Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '13

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
291
 

Hocayla sağlık konusunda sohbet...

Hocayla sağlık konusunda sohbet...
 

sigara.uzerine.com


 

"Selamünaleyküm hocam. Hayırlı Cuma'lar"
 
"Aleykümselam evladım. Senin de Cuma'n hayırlı olsun"
 
"Nasılsınız hocam? Afiyettesiniz inşallah"
 
"Çok şükür evladım. Sen nasılsın? Sesin hasta gibi çıkıyor."
 
"Evet hocam,  Havayı güneşli görünce, fazla kalın giyinmeden dışarı çıktım. Ancak akşamları yine de serin oluyor. bu arada boğazımı üşütmüşüm."
 
"Geçmiş olsun evladım. Kendine dikkat et. Çünkü sağlık herşeyden önce gelir."
 
"Haklısınız hocam. Şu son günlerde özellikle sanat camiasından birçok kişiyi kaybettik. İnsan ne kadar sağlıklı olursa olsun ilahi adaletten kaçamıyor."
 
"Sadece sanat camiasından değil, birçok insan ister zengin olsun, ister gariban, eceli geldiğinde hakkın rahmetine kavuşuyor. Ancak bu demek değildir ki sağlığımızı boşverelim."
 
"Hocam istediğimiz kadar sağlığımıza dikkat edelim, vademiz gelince nasıl olsa ölmeyecek miyiz?"
 
"Bak evladım öyle düşünme. Yüce Allah'ın bizlere verdiği en güzel ve en büyük nimetlerden birisi de sağlıktır. Hayatta sağlık olmadan hiç bir şeyin tadı olmaz. Bundan dolayı Hz. Peygamber buyurmuştur ki: "Allah'tan afiyetten daha sevimli bir şey istenmemiştir." Bir başka hadisi şerifte de: "Dünya ve Ahirette Allah'tan afiyet iste" buyurulmaktadır. Hem dünyada huzurlu olabilmek, mutlu yaşayabilmek hem de ahiret hayatını kazanabilmek için sağlıklı olmak büyük önem arz eder. "
 
"Tamam da hocam, yaşadığımız çağın stresi, gürültüsü, çevrede oluşturduğu kirlilik, genleri ile oynanmış gıdalar ve hormonlu besin maddeleri gibi zararlı şeyler, insan sağlığını tehdit etmiyor mu?"
 
"Evet ama, yine de her türlü tedbir ve korunmalara rağmen hasta olursak, ve bu hastalığımız devam ederse, şifa aramak için sağlık kuruluşlarına gitmek ve tedavi olmak dinimizin bir emridir."
 
"Dinimizin emri mi hocam?"
 
"Evet evladım. Hz. Peygamber tedavinin önemine dikkat çekmiş ve "İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunlarda ziyandadır. Bunlar sağlık ve boş vakittir." bir başka hadis-i şerifte: "Tedavi olun. Zira Allah yaşlanmanın dışında çaresi olmayan bir hastalık yaratmamıştır." buyurmuşlardır. Bu hadis-i şerifin ışığında, karşılaştığımız her türlü hastalığın bir tedavisi olduğuna inanarak, sağlığımıza kavuşmak için çareler aramalı ve tedavi yoluna gitmeliyiz. Zira tedavi için gerekli gayreti göstermek de iyileşmek için yaptığımız bir fiili duadır. Hastalığa yakalanmamak için gerekli tedbirleri almak da nimetin şükrünü eda etmek demektir."
 
Yaşlanmanın dışında her hastalığın bir çaresi olduğunu varsayarsak, o zaman kanserin de bir çaresi olması gerekmez mi hocam?"
 
"Bak evladım. Biliyorsun geçmişte verem, tifo, veba, kuduz, sıtma gibi hastalıklardan insanlar ölüyorlardı. Zaman içersinde tıbbın ilerlemesine paralel olarak bu hastalıkların çaresi bulundu. Kanser konusunda da bilim insanları oldukça ilerleme kaydettiler ve bazı kanser türlerini tedavi ediyorlar. Peygamer efendimiz her hastalığın bir çaresi olduğunu belirttiğine göre kanser hastalığının da kısa zamanda tam tedavisinin sağlanacağına inanmamız gerek."
 
"Özellikle akciğer kanserlerinden çok ölüm vakası oluyor hocam."
 
"Tabii, korunma tedbirlerini de ihmal etmemek gerekiyor. Akciğer kanserine yakalananların çoğu uzun zaman sigara içenlerden oluşuyor."
 
"Haklısınız hocam, sigara başlı başına bir zehir. Sigara içmeyerek hastalıklardan korunmak da çok önemli tabii ki."
 
"Peygamber Efendimizin sağlıkla ilgili bu tavsiyelerine uyma konusunda hassasiyet gösterelim. Unutmayalım ki, bize verilen her nimet emanettir, vücudumuz da emanettir. Bu nimetlerden hesaba çekileceğimizi her an hatırda tutalım. Nimetlere şükretmenin onu arttıracağını, nankörlüğün ise nimetin zevaline vesile olduğunu bilelim. Bütün güzelliklerin Allah'tan olduğunun idraki ile yaşayalım ve Tekasür suresinin sekizinci ayetini de unutmayalım."
 
"Çok önemli bir konu bu hocam. Demek sağlıklıyken sağlığımıza şükretmek bizi hastalıklardan koruyor. En azından manevi anlamda bir yararı vardır. Söylediğiniz ayetin meali nasıldı hocam?"
 
"Evet evladım. Sağlıklıyken şükretmenin hastalıklardan korunma açısından manevi bir etkisi vardır. Söylediğim ayetin meali ise şöyledir:
 
"Size bahşedilen nimetlerden dolayı Ahirette elbette hesaba çekileceksiniz"
 
"Anladım hocam. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Size tekrar hayırlı Cuma'lar. Allaha emanet olun."
 
"Sen de Allah'a emanet ol evladım" 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli arkadaşım, sağlığımız doğal sermayemizdir. Bu sermayeyi kaybetmemek için sağlığımıza dikkat etmemiz lazım. Beden bize emanettir. Emaneti korumak için sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlılardan ve stresli ve kavgalı yaşamdan uzak kalarak faydalı olanlarını uygulamalıyız, selam ve saygılarla...

Yurdagül Alkan 
 19.03.2013 0:45
Cevap :
Şimdiki gençler belki farkında değil ama, bedenlerini genç yaşta iyi kullananlar yaşları ilerledikçe bunun yararını görürler. Ama uykularına ve yaşayışlarına dikkat etmeyenler, biyolojik yaşlarından daha yaşlı görünürler ve sağlıkları hiçbir zaman istedikleri gibi olmaz. Teşekkürler Yurdagül hanım. Saygılar, selamlar....  19.03.2013 12:00
 

Devam 2 Kul hakkı yer mi, kula zul eder mi, çevresini kirletir mi, israf edebilir mi, biz demeyi unutup ben diyebilir mi, kadına ve güçsüze eziyet edebilir mi, Ağacı yaşken kesebilir mi, bina yapacağım, arsa oluşturacağım diye orman yakar mı, trafikte emniyet şeridini gereksiz kullanabilir mi. Bunlar kitap olur. Allah inancı olan bir insan nasıl olmalı. "Ehli sünnet" olmalı. Ehli sünnet olmak için ne olmalı. Yaşamının her anında Hz.Muhammed (s.a.v) efendimizi örnek almak gerek. Bunu nasıl yapacağız. Onun ahlakına bakacağız. Sahabilerin sorusuna Hz.Ayişe(r.a verdiği cevap ışığımız olmalıdır. " Onun ahlakı Kur'an'dı" Kur'an-ı kerim bizi nereye götürür Allah'a. Buradan nereye geliriz. Gerçek anlamıyla " Allah(c.c) korkusuna ve sevgisine. Yazarsak kitaplar dolar. Bakın bir yazınız nedenli çok konu içeriyor. Özde ise "Tek" i anlatıyor. Acaba okuyanlar yazıyı okuyunca"Tek olan O'nu anlayabilip O'na ulaşıyorlar mı. Yazılarınız onun için bende değer kazıyor.Allah razı olsun. Saygılar...

hssensoz 
 16.03.2013 7:58
Cevap :
Öncelikle güzel yorumlarınızla blogumu zenginleştirdiğiniz için size minnettarım sayın Şensöz. Yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil. Günümüz Allah korkusundan uzak yaşayan insanların nefis ve menfaatleriyle odaklanmış durumda. Diğer taraftan kul hakkı yiyen dindar görünümlü kişilerin bu yaptıklarını kutsal kitabımıza uydurmak gayreti içinde olmaları da elem verici bir durumdur. Allah'ın her şeyi bilen ve gören olduğu ne yazık ki unutuluyor. Teşekkürler, saygılar, selamlar....  17.03.2013 8:59
 

devam 1 Çünkü antidepressan kullanımı ülkemizde oldukça fazladır. Neden depresyondayız. Bunun cevabı nefis terbiyesinden uzak kulların hoşgörüye sahip olmamalarındandır. Sevgi,saygı kavramlarından uzak kalmamız ve içsel güzellikten önce görüntü güzelliğine bakmamızdan kaynaklandığını görürüz. Yaradandan dolayı yaratılanları sevme yerine insan denen aciz yaratığın özü ağaç olan kağıtdan yapılan parayı yardanın yaratıklarından üstün kılmamızdan kaynaklanıyor. Pekiyi bu düşünceler bizi alıp bir yere götürüyor. Tekasür suresinin 8. ayetinde belirtildiği üzere kullandığımız nimetleri nasıl kullandığımıza dair hesabın olduğu. Bu öz bizi aslen nereye götürmesi gerekir. Sınama dünyasında olduğumuza götürür. Farkında mıyız. Cevap yine hayırdır. Sınama dünyası nereye götürür diye baktığımızda " Allah Korkusuna". Geldik asıl öze . Bunun cevabı vicdanlarda. Allah korkusu olan zina yapar mı, ben fazla kazanayım diye sağlıksız gıda yetiştirir mi, yalan söyler mi, gıybet eder mi, Devam

hssensoz 
 16.03.2013 7:39
 

Adeta bir ansiklopediyi içeren bilginin olduğu bir yazı. Buradan almamız gerekeni acaba aldık mı.Öncelikle Allah(c.c)ın verdiği en büyük nimet sağlıklı yaşam. Bunu verirken milyonlarca nimeti ile sağladığını unutmamız mümkün değil. İlk almamız gereken ders "Allah(c.c) ın nimetlerinin sonsuzluğu" Bunun farkında mıyız. Cevap hayır. Farkında olsa idik şükrümüz nimetleri kadar sonsuz olması gerekmez miydi.Buradan almamız gereken bir başka ders "Kur'an-ı Kerim'de Allah "ne kadar az şükrediyorsunuz" der . Demek ki Allah(c.c) nimetlerinin her an farkında olup her an şükür ve hamd içinde olmamız gerekiyor. Verdiği en büyük nimet beden ve ruh sağlığı ise bize verilen emanete karşı duyarlı mıyız.Cevap her zaman ki gibi hayırdır. Bedenimize karşı saygılı olsa idik alkol, sigara ve benzeri olumsuz faktörlerden kaçardık. Bunların sağlığa zararları bellidir. Ruh sağlığımız için manevi yönümüzü güçlendirmek için gayret ederdik. Bu yönde gerçek çaba var mıdır. Hayır. Devam

hssensoz 
 16.03.2013 7:22
Cevap :
Secde suresinin 6,7,8. ayetlerinde Allah yaratılışı anlattıktan sonra "Ne kadar az şükrediyorsunuz" sözüyle sizin de belirttiğiniz gibi verdiği nimetler için bizden şükretmemizi bekliyor. Diğer taraftan insanlar bilmelerine rağmen kendilerine zararlı olan besinler ile sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelere de ilgi gösteriyorlar. Ruhun ölümsüz olduğunu düşünürsek, bize emanet edilen ve bir zaman sonra terkedeceğimiz bedeni yaşadığımız sürece iyi kullanmamız gerektiğini unutmamamız gerekiyor. Teşekkürler sayın Şensöz. Saygılar, selamlar...  16.03.2013 18:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3315
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster