Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1711
 

Hocayla Kadir gecesi hakkında sohbet....

Hocayla Kadir gecesi hakkında sohbet....
 

risaleajans.com


 

"Selamünaleyküm hocam"
 
"Aleykümselam evladım. Hoşgeldin, Cuma'n hayırlı olsun"
 
"Sağolun hocam, Sizin de Cuma'nız hayırlı olsun"
 
"Hocam Kadir gecesi ne zaman ve kadir gecesinin hikmeti nedir?"
 
"Kadir gecesini inşallah, 14 Ağustos Salı gecesini 15 Ağustos Çarşamba gecesine bağlayan gece idrak edeceğiz. Kadir Gecesi, Müslümanlara göre çok hayırlı ve mübarek sayılan bir gecedir."
 
"Kuran'da Kadir gecesiyle ilgili bir ayet var mı?"
 
"Evet evladım. 97. Ayet şöyledir:
 
"Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."
 
"Kuran'ın hangi ayetleri inmiş o gece hocam?"
 
"610 yılının Ramazan ayı içerisinde Peygamberimiz Hıra'da bulunduğu esnada Cebrail (as) ona, Alak suresinin ilk beş ayetini indirmiştir. O ayetler de şunlardır."
 
"Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı "alak" dan yarattı. (1-2-) Oku! Senin Rabbin en cömert olandır. (3) O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir. (4-5)"
 
"Alak nedir hocam?"
 
"Kan pıhtısı diye de adlandırılabilir, döllenmiş yumurta anlamında da kullanılabilir."
 
"O gece başka ayet inmemiş mi? Çünkü Kuran'ın indirildiği gece denilince sanki bütün Kuran o gece indirilmiş gibi geliyor."
 
"Hayır evladım, Kadir gecesi Kuran'ın indirilmeye başlandığı gecedir. Yoksa Kuran-ı Kerim 23 yılda tamamlanmıştır."
 
"Anladım hocam. Peki Kadir gecesinin 14 Ağustos Salı gecesi olduğu kesin mi?"
 
"Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan'ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. Peygamber efendimiz Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız demiştir."
 
"Yani Ramazan'ın 25. inci veya 29. gecesi de olabilir. Değil mi hocam?"
 
"Bir ihtimal. Aslında her geceyi Kadir gecesi gibi görürsek işimiz daha kolaylaşır. En azından Ramazan'ın son 10 gününü Kadir gecesiymiş gibi idrak edersek, daha hayırlı olur."
 
"Hocam Kadir suresinde Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu yazıyor. Bunu biraz açar mısınız?"
 
"Peygamber'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki: 
 
"Kim iki rek'at namaz kilip istigfar ederek Kadir Gecesini ibâdet ile geçirirse Allah tarafindan bütün günâhlari bagislanir. Allah'in rahmetine gömülür. Cebrail (A.S), kendisini kanadi ile oksar. Cebrail'in (A.S.) kanadi ile oksadigi kimse cennete girer.»"
 
"Yani bol bol tövbe edip, ibadet etmek günahları affettiriyor değil mi hocam?"
 
"Evet evladım."
 
"Hani okulda derslerden zayıf alırdık da, hoca son bir kurtarma yazılısı yapardı. Kadir gecesinde tövbe edip, ibadetle geçirirsek, bu da kurtarma yazılısı gibi bir şey oluyor değil mi?"
 
"İlginç bir benzetmen var. Ama sana haksızsın da diyemem. Kuran surelerinden tam olarak ilk inen sure Fatiha suresidir, zaten bu sure de birinci sırada yer almaktadır. Sure içersinde Allah'ın çok merhametli olduğu yazar. Allah günahlarını affetirmek için kullarına böyle bir fırsat veriyor. Fena mı yani?"
 
"Değil tabii, hocam. O zaman bu geceyi tövbe ve ibadetle geçirelim. Kadir gecesi size ve bütün müminlere hayırlı olsun hocam."
 
"Sağol evladım, senin de Kadir gecen ve Cuma'n mübarek olsun."
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Milliyet.Com.tr sizin bu tür bloglarınızı sayfalarına taşımalı.Âlem aydın hoca nasıl olurmuş görmüş olur...Kurtarma yazılısı örneğ çok hoştu :))Tabi yeni Kadir Gecesine kadar fesata bulaşmamak kaydıyla...Yoksa okuldan atılabilir kişi..:))Ayrıca hak yiyenlerin,memleketin canına okuyanların, bir gecede öyle 2 rekatla kurtulmaları şansları da yok !..Hoca,bunu da açıklamalı !..saygı,sevgi ve selamlarla:))

Mesut Selek 
 12.08.2012 12:45
Cevap :
:) Bizim hoca kul hakkı konusunu daha önce işlemişti. Allah kul hakkıyla karşıma gelmeyin diyor. Tabii, biz ne yazıp, ne söylersek boş. Herşeyin doğrusunu Allah bilir. Teşekkürler Mesut hocam. Saygılar, selamlar...  12.08.2012 16:53
 

Hocamızın bizimle MB de olması bizim için bir şans ben şahsım adına mutluyum iyi var.Selamlar.

Şennur Köseli 
 11.08.2012 13:06
Cevap :
Hocamızın sözlerinden yararlanabiliyorsanız hocamız da mutlu olur Şennur hanım. :) Teşekkürler, sevgiler...  11.08.2012 19:02
 

Sizin aydın hocadan her mahalleye lazım Erol Bey. Fenomen oldu:) Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 10.08.2012 21:22
Cevap :
:) Keşke bütün hocalar böyle olsa değil mi? Milliyet gazetesinde zaman zaman Süleyman Ateş'in yorumlarını okuyorum da, televizyon hocalarını hiç ciddiye almıyor bu yorumlarında. Onların anlattıklarının çoğu hurafe diyor. Bizim hoca aydın hiç olmazsa....Teşekkürler Ata bey. Sevgiler....  10.08.2012 22:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3290
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster