama gerçekten durumu bozuksa çizerim ve helal ederim. Ama kötü niyetliyse ve kandırıkçılık varsa alacağımızı çizmem ve helal etmem, mahşer gününe bırakırım. Bilirim ki orada büyük azaplar vardır karşı taraf için. Selam ve sevgiler sana sevgili Tülay...   08.04.2013 0:00
 

Sevgili Yurdagül Kardeşim! Bu dünya fani er veya geç insanlar öülümü tadacak, o nedele hak, hukuk her konuda helallık almak gerekir.Taziyelerimi yeniliyor sizlere sağlık ve metenat diliyorum.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 06.04.2013 17:15
Cevap :
Yaşamda her konuda helallik gerekiyor zira yaşam nerde ne zaman sona erecek bunu bilmiyoruz. Taziye için tekrar teşekkür ederim sevgili arkadaşım, selam ve sevgiyle...  07.04.2013 23:52
 

Ablacığım Merhaba, madem elinizde bir sözleşme var; bu sözleşme bir işe yaramalı, değil mi? Bir avukata başvurusanız hakkınızı cayır cayır alırsınız. Selam ve sevgilerimle...

Dr Atanur Yıldız 
 06.04.2013 12:46
Cevap :
Tavsiyeniz doğru ama başlangıçta 7.600.-TL ödedim, yeni masrafları göze alamıyorum. Bu konuda İstanbul'da oturan yazarlarımızdan ilgi ve yardım istediğim blogum: http://blog.milliyet.com.tr/anadolu-dan-secme-oykuler-isimli-kitabimiz/Blog/?BlogNo=349701 Esenlik dileklerimle.  07.04.2013 23:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 320
Toplam yorum
: 5675
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1669
Kayıt tarihi
: 09.04.09
 
 

Özel bir finans kuruluşundan emekliyim. Hayatın her aşamasını acısıyla tatlısıyla yaşamış biri ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster